Bilal Erdoğan Harf Devrimini Eleştirdi: 'Yunanistan, Japonya, Çin Niye Alfabesini Değiştirmemiş?'
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   Katıldığı bir programda 1928 yılında yapılan harf devrimini eleştiren Bilal Erdoğan "Yunanistan, Çin niye alfabesini değiştirmemiş? Demek ki gelişmenin alfabeyle alakası yokmuş" dedi. Erdoğan, 'Türkiye'nin son 20 yıldaki güçlenmesi ve sıçrayışının arkasında dindar insanların ciddi rolü' olduğunu söyledi. Erdoğan bu açıklamalarıyla sosyal medyada gündem oldu. Haberin ayrıntıları:
   https://onedio.com/haber/bilal-erdogan-harf-devrimini-elestirdi-yunanistan-japonya-cin-niye-alfabesini-degistirmemis-912527?ref=slider1
   https://onedio.com/haber/bilal-erdogan-harf-devrimini-elestirdi-yunanistan-japonya-cin-niye-alfabesini-degistirmemis-912527?ref=slider1
    mertiniz
    hımmmm, buna dönelim diyorsun. ok cınım
     plazacalisani
     Türklerin ana dili Osmanlıca değildir.
      redblack
      Bilmedikleri birşey var ki latin alfabesine geçişi ilk tasarlayan kişi Sultan Abdulhamid Han'dir lakin bu hayalini gerceklestirememistir. Hani çok övüyorlar ya, ama daha tanimiyorlar bile yolundan gittikleri adami.
       velevkiozge
       E biz hani süper güçtük, herkes bizi kıskanıyordu ? Neden başka ülkelerden örnekler veriyoruz ki ? Sayın Erdoğan yanıtlayabilir mi bu soruyu acaba :)
        redblack
        Anlamadigim bir sey daha var benim, Sn. Bilal Erdoğan hangi sifatla bir programa katilip tarihi yargiliyor? Bildigim kadariyla kendisi tarihci degil, siyasi bir kisilik degil. İlla tarih yargilacaklarsa cok yakin zaman olan uzaktakiler gelsin dedikleri donemi yargilayalim bence.
         zarfinicindekimadam
         Bunlar zannediyor ki Osmanlı'da herkes alim, herkes okur yazar. Halk Türkçe konuşuyor, yazan zaten yok denecek kadar az. Sarayda Osmanlıca diye Türkçe, Farsça, Arapça kırması bir dil konuşuluyor, Arap alfabesiyle yazılıyor. Bugün plaza dili diye dalga geçtiğiniz bozuk Türkçe ile aynı mantık, dilde yabancı kelimeler kullanarak kendini üstün görme. Divan edebiyatı eserlerini latin alfabesiyle yazalım yine kimse okuyamaz. Orhun anıtlarını latin alfabesiyle yazınca gayet anlayabiliyoruz arada kaç yüzyıl var. Türkler tarihleri boyunca sadece Türkçe konuştu, alfabeler değişti ama dili değişmedi. Arap alfabesinin sesleri Türkçe'ye uygun değil.
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.