Ateistler Daha Bilgili Oldukları İçin mi Ateistler Yoksa Ateist Oldukları İçin mi Bilgililer?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   marmarian
   Ateistler, dindar insanlara göre (Mesela tutucu bir hıristiyana göre) daha bilgili daha insancıl daha sevgi dolular. Doğayı, insanı, hayvanı daha çok seviyorlar. Ateistler, daha insancıl, daha bilgili, daha sevgi dolu oldukları için mi ateist oluyorlar yoksa ateist oldukları için mi böyle oluyorlar? Edit: Kaynak ya da istatistik isteyen diocular oldu. Onlara verdiğim cevaplardan karşılaştırmalı istatistik buketlerime ulaşabilirsiniz.
    lutfen-ama
    Siz genellemeciler sürekli her şeyi yanlış anladığınız için mi genelliyorsunuz yoksa genellediğiniz için mi yanlış anlıyorsunuz?
     ideal
     kafana göre....kim ne diyebilir:)
      madlisa
      lisedeyken benim gibi etki altinda kalipta ateistim diye gezende olmustur diye düşünüyorum. ben arastirinca daha inançlı bir insan oldum bence herkes kendisi araştırsın dinle ilgili kitaplar ulasilmasi zor kitaplar değil.
       seherckr
       gereksiz bır genelleme olmuş bır ınsanın bılgısını ınancına mı baglamak gerekır ?
        _sofia_
        İnsan öğrendikçe, deneyimledikçe, araştırıp sorguladıkça değişir ve gelişir. Bir çocuk diş perisine, süper kahramanlara, masal kitaplarındaki hikâyelerin akıl ve mantık dışı olduğuna inanmayı bıraktığında büyümüştür artık. Bir doktor deney, gözlem yapıp işin eğitimini aldığı için doktordur. Öğrenmediğin taktirde yürümek bile imkânsızdır. Bilgisiz ateistler de sadece ateistim der fakat bunu idrak edecek kadar bilgi edinmediği için hâlâ korkuları ve batıl inançları vardır.
         nickiharuto
         Daha insancıl, daha bilgili daha sevgidolu olmak için seçim yapmana gerek yok. Bunlar yürekten gönülden gelir.
          moon_night
          ay bak yine genelleme krizim tuttu...
           oedon
           Konuya çok subjektif yaklaşılmış. Kaynak isteyen arkadaşlara kaynak sunarken de cevap buketten ziyade, kaynak: 🍑 gibi bir şey olmuş. Sorry. Resmi bir link, makale vs. paylaşılmadığı sürece anlamsız bir polemik ortamı oluşur. Avustralya’lı Joel bunu demiş, Finlandiya’lı Sam böyle buyurmuş demek pek sağlıklı değil açıkçası. Soruya gelirsek, eğer kişi popülist yaklaşıp hava basmak için ateistim diye gezmiyorsa (ki böyle insanların varlığı küçümsenmeyecek kadar çok) muhtemelen kendisini ateist olarak tanımlayacak kadar bir bilgi birikimine sahip olmuştur. Yani öncelikle onu inançsız olmaya iten ve bir yaratıcıya inanmamasının bir sebep sonuç ilişkisi olmalı. Bu süreçte de edindiği bilgili birikimi onu ateist olmasına zemin hazırlamıştır. Yani sorunuzun cevabı ne kadar subjektif de olsa daha bilgili oldukları için ateistlerdir. Ateist oldukları için bilgililer demek aynı yola çıkıyor gibi görünse de aslında değildir. Bahsettiğim sebep sonuç ilişkisi kişiye bilgi birikimi ve ateizm olarak dönerken diğer seçenekte ateizm vahiy yoluyla inmiş oluyor. İlgili dio inançlı vs inançsız düellosundan bağımsız olarak ele alınmıştır.
            patronicee
            Kim söylemiş bunu?
             tsukyomi
             Oran ve kaynak alabilir miyim? Genellemeyi ondan sonra yapalım.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.