Bir Günlüğüne Kendinizi Zor Şartlar Altında Olan Birinin Yerine Koyacak Olsaydınız, Hangi Durumu Kanıksamayı ve O Acıyı Görmeyi İsterdin?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   karolunita
   şizofreni hastası birinin yerine geçmek isterdim merak ediyom çünkü jdbvkfbjkk
    sezgy
    Şizofreni olur.
     miss_depressive
     Tüm gün insanlarla uğraşan, aşırı sabır gerektiren işlerde çalışan kişilerin yerinde olmak isterdim.
      black_390
      hmm psikolojisi bozuk ve tedavi gören birinin zihniyetini merak edebilirim
       kisi
       Edit2: Siteden dolayı metnin altına ulaşmam çok zor olduğu için bu editi üste ekliyorum. İşitme engelliler için telifi olmayan kitapları okuyup internet üzerinden yayınlayabilirsiniz. Bu yalnızca roman olmak zorunda değil. Mesela trafik kuralları kitabını okuyun. Herkes yayadır ve trafik kurallarını bilmesi faydalıdır. Çeşitli dersleri yalnızca sesle anlatılacak şekilde hazırlayıp onları anlatın. Herhangi bir konudaki kitabı okuyabilirsiniz. Normalde okunmayan kitaplar, normalde okunmayan konular olursa daha faydalı olur. Be my eyes uygulamasını indirip görme engellilere yardımcı olabilirsiniz. Çevrenizden ulaşabileceğiniz görme engelli birini bulup ihtiyacı olduğunda ona yardıma gidebilirsiniz. Evrak işi olur, bir şey almak veya seçmek olur, bir yere gitmek olur... bir sürü konuda yardımcı olabilirsiniz. Edit sonu. Yardım etmemiz için anlamamız gerekmiyor. Hissetmeleri, duyguları, empatileri, dramaları bırakıp hemen başkaları için yapabileceklerimizi belirleyip yapmamız gerekiyor. Yani edebiyatı bırakıp aksiyona geçmek gerek. Fikir isterseniz birkaç örnek: Sorun soruşturun ya da direkt üniversitenin birine gidip ihtiyacı olan bir öğrenci bulup onun alması gereken ders kitaplarını alın. Hemen bir işsiz ve yanına alabilecek ya da çalıştığı yere aldırabilecek birini bulun. İşverenle ihtiyacı olanın bağlantısını kurun. Gidin yurtları arayıp yurt ücretini ödeyemeyen bir öğrenci bulup onun parasını diz ödeyin. Derslerinde başarılı olamayan öğrencileri bulup onlara ders anlatın (ilkokul, lise seviyesindeki dersleri hızlıca öğrenip sizden alt sınıf olanlara öğretebilirsiniz). Gidin ders özetleri çıkarın, dersle ilgili kaynakları derleyin, dersle alakalı videoları ve/veya illüstrasyonları derleyin ve bunları birebir ve internet üzerinden paylaşın. Yabancı dil biliyorsanız iş arayan birine yabancı dil öğretin, kaynak kitap sağlayın.... Edit: Güzel bir örnek daha ekleyeyim. Kirasını ödeyemeyen bir aileye evinizin bir odasını verin. Ya da bekar bir anneye. Ya da bir öğrenciye. Yabancıdan yine de çekinirseniz bir akrabanıza. Onları kira derdinden yarım sene bile kurtarsanız bir fayda sağlarsınız. Kira almadan isterseniz yalnız faturalara ortak ederek ya da tamamen ücretsiz onlara bir çatı sağlayın.
        badideasensei2
        Şiddet gören birinin yerine geçmek isterdim. Ama irade de o kişinin olacak. Kendi gördükleri şiddeti çocuklarına da yaşatan biri olabilir. Merak ediyorum acaba bilinçsizce mi dövüyor ya da o an hıncını çıkarmak için bile isteye mi?
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.