Bilgilenelim Köşemizde Bugün: Lanetli Mücevher Hope Diamond
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   muneccimbiri
   Mavi Elmas ya da orijinal adıyla Hope Diamond, tarihin en uğursuz mücevheri olarak biliniyor. mavi elmas; sahiplerinden birinin adından ötürü, hope elması diye tanınır. 119,5 karatlık bu eşi az bulunur elması, 1642'de jean tavernier adında bir fransız gezgini avrupa'ya getirmiştir. elması hindistan'da bir buda heykelinin gözünden koparmıştı. bir hintli rahip, bu davranışının kendisine uğursuzluk getireceğini söyledi. gerçekten de uğursuzluklar birbirini kovaladı. tavernier, elması fransa kralı xiv. louis'e satmıştı. aradan bir yıl geçmeden, tavernier'i ispanya'da köpekler parçaladı. fransa kralı xvi. louis ise elması karısı marie antoinette'e armağan etmişti. onun da başına gelmeyen kalmadı. 1830'da daniel elias adında bir ingiliz, elması 200 bin liraya banker hope'a sattı. hope, elması aldıktan kısa bir süre sonra iflas etti. daha sonra çıldırarak öldü. kanitovsky adında bir rus prensi, bu söylentilere inanmayıp elması satın aldı, gözdelerinden soylu bir kadına armağan etti. çok geçmeden, kadını bir başka dostu bıçakla öldürdü. elmasın yeni sahibi yunan simon monkaricies'ti. açıkgöz adam, elması çok yüksek bir fiyatla, sultan abdülhamit'e sattıysa da az sonra karısı, oğlu ile birlikte bir kazaya kurban gitti. abdülhamit'in sonunu da bilirsiniz. böylece uğursuzluklar zinciri sürüp gitti. devrin tanınmış kadınları bu elması takmak için birbirleriyle yarış ettiler, birçoğunun başına hiç umulmadık felâketler geldi. son olarak mavi elmas'ı yunan armatör onasis'in karısı tina almıştı. ancak o da hiç umulmadık bir zamanda, çok sevdiği kocasından ayrılmak zorunda kaldı. uğursuz elmas şimdi amerika'da bir müzedeymiş. şimdi bu elmasın hazin lanetini bildiğimize göre, bu ekonominin bok götürdüğü günlerde elinize geçmesini ister miydiniz?
    muneccimbiri
    bunlar da diğer fotiler
     imcherry_
     ben bi taşa aşık oldum normal mi
      slmbnarda
      keşke benim olsa..
       asit
       Enayiler bozdurup at yarışı oynasalarmış ya.
        patiklipengui
        Biri anlamadan bana mı verdi bu taşı acaba bu kadar felaket normal değil çünkü.
         berat_redflag
         Padişahın halkı aç, ruslar istanbul sınırında "çarigrad çarigrad" diye şarkı söylüyor, ingilizler mısırı ele geçirmiş amaaaaa sen gidip bir elmasa zibilyon para veriyosun
          -lucy-
          Of taşta çok güzelmiş 💜
           me_out_bye
           Hayır istemem. Gerek yok. Yalnız elmasi çıkartan lanetlenseydi keşke diğer insanlar masum değil mi? Onlar bilmeden alıyor neden uğursuzluğa kurban gitsinler :/ He bilerek alıyorlarsa o ayrı. O zmn ok.
            eski_bi_tanidik
            Ametist gibi 💜
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.