Avrupa Sana Kapılarını Açsa Gider misin, Kalır mısın?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   Cem Uzan: "Avrupa kapılarını açsa gençlerimizin %70'i bu ülkeden kaçar gider." demiş. Kendisi çok haklı bencede öyle olur ama rasyonel olalım Avrupa'da ne yapacağız? Yapboz tahtasına dönen Türk eğitim sisteminde yetiştik. Almış olduğumuz eğitimlerin bizi Avrupa'da herhangi biri bile yapamayacağını düşünüyorum. Evet çalışıp hayatlarımızı kazanırız Türkiye'de yıllar içerisinde kazanacağımızı çok kısa vadede kazanırız. Özgür hissederiz ama göç o kadar kolay bir şey mi? Bu psikoloji ile gençlerin %70'i başa çıkamayacaktır bence. Hep bir yanın eksik kalır. Kendini ispat etmek için ait olduğunu kanıtlamak için hep bir çaba içerisinde olman gerekir. Avrupa gençlerin hayallerini gerçekleştirebilmelerini garanti eder mi?
    tictactoe
    Din bile değiştiririm gitmek için, özellikle iskandinav ülkelerine. Haaa, döner ardıma bakar mıyım, evet. Sevdiklerim burada heba olmayacak, onlar da gelecek. Gidersem daha da uğramam. Memleketin her köşesine karış karış aşığım. Ama insanımızdan yıldım artık, bıktım. Yalancılık, rüşvetçilik, adam kayırma, liyakatsizlik, işbilmezlik, cehalet, g*t yalamacılığı, şiddet, mobbing, cehalet, fakirlik, ırıspıçocukluğu, itlik, puşluk olmasa yukarıdaki satırları da yazmazdım zaten.
     imailahorsilahh
     Malmıyım burada kalayım. Az insana yakışır yaşarız
      pazartesi
      Bu ay yiyecek mi alayım giyim mi tercihini yapmak zorunda kaldığım gün karar verdim, hiç durmam koşa koşa kaçarım.
       gregory_
       En azindan insan olarak bir degerin olur, egitim almanin sonu yok gelistirebilirsin de kendini.
        monaiman
        Keşke güzel bir eğitim ve adalet sistemi olsa da, binbir güçle aldığımız vatan topraklarımızdan göç arzumuz hiç olmasa....
         sedefartuny
         Kalırdım. Burada doğduk, burada büyüdük. Burayı güzelleştirmek için varız belki. Evrende tesadüf yoktur diyorlar. Burada güzel şeyler yapmak için çabalamak çok daha anlamlı bence. Diğeri kolaya kaçmak oluyor.
          karolunita
          tabiki giderim salak mıyım
           tsukyomi
           Avrupa'nın kapıları bana "kağıt üzerinde" açık. Orada dayılarını bellemeye gelmiş Attila, burada gavur Yorgo muamelesi görüyorum. Çifte vatandaşlığın kısa özeti budur arkadaşlar, iki yere de aitsiniz ama iki yer de sizi öteliyor. Avrupa çalışma imkanı bol, rahat ve güzel bir kıta, tabi Türk olduğunuzu öğrenene kadar. Orada en büyük düşmanınız vergiler değil, iş vermeyen ya da işe alıp kök söktüren, sokağınızda oturan ırkçılardır. Bu konu dışında her şeyi yapabilir gençler, niye yapamasınlar. Irkçılık sıkıntı sadece.
            nobodyy1
            Avrupada yaşıyorum zaten. Evet, insan hakları yerinde, asgari ücret yerinde ya da iyi, kendini geliştirme yolları çok, eğitim sistemi düzenli, trafik düzenli, doğayı zaten biliyorsunuz. Ama okulu bitirip iyi bir işe sahib olduğumda ilk işim Türkiye'ye gelmek ve orda yaşamak olacak. Nedeni de anlatmam buraya, bıktım artık, anlatsam da anlayan az kişi olur.
             muzlu-pasta
             Enayimiyim kalıyım aq
              ezgizm
              Hiç düşünmeden giderim. Kendi ülkemde yaşadığım ötekileştirmeden daha kötüsünü göremem ne de olsa. Kendi ülkemde, kendi dilimden insanlar beni anlamadığı, dinlemediği üstüne fiziksel ve ruhsal zarar verdiği için psikolojik sıkıntılarla mücadele ediyorum 5 yıldır. Birbirimizi kandırmayalım belki gitsem burada özleyeceğim şeyler olur ama burada asla görmeyeceğim kaliteli yaşamı da orada göreceğim. Her yerde zorluk yaşayacağız ama önemli olan insan olarak haklarımızla yaşayabilmemiz. Burada öyle bir seçenek yok.
               busrawasheree
               giderim, buraya alıştıysam avrupaiii yaşama da alışırım hatta avrupa'daki hayvanat bahçesine de alışırız
               https://youtu.be/NEkiAaBr9Kk
               https://youtu.be/NEkiAaBr9Kk
                maskoff
                avrupa'da bir süre yaşamış biri olarak ben homesick oldum beklenmeyen bir şekilde. yani arkadaşın dediği doğru. alışamadım yani. markete "selamıınnnnaleyküm" diye girmeyi özledim. kokusu farklı geldi bana mekanların. yediğin şeyler farklı, konuştuğun insanların mimikleri farklı. espri yapıyorsun havada kalıyor, espri yapıyorlar anlamıyorsun. ben de gitmeden çok iyi ya süpper diyordum ama gidince bana göre olmadığını anladım. memleket farklı memleket. benim koyunum bile farklı güzel nihat doğan stayla.
                 mrlawyerkk
                 Zor bir soru. Hayat hep bir tercihlerimiz ve vazgeçtiğimiz diğer alternatifler üzerine kurulu zaten. Avrupa'da bize çiçek bahçesi vadetmiyor en nihayetinde ama daha iyi koşullarla, gitmek istediğin yere, hayallerine daha hızlı ulaşacağını düşünüyorum. En azından böyle bir imkan var. Eğitim var. Diğer mücadeleler Türkiye'de ya da dünyanın hangi köşesinde olursan ol seninle ilgili.
                  ladydisko
                  İngiltere vizemi kabul etseydi şimdi ne güzel orda olurdum virüs nedeniyle İtalya'ya da gidemedim öyle kaldım
                   buse01
                   Giderdim giderken de yanıma birini alırdımm ya türk erkeği her zaman daha yakışıklı geliyor.
                    apollonia-corleone
                    Doğduğum değil doyduğum yere bakarım.Kıytırık bir araba için bir ömür burada çalışmam gerekeceğine giderim tabi ki
                     detokssuyu
                     Giderdim. Hayatta hiçbir şey kolay değil. Zor olacaktır ama bir yol olacaktır, bir amaç olacaktır, karşılığını bir şekilde geri alabilirsin yaşadığın zorlukların. Ama bizim ülkemizde bu yolların hepsi tıkalı.
                      ali-vercetti
                      onun yerine çalışıp yüksek bi mevkiye gelirim ülkeyi daha iyi bir duruma getiririm
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.