56
24.7.2020
Ayasofya Hutbesinde Atatürk’ü Hedef Alan Sözler: ‘Vakıf Şartını Çiğneyen Lanete Uğrar’
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   dio-gundem
   Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya'nın yeniden ibadete açıldığı cuma namazının hutbesinde tepki çeken ifadeler kullandı. Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya'yı cami olması için vakfettiğini belirten Erbaş, "Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar. Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar! dedi. Ayasofya Atatürk'ün kararıyla müze yapılmıştı. Danıştay 10. Dairesi'nin müze yapan kararı iptalinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilen Ayasofya bugün kılınan cuma namazıyla ibadete açıldı. 86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya'da hutbeyi okuyup cuma namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş oldu. Ancak Erbaş'ın hutbede kullandığı ifadeler tepki çekti. Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan resmi hutbenin dışına çıkarak yaptığı konuşmada "Fatih Sultan Mehmet Han, gözbebeği olan bu muhteşem mabedi kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfedip müminlere emanet bırakmıştır. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar!" dedi. Ayasofya'yı camiden müzeye çeviren Kasım 1934'teki kararının altından dönemin Bakanlar Kurulu üyeleri, Başbakan İsmet İnönü ve Cumhurbaşkanı Atatürk'in imzası bulunuyor. Haberin ayrıntıları ve video:
   https://onedio.com/haber/ayasofya-hutbesinde-ataturk-e-hedef-alan-sozler-vakif-sartini-cigneyeden-lanete-ugrar-912392
   https://onedio.com/haber/ayasofya-hutbesinde-ataturk-e-hedef-alan-sozler-vakif-sartini-cigneyeden-lanete-ugrar-912392
    redblack
    Diyanet Vakfı ne durumda acaba?🤔
     nickiharuto
     Fatih’in zamanında Atatürk yoktu sözlerin muhatabı olamaz yanılıyorsunuz
      emre_dogan_26
      Ayasofyayı,Atatürk müze yapmadı diyenler şimdi lanet okundu diyor! Ayasofya'yı Atatürk'ün yaptığı kendi imzasıyla,belgesiyle ortaya çıkınca bu sefer başka bahaneler uyduruluyor. Diyanet İşleri bakanı Atatürk'e lanet okumuyor ki.Fatih Sultan mehmet'in Ayasofya vasiyetini okuyor.Bu sözlerin gerçek olduğuna dair tarihi belgeler,kanıtlar wardır.Bu sözler sanki Diyanet İşleri Bakanın sözleri gibi sosyal medyaya lanse ediliyor.Amaç algılarla diyanet'e karşı nefreti artırmak.Amaçları fitne çıkarıp Müslümanlar arasından huzursuzluklar,kawgalar çıkarmak.Amaçları İslam'ı yoketmeye güçleri yetmedikleri için diyanet'e saldırıp İslam'ı Müslümanlar arasında itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar.Müslümanlara tuzaklar kuruluyor.Uyan Ey Müslüman kardeşim! Onlar Allah'a tuzaklarda kuruyorlar ama Allah da onlara tuzaklar kuruyor.Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır. Hani kâfirler seni tutuklamak veya öldürmek, ya da (Mekke’den) çıkarmak için tuzak kuruyorlardı. Onlar tuzak kuruyorlar. Allah da tuzak kuruyordu. Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır Enfal suresi 30.Ayet
       thetalentedmrripley
       Atatürk düşmanlığı yapmak ve piyasada dindar pozu vermek isteyen zevatlar açıkça Fatih'i şirkle suçluyorlar farkında olmadan. Ayasofya'nın vasfını değiştiren en büyük haramı işlemiş, günahı kazanmış olur ne demek yahu. Allah'tan başka kim buna karar verebilir. Fatih Sultan Mehmet büyük hükümdar, büyük fatih, İslam konusunda da iyi eğitimli olabilir ama haram ve günah kavramları konusunda fetva vermek onu da aşar. Kaldı ki Osmanlı hükümdarları şeri konularda kesinlikle ve kesinlikle fetva verme hususunu şeyhülislamlara bırakmışlardır.
        atayurt00
        Ya ne deseler boş.Körler Sağırlar birbirini ağırlar... YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞA!
         nazminaz
         neden bu ayrıştırma neden ya
          breath
          Diyanet işleri reisi bugüne kadar gördüklerim içinde hoşgörüden mutedil dilden ve nezaketten en uzak başkan bu çok açık, ancak bir insanın varlığı karakteri her ne olursa olsun, doğru söz değerini yitirmez. Hutbede bahsedilen konu tamamen doğrudur, vakıf kavramının tarihimiz boyunca ayakta kalma nedeni de vakıf malikinin iradesi yönünde kullanılması şartının yerine getirilmesidir. ezcümle, adam doğruyu söylemiştir. peki o doğru, doğru zamanda ve doğru yerde mi söylenmiştir? Hayır. Bu da diyanet reisinin başta söylediğim karakter yapısıyla ilgili durumu. Ayrıca; hutbede kılıç ve iki yeşil sancağın altında oturması bizim asırlar öncesinden gelen bir ritüelimizdir. bir kesmin şaraba ekmek batırıp yemesi nasıl bir ritüelse fetih sonrası hutbe okunan yerde bu da çok eski bir ritüeldir. Ayasofyayı açıyoruz namaza gel diye davetiye göndermekse, tam da bizim müslümanlığa uygun bir tavırdır. orda okunan ezan zaten bir davettir ayrıca sen gel sen gelme diye millete davetiye göndermek, nadanlıktır nobranlıktır ve göstere göstere şu güzel dini ucuz şeylere alet etmektir. bu kadar.
           zimbo
           Bu sadece Atatürk'ü hedef almamıştır. Kültürel mirasın korunması konusunda aynı fikirde olan vatandaşları da hedeflemiştir.
            zyzy
            korkak herif hala vakıfmış dokunanmış ima ediyor. adamsan isim verirsin. neden korkuyorsun?
             kucuk-prensteki-ayyas
             yargılanacaksınız! nokta!
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.