Atatürk'ün Düzenlediği Sahte Çay Partisi
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   _sofia_
   Mustafa Kemal’in Ankara’da büyük bir çay partisi vereceği haberi yayılır. Davetliler var, çay partisi var, ama ev sahibi ortalıkta yok... Cephede. Bir tür oyalama ve dikkati başka yöne çekme hamlesidir bu. Son kontroller yapıldıktan sonra Atatürk cepheye gelir, Anadolu’nun dış dünya ile bütün telgraf bağlantılarının kesilmesini emreder. Anadolu birdenbire suskunluğa bürünür. Hemen ardında da Ankara’da Mustafa Kemal’e karşı bir isyan başladığı yönünde sahte bir haberin yayılması sağlanır. İstanbul, Mustafa Kemal’e karşı bir hareket başlamış haberini alır ama Anadolu’da aynı zamanda tüm telgraflar da susmuştur. Kimse duruma bir mana verememektedir. Atatürk, daha arazide silahlar konuşmaya başlamadan istihbarat savaşını kazanmıştır. O sabah büyük taarruz başlar. Sabah 04.30’da tanzim atışı açılır, 5.50’de de tahrip atışına geçilir, saat 07.00’de ise Yunan topçusu susar ve Türk ordusu 14 gün sonra İzmir’e, Kordon’a varır. Büyük Taarruz’dan evvel atatürk, 15 gün sonra İzmir’de olacağını söylemiştir yakın çevresine. Sonra birlikte Kordon’da yürürken de Salih Bozok’a “kaç gün oldu?” diye sorar, “14 gün” paşam cevabını verir Bozok. “Bir gün yanıldık o zaman” der Atatürk.
    nickiharuto
    Büyük lider olmak yürekle ve zeka ile oluyor.
     godisahuman
     Bosuna buyuk onder Mustafa Kemal Atatürk demiyoruz:)
      berat_albayrak_
      atam laikliği ve demokrasiyi getirdikten sonra oyunu kaydete basmamış...
       amira
       turk halkinin en cok gurur duymasi gereken kisi. hala saygi duymayanlarin olmasi cok acinasi bir durum. edit: dissleyen olmus. kimin zoruna gitti bilmiyorum ama begenmeyen ustune bir soguk su icsin iyi gelir.
        tsukyomi
        Stratejinin, stratejik deha olmasının ve kontrolü kaybetmemenin önemi. Bu özellikleri bir arada bulunan çok az komutan vardır, lider ise 1 tanedir. Dünya döndükçe var olsun.
         torture
         Atatürk’ü hâlâ sevmeyip “Ne yaptı ki bizim için?” diyen insanların olması gerçekten çok üzücü, umarım böyle insanların hepsi geberir.
          asit
          Çabasını ve fedakârlığını boşa çıkarmamak dileğiyle.. Umarım..
           adem_a19
           bunun gibi adamlar da hala ataturku kötülemeye devam ediyor bu cesareti nerden bulabiliyorlar anlamış degilim
            arasserin
            Senin bu hakkını nasıl ödeyecek bu ülke
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.