Bilim Kurulu Üyesi Özlü: 'Kurban Bayramı'nda Süreç İyi Yönetilmezse Vaka Sayısının Artacağını Düşünüyorum'
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   Hürriyet'ten Fulya Soybaş', kaleme aldığı "Virüsle mücadelede rakamların dili" köşe yazısında, Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'nün, covid-19 ile mücadele sürecine ilişkin önemli açıklamalarına yer verdi. Koronavirüsle mücadelenin henüz sona ermediğini ifade eden Özlü, şunları söyledi: “Bin rakamı psikolojik sınır, o nedenle sayının düşüyor olması sevindirici ancak öteki taraftan yoğun bakım ile entübe hasta sayımızda artış var. Ölüm oranlarında da azalma yok. Günlük vaka sayısına bakıp da ‘Oh! Bu iş bitti, rahatladık’ dememek lazım çünkü tek parametre bu değil. Salgın henüz hız kesmiş değil. Bir karar gidiyoruz işte. Tedbirlere harfiyen uymak, gevşememek lazım” Prof. Dr. Özlü sözlerini şöyle sürdürdü: “Kurban kesme alanlarında, evlerde ya da bayram namazı sonrasındaki bayramlaşmalarda insanların maske takıp, mesafeye uyacakları konusu bana pek gerçekçi gelmiyor. Bayramı artış olmadan atlatırsak ne âlâ. Vekâletle kurban kesilmesini öneriyorum ama biliyorum alışkanlıklar da var. İlla kurbanını kendi alacak, kendi kesecek. Hadi büyükşehirleri denetlediniz diyelim. Köyler, kasabalar, oralara nasıl yetişilecek? O insanlara ulaşmak, kurallara riayet etmelerini sağlamak çok zor. Kavurmalar yapılacak, mangallar yanacak, beraber masaya oturulacak. İnanın çok büyük risk var. Bu süreç iyi yönetilemezse vaka sayısının artacağını düşünüyorum.”
    detokssuyu
    O zaman Bayram'da şehirler arası seyahat kısıtlaması önerisi vereceksiniz, gerekirse sokağa çıkma yasağı getireceksiniz. Turizm kan kaybetmesin diye göz göre göre vaka artışına izin vermeyeceksiniz. Bunları bizde biliyoruz Sayın Bilim Kurulu üyeleri. Lütfen kayda değer bir şeyler yapın artık. Bugün yine bir kurul üyemiz 15-20 günde salgını bitirebiliriz demiş. Gerekiyorsa 15-20 gün eve kapatalım kendimizi ama bitsin bu salgın.
     benita
     Düğünlerde millet dip dibe, avm’lerde herkes alışverişte, haftasonları tatil beldeleri dolu. Düşünecek bi bayram mı kaldı gerçekten?
      noobzac
      “Dikkat edin! Kendinizi kurban etmeyin.” diyor.
       utumasasiilekayanadam
       Bu şahsın söylediklerini sen veya ben de söylüyoruz. Önlem alsınlar ne yapılması gerekiyorsa yapılsın söylemek ile bir şeyleri duzeltemezsiniz.
       /
       0

       Tarihe Göre

       İçerik bulunamadı.