Bir İnsanın Giydiği Kıyafet, Kişiliğini Yansıtır Mı?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   gizemino
   İnsanların giydikleri kıyafet, toplumda o insan hakkında ilk izlenim oluştururken en çok dikkat edilen şeylerden biri. Örneğin şık giyinen birini zengin olarak ya da bize zarar vermeyecek biri olarak görürüz genelde. Topluma göre daha marjinal giyinen insanları ise hemen toplumsal değerleri bilmemekle suçlarız. Geçenlerde bu konuyla alakalı bir yazı gördüm ve sizin de fikirlerinizi merak ettim. Yazı da insanların giydikleri kıyafetlerinin kişilik ve karakterleri özellikle içinde bulundukları ruh halini yansıttığını söylüyordu. Örneğin iri halka küpeler takmak kişinin vurdumduymaz, umursamaz bir ruh hali olduğunu gösterirken büyük taşlı yüzükler kişinin zengin ve lüks yaşantıya olan hevesi olduğunu gösteriyormuş. Gerçekten giydiğimiz kıyafet ya da taktığımız takıları bilinçli ya da bilinçsiz olarak karakterimize göre mi seçiyoruz? Halka küpe kullanmayı çok seven bir insan olarak asla vurdumduymaz olduğumu düşünmüyorum. Sizin bu konudaki fikirleriniz neler?
    redblack
    İlk izlenimi veren şeylerden biridir. Az çok fikir verir. Özenti de olabilir o ayrı tabii.
     cinayetvaraga
     İnsan kıyafetleri ile ağırlanır, fikirleri ile uğurlanır.
      me_out_bye
      Evet. Yoksa herkes aynı giyerdi
       nobodyy1
       Tabi. Önyargılar nerden geliyor sanki. Ama unutmayın, kişiliğiniz parlıyorsa kıyafetinizin önemi kendisinden gider.
        palmiye
        Bazen yanıltsada çoğu zaman yansıtıyor.
         tsukyomi
         Kişiliğinden ziyade seçimlerini de yansıtır. Gerçi seçimlerimize de kişiliğimiz yön verir ya zaten. 'Uşanka-Amon Amarth tişörtü-kedili şort-postal' kombinini herkeste göremezsiniz mesela. Kişilik yansıması hep bunlar l:m
          gulfemkaya
          İnsanın karakterini değil de diğer insanların davranışlarını değiştirir. İbretlik fıkrayı da bu sözümle birlikte paylaşıyorum. Akşehir’in beyleri Hoca’yı yemeğe davet etmişler. Hoca nereden bilsin; davete, günlük kıyafetiyle katılmış. Katılmış ama ne hoş geldin, ne sefa getirdin diyen var. Herkes, allı pullu kıyafetlilere el pençe duruyormuş. Hoca, bir koşu evine giderek, sandıktaki işlemeli kürkünü giyip yemeğe geri dönmüş. Az evvel hoş geldin bile demeyenler, önünde yerlere kadar eğilmişler. Hoca’yı, yere göğe sığdıramayıp başköşeye oturtmuşlar. Kuzunun en hasını önüne koymuşlar. Herkes Hoca’nın yemeğe başlamasını bekliyormuş. Hoca, bir taraftan kürkünün kolunu sofrada sallamaya, bir taraftan da “Ye kürküm ye, ye kürküm ye!” demeye başlamış. – İlahi Hoca, demişler, kürkün yemek yediğini kim görmüş? Hoca taşı gediğine koymakta gecikmemiş: – Kürksüz adamdan sayılmadık… İtibarı o gördü, yemeği de o yesin.
           ladydisko
           iş yerinde çalışırken anlayamazsınız ama kişisel hayatta evet
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.