Avrupa Sana Kapılarını Açsa Gider misin, Kalır mısın?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   Cem Uzan: "Avrupa kapılarını açsa gençlerimizin %70'i bu ülkeden kaçar gider." demiş. Kendisi çok haklı bencede öyle olur ama rasyonel olalım Avrupa'da ne yapacağız? Yapboz tahtasına dönen Türk eğitim sisteminde yetiştik. Almış olduğumuz eğitimlerin bizi Avrupa'da herhangi biri bile yapamayacağını düşünüyorum. Evet çalışıp hayatlarımızı kazanırız Türkiye'de yıllar içerisinde kazanacağımızı çok kısa vadede kazanırız. Özgür hissederiz ama göç o kadar kolay bir şey mi? Bu psikoloji ile gençlerin %70'i başa çıkamayacaktır bence. Hep bir yanın eksik kalır. Kendini ispat etmek için ait olduğunu kanıtlamak için hep bir çaba içerisinde olman gerekir. Avrupa gençlerin hayallerini gerçekleştirebilmelerini garanti eder mi?
    tictactoe
    Din bile değiştiririm gitmek için, özellikle iskandinav ülkelerine. Haaa, döner ardıma bakar mıyım, evet. Sevdiklerim burada heba olmayacak, onlar da gelecek. Gidersem daha da uğramam. Memleketin her köşesine karış karış aşığım. Ama insanımızdan yıldım artık, bıktım. Yalancılık, rüşvetçilik, adam kayırma, liyakatsizlik, işbilmezlik, cehalet, g*t yalamacılığı, şiddet, mobbing, cehalet, fakirlik, ırıspıçocukluğu, itlik, puşluk olmasa yukarıdaki satırları da yazmazdım zaten.
     imailahorsilahh
     Malmıyım burada kalayım. Az insana yakışır yaşarız
      pazartesi
      Bu ay yiyecek mi alayım giyim mi tercihini yapmak zorunda kaldığım gün karar verdim, hiç durmam koşa koşa kaçarım.
       gregory_
       En azindan insan olarak bir degerin olur, egitim almanin sonu yok gelistirebilirsin de kendini.
        monaiman
        Keşke güzel bir eğitim ve adalet sistemi olsa da, binbir güçle aldığımız vatan topraklarımızdan göç arzumuz hiç olmasa....
         karolunita-
         tabiki giderim salak mıyım
          sedefartuny
          Kalırdım. Burada doğduk, burada büyüdük. Burayı güzelleştirmek için varız belki. Evrende tesadüf yoktur diyorlar. Burada güzel şeyler yapmak için çabalamak çok daha anlamlı bence. Diğeri kolaya kaçmak oluyor.
           tsukyomi
           Avrupa'nın kapıları bana "kağıt üzerinde" açık. Orada dayılarını bellemeye gelmiş Attila, burada gavur Yorgo muamelesi görüyorum. Çifte vatandaşlığın kısa özeti budur arkadaşlar, iki yere de aitsiniz ama iki yer de sizi öteliyor. Avrupa çalışma imkanı bol, rahat ve güzel bir kıta, tabi Türk olduğunuzu öğrenene kadar. Orada en büyük düşmanınız vergiler değil, iş vermeyen ya da işe alıp kök söktüren, sokağınızda oturan ırkçılardır. Bu konu dışında her şeyi yapabilir gençler, niye yapamasınlar. Irkçılık sıkıntı sadece.
            nobodyy1
            Avrupada yaşıyorum zaten. Evet, insan hakları yerinde, asgari ücret yerinde ya da iyi, kendini geliştirme yolları çok, eğitim sistemi düzenli, trafik düzenli, doğayı zaten biliyorsunuz. Ama okulu bitirip iyi bir işe sahib olduğumda ilk işim Türkiye'ye gelmek ve orda yaşamak olacak. Nedeni de anlatmam buraya, bıktım artık, anlatsam da anlayan az kişi olur.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.