Bacak Bacak Üstüne Atmak Tam Olarak Nasıl Bir Saygısızlık?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   hogwartsmektubugelmeyen
   Bugün bir arkadaş grubuyla oturuyordum. Arkadaşım müdürüyle karşılaştı. Anında bacaklarını indirdi. O gidince niçin böyle yaptığını sordum, sayıgısızlık olur dedi. Bunun sebebini gerçekten anlayamıyorum. Doğulu bir aileden geliyorum ve bizde de böyledir. Dedenin yanında filan bacak bacak üstüne atılmaz. Dalgınlığa gelir de atarsan babaanne hemen karşından kaş göz yapar. Ama tam olarak sebebi ne?
    marmarian
    Rahatlığı temsil eden ataerkil toplumlarda saygısızlık olarak algılanır. Senden rütbe, konum, statü olarak yüksekte olan biri senin rahatlığından rahatsız olur. Herkes beni görünce rahatsız görünmeli bilinçaltı. Rahat ve mutlu bireylerden nefret ederiz biz!!
     tsukyomi
     Gerontokrasi, yani yaşlı egemen bir toplum olmasından ötürüdür. Eski zihniyet bunu ciddiyetsizlik olarak algılardı. Aslında bu öğretide sadece bacak bacak üstüne atmak değil, yana kaykılmış ya da bacakları açmış şekilde oturmak da saygısızlıktır, zira büyüklerin yanında bacaklar bitişik ve dimdik oturulmalıdır. Ama yaşlılar her zaman bilge olmuyor işte, onların yanlışları sonraki nesillerin boynuna dolanıyor.
      angelica-
      Bu düşünce bana küçükken çok anlamsız gelirdi ama şimdi çok iyi anlıyorum genelde eskilerimiz yaşlılarımız bunun ne demek olduğunu daha iyi bilir derli toplu oturmak bana göre en iyisi herkesin kafa yapısı medenileşmiş değil. Bi kadınlar bir erkeğin hareketlerini ölçüyoruz biçiyoruz ya bazen yaşımıza uygun mu değil mi ailemize yakışır mı nasıl davranıyor saygısızlık yapıyor mu vesaire diye süzeriz. Bize uygun olup olmadığını anladığımızda da kararlarımızı veririz o yüzden büyüklerimizin yanında bacak bacak üstüne atmak saygısızlık sayılabilir. Sonuçta bir okul müdürünün ya da koskoca şirket sahibi, işinin başına geçmiş patronun karşısında daha terbiyeli oturmak doğru olur. (Demiyorum ki bacak bacak üstüne atmak terbiyesizliktir, erotik bir harekettir, ayıptır demiyorum benim ds düşüncelerim çok değişti ben de saçma bulurdum. Ama düşününce gayet mantıklı.) Buna erkeklerden de örnek verebiliriz; toplu taşıma araçlarında hastanelerde, okullarda büyük insan olmuş ama bir şeyden haberi yok dediğimiz insanlar da şöyle bir hata yapıyor: bacaklarını açarak oturuyorlar, yayılarak oturuyorlar bunu bir tek kadınlar yaptığında saygısızlık olmuyor erkek de yapsa eğer toplumun içinde büyüklerinin karşısında yapmış olsa saygısızlık denir. Mesela benim ailem modern ileri görüşlü fakat annem saygısından dedemin karşısında bacak bacak üstüne atmazdı. Dedem bir şey demezdi, kızmazdı fakat hem kendisine bir saygısı vardı hem karşısındakine. Girdiğin her ortamda, evinde bile kendi adını kendi kalıbını temsil edersin yerine göre davranmak en iyisi sonuna kadar savunuyorum. Çok da önemli değil yani bacak bacak üstüne atmak atmadan da durabiliriz, yayılmadan da oturabiliriz rahatsızlık vermek zorunda değiliz kimseye. Türk toplumunun kabul etmediği davranışlardan biridir bacak bacak üstüne atmak saygısızlık olarak nitelendiriliyor. Bu durum beni çok da rahatsız etmez zaten davranışlarıma dikkat ediyorum yeterince. Sen nasıl şeyler yaparsan o şeyler ile karşılaşırsın. çok da gündeme getirilecek bir şey değil ama konu hakkında bilgi sahibi olmayan insanlar bile varmış. Hakkımızda hayırlısı olsun... Size doğru gelen şey karşı tarafı rahatsız eder belki de incitir ve kırar düşünmeden konuşmak gibi. Benim tanıdığım birebir gördüğüm birkaç saygılı başarı katetmiş insan büyüklerinin karşısında bacak bacak üstüne atmaz (istisnalar kaideyi bozmaz) fakat nerede saygısız, ukala görgüsüz birini gördüysem bu öğeyi kırar. düşünerek konuşmak düşünerek hal ve hareketleri takınmak daha önemli yoksa birinin düşünceleriyle o şeyi araştırmadan yola çıkarsak; işimiz iş! Hep arkamızdan biri koşturmayacak ne yaızkki.
       plazacalisani
       öff bizde de böyle bir şey var. işin kötüsü alışkanlık olmuş ben de yapıyorum fark etmeden :(
        eski_bi_tanidik
        Neden ayıp olduğunu anlayamadım. Yani ne var ki bunda. Bir hareket mu yapıyorsun. Saygısızlık mi yapıyorsun. Galiba yanlarında çok rahat olmak saygısızlık
         abdes_terligi
         bacak bacak üstüne atmak kadar rahat bir oturuş şekli yok. Saygısızlık olarak görenlerin de amına koyayım kendi işlerine baksınlar, çok istiyorlarsa kendileri dimdik bacaklar bitişik kazık yutmuş gibi otursunlar. Yaşlı fosillerin powertrip yapmasından ötürü bir şey değil.
          gizemino
          Çözemediğimiz bie meseledir. Hayir bir de bacaklarımı cidden dumduz tutamıyorum agriyorlar rahat edemiyorum bacak bacak üzerine atmak bie konfor olsun artık
           iiiiiiiiii
           Soru 'bacak bacak üstüne atmayı neden sorun ediyor' olmalıydı. Emrinde olmadığın onun senden üstün görmediğin yanında gerinebildiğin vücudunun senin kontrolünde olduğunu ona gösterirsen sorun eder. Onu saymadığını düşünür aslında burada bu hareketle sayılmayan yaşı küçük olan vb.
            gulfemkaya
            Ya insanları darlamadigimiz bir konu yok valla ben yaşlandığımda vs biri atarsa o kadar da umursamam ki görmem bile boyu uzun olanlar için dumduz durmak ne büyük çile bilmez misiniz sizzz
             sairsel
             Bacak bacak üzerine atmak beden dilinde iletişime kapalı olmaktır. Bizden yaşça büyüklere ve işyeri hiyerarşisinde üstte olanlara karşı yapılması hoş karşılanmaz!
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.