41
10.7.2020
Ayasofya'nın Tekrar Cami Olması
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   madashell
   Danıştay, Ayasofya’yı müze yapan 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Şimdi tekrar ibadete açılacak. Bu gelişme sizce olumlu mu olacak?
    patiklipengui
    diğer bütün camiler tıklım tıklımdı insanlar sığmıyordu, mübarek insanlar ne iyi düşünmüşler.
     noobzac
     Ya ne olacağıdı? Ülkede çoğunluk en başından bugüne dek Müslümanlar. Aynı şekilde, hakim olan görüş muhafazakârlık. Devlet dini İslâm. Şaşılacak bir şey var mı? Anlaşılan ironi anlaşılmamıs. Bakın polyannacılığa gerek yok. Ülkede çoğunluk geçmişten günümüze hep Müslümanlardan, muhafazakârlardan müteşekkil değil miydi? Bu çoğunluk hangi ara laikliği benimsedi? Laiklik Anayasa'da var biliyoruz. Peki Türkiye Cumhuriyeti'nin yakın geçmişinde ve günümüzde laiklikten eser var mı? Muhalifiz diye gerçeklere göz mü yumalım? Hatta bekleyelim seve seve bize oy vermek zorunda kalacaklar diye... Bir avuç ergenin marjinal görünerek hava atmak için doldurduğu anketlerin sonuçları ile avunup seçim günü çoluğa çocuğa madara olacak değilim. Yıllardır biliyoruz bu değişim masalını ama ne hikmetse bir değişemedik gitti... Realist olun romantik değil.
      tsukyomi
      Bilirsiniz, iki dünya savaşı da böyle cükko sebeplerle başlamıştır. Neyse velkam tu dı cangıl.
       tc-atilla-bayimli
       hayırlısı olsun
        gelalservistekiindirim
        Ağlak uyutan bir gelişme. Sürekli mağdur müslüman aleminin gazını bir süre alır. Geçmiş İslam Devleti, Işid, ve diğer bütün terörist devlet oluşumları gibi "açlık" vurduğunda kendi tanrısını dahi satacak adamların bir sonraki seçimde uyanacağını düşünmüyorum. 2023 veya daha öncesi seçimlerde de AKP kazanmalı, bir çok Atatürk İnkılabını da yerle bir etmeliler, böylece o gerizekalı güruh da Atatürk'ün kendisine verdiği imkanların ne demek olduğunu anlayacaktır. İşin komik tarafı Siyasal İslam sürekliliği olmayan bir ideolojidir, beslenmesi gerekir, pahalıdır. Reklamını yapacak insan gücüne ihtiyaç vardır. İnsan gücü para kazandıkça yozlaşır, lüksüne önem verir, lüksüne önem verdikçe fakir ideolojisi haline gelir.
         rarero
         Sadece tek bir din için kutsal kabul edilseydi okey ama neden bu ısrar ?
          witchy
          Bir mimar olarak tek umursadığım şey o eşsiz mozaikler. Umarım doğru dürüst bir çözüm bulunur.
           djsinemovic
           Avrupa kıskançlığından ağlıyormuş, papanın tansiyonu bi haftadır 14ten aşağı düşmemiş diye duydum..
            erkud
            +Oylar gidiyor ne yapalım? -Ayasofya’yı cami yapalım (Hristiyanların yıllar yıllar önce yaptığı UNESCO kültür mirası sonradan minare dikilen eski kilise eski cami eski müze)
             excelans01
             Millet korona virüsü ile uğraşıyor insanlar ölüyor işsizlik had safhada ekonomi kötü seçim yaklaşıyor iktidar elinde son koz ayasofya kaldı onu kullanıp büyük bir oyunun içine girdi hayırlısı bakalım bekleyip göreceğiz
              vi
              600 yıl öncesinde olsaydık bi haçlı ordusu üzerimize doğru geliyodur kesin derdim ama dünya o evreleri çoktan atlattı. şuan kehanetlerin gerçek olmasını bekleyen ilkel bi millet olduğumuzu düşünüyolardır ve tabiki modern dünyanın düzenine göre yaptırım uygulayacaklardır .. hayırlısı olsun hakkımızda.. he bir de bu işin ahiret için bir kıyağı varsa söyleyin biz de kolay yoldan cennete gitmek isteriz tabi neden olmasın heheh
               clairsentient
               Gerçekten yersiz bir karar olarak tanımlıyorum. Ülkede onca problem varken saçma bir hamle olmuş bence. Uluslararası bir soruna yol açmasından korkuyorum. Tamam olacaksa cami olsun ama önce buna bir altyapı hazırlanmalıydı. Anlaşmalar ayarlanmalı, öyle ilan edilmeliydi. Unesco'nun bunu bu kadar kolay kabul edeceğini sanmıyorum.
                lellu
                O değil de biz bu reisten kurtulamayız daha. Benim umutlarım tamamen tükendi 🤷‍♀️
                 herseyinaktivisti
                 Bu konunun niçin bu kadar uzatıldığını anlayabilmiş değilim. Ayasofya gibi bir değeri müzelik olarak görmeye niçin inatla karşı çıkıyorlar onu da bilmiyorum. Bu topraklarda binlerce medeniyet yaşadı. Urfa'daki Göbeklitepe'de var olan ibadet alanlarının ne olduğu hala bulunamıyor yılana tapıldığını iddia eden bile var. Mardin'de binlerce Süryani ibadet yerleri var. İstanbul'un bazı semtleri adım başı sinagog. Bir o kadar değerli Sümele Manastırı var. Hepsini mi değiştirelim? İnsanlar gelmişler bizim bir katedral ihtiyacımız var deyip Ayasofya'yı inşa etmişler. Daha sonra Osmanlı şehri fethetmiş biz burayı camiye çevirelim ibadet edelim demiş. Sonra Cumhuriyet gelmiş ve insanlar demiş ki yüzyıllardır ayakta bu yapı. Tarihi eser yani, biz en iyisi bunu koruyalım, müze yapalım, tarihi değerlerimiz muhafaza edilsin. Bunun siyasal İslam'a dahil olan kısmını algılayamıyorum, kim zamanında bunun PR'ını bu şekilde yaptıysa ekmeğini çok yemiştir. Bu sadece bize ait olmayan, birkaç medeniyetin emeği ile burada bulunan bir yapı. Bu toprakları sahiplenebiliriz ama bunu bu şekilde sahiplenemeyiz. Hiç kimse için ibadete açılmamalı orası tarihi bir değer. Dünyadaki her insanın orayı gezme-görme hakkı var.
                  biristeri
                  Başlıkta değerli yazılar mevcut. Sadece ekleme olarak şunu hatırlatayım, bir şey kötüyse kötüdür ve ben dünya çapında son yıllarda alınan çoğu karara iyi diyemiyorum. Bu da onlardan birisidir. Aklıma nedense doğadaki çarpışan hayvanların, çarpışmadan önceki gövde gösterileri geliyor. O ona şahlanıyor, öteki pipisini gösteriyor falan. Velhasıl kelam hadi hayırlısı...
                   atayurt00
                   Milyonlar işsiz aç bi hal yaşıyor. Şimdi karnımız doydu . Başka ne yorum yapılabilir! Seçime iktidar olma gücüne verilen değer insana asla verilmeyecek.yazik
                    daisyyy
                    Duyduğuma göre Ayasofyanın maddi olarak da devlete katkısı oldukça fazlaymış müze olduğunda
                    /
                    0

                    Tarihe Göre

                    İçerik bulunamadı.