Bilim Kurulu Üyesi Özlü: 'Kurban Etinde Bulaşma Riski Olabilir'
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, Twitter'daki hesabından kurban etinden koronavirüs buluşıp bulaşmayacağına ilişkin açıklama yaptı. Prof. Dr. Özlü şunları söyledi: "'Kurban etinden virüs bulaşır mı' diye soruluyor. Sorunun cevabı biraz karmaşık, birkaç adımda yanıtlamaya çalışacağım. Önce 'kurban etinde virüs olur mu' sorusuyla başlayalım. İster hasta, isterse sağlıklı virüsü taşıyan kişilerin konuşma, öksürme, hapşırma sırasında saçtığı damlacıklar etin üzerine gelirse, burada birkaç saat canlı kalabilir. Bu süre içinde bulaşma riski olabilir. Ete virüs bulaşmış olsa bile, usulünce pişirip yediğinizde virüs bulaşmaz. Elinizle dokunduğunuzda da bulaşma olmaz. Ancak, ete dokunduğunuz ellerinizi, sabunla yıkamadan ağzınıza, burnunuza ve gözünüze temas ettirirseniz bulaşabilir" Prof. Dr. Özlü, kurban kesim ve pay gibi işleri yapan veya o kalabalık ortamda bulunan kişilerden birinin virüsü bulaştırmasının mümkün olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "Kesim, etin pay edilmesi, taşınması, depolanması, pişirilmeye hazırlanması gibi işlemler sırasında el hijyenine çok dikkat edilmeli. Ete dokunduktan sonra su ve sabunla en az 20-30 saniye yıkamadan, eller ağız, burun ve göze temas ettirilmemeli. Kesim ve pay edilme işlemleri, olabildiğince az sayıda kişilerce yapılmalı ve ilgisiz kişiler etrafta gezinmemeli. Ortamda bulunan herkes maskesini usulüne uygun olarak takmalı. El yıkanabilmesi için kalabalığa yetecek sayıda lavabo, sabun ve kağıt havlu olmalı"
    editto
    Abinin görevden alınma talimatı yola çıkmıştır.
     hogwartsmektubugelmeyen
     Yani bu yıl kurban kesimi yasaklansın diyeceğim ama.. Şimdi linç yerim. Tabi ki herkes ibadetini gerçekleştirmede özgür, ancak bir yıllığına ara verilse fena olmaz.
      peripedia
      Şaka mı bu? Çekilişkiler denizinde kulaç atmaktan yorulmadınız mı artık saygıdeğer bilim kurulu üyeleri. Bir gün her şey bitmiş gibi açıklamalarda bulunup tebrikler yağdırıyorsunuz. Diğer gün her şartta ve koşulda hastalığın bulaşabileceğinden bahsediyorsunuz. Önce maske takmanıza gerek yok deyip, sonra bizlere maske takma zorunluluğu getiren de sizlersiniz. Lütfen artık salt gerçekleri paylaşın bizimle.
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.