Atatürk'ü Ne Kadar Tanıyorsunuz?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   veritas-vos-liberabit
   Ölürken bile vatanını düşünen bir kahraman düşünün. Ölse de koltuk bize kalsa diye düşünmeyen bir yönetim düşünün. Atatürk'ü ne kadar tanıyoruz. Tüyleri diken diken ediyor...
   https://www.youtube.com/watch?v=Q7qDPDntOo4
   https://www.youtube.com/watch?v=Q7qDPDntOo4
    kania_
    İşte o ölsede yerine biz geçsek gibi düşüncelere sahip olan kişiler yüzünden bu haldeyiz.Şimdi başımızda Atatürk olucaktı böyle durumlara düşermiydik adelet yerinde olurdu herkesin hakları olurdu şimdi göremiyorum ben özgürlüktür haktır odur budur.
     moon_night
     onedio testi gibi başlık tövbe bismillah...
      kafatamircisi
      Atatürk diye yazılır ''adam" diye okunur.
       marmarian
       Ateisttir, zamanının (diğer ülke liderlerini akılda tutun) en demokrasi hayranı lideridir. Halkı ümmetçilikten (teokrasi/monarşi) den kurtarmak için batının rönesans ile birlikte yaptığını yapmıştır; monarşiye, ümmetçiliğe rağmen milliyetçiliktir demiştir. O dönemin osmanlı toprakları, arapçılık akımındaydı. Araplar mügamnedin soyundan oldukları için 1. Sınıf okarak görülürlerdi. Diğer milletler 2. Sınıftı ve bunu o diğer milletler de kabul ederdi. Bir türk dünyaya bedeldir lafı, araplara rağmen türk olmaktan utanan türkleri kendine getirmek için söylemiştir. O dönemi hatırlayın. Ulus devlet kuruyorsun, fransa gibi, italya gibi... İkinci sınıf olduğuna inandırılmış bir milleti nasıl uyandıracaksın?? Evet o dönem yine aklımızda turularak Türkçüydü. Araplara ve ümmetçilere rağmen Türkçüydü. Bu güne göre değerkendirmeyin!!! O zaman Saltanata ümmetçiliğe rağmen milliyetçi olmak ilerici bir düşünceydi; ormanlı cocukları için... Adil, dürüst ve herşeyden önce hem milletine, hem davasına adanmıştı. İşçi ve köylü sınıfının hastasıydı. İşinde başarılı insanlara saygısı kutsallık derecesindeydi. Kadınların özgürlüğü için verdiği mücadele bile başlı başına dünya kadınlarının özgürlüğünde emsal olmuştur. İngiltere de kadınlar “türk kadınları kadar değerimiz yok mu?” pankartlarıyla ayaklanmıştır. Dünyada Türkiye Cumhuriyeti ileri cumhuriyet olarak tarif edilmiştir o dönemde... Toplum olarak değil ama sistem olarak o dönemde dünyayı şaşırtacak bir sistemin kurulmasını sağlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti dünya’da demokrasi ve cumhuriyetin ileri atılımı için referans olmuştur. Avrupa demokratları için cesaret olmuştur. Latin amerika da dahil olmak üzere hindistan ve bir çok ülkenin bağımsızlık mücadelesinin ilham kaynağı olmuştur. Atatürkten sonra dünya kesinlikle aynı dünya olmamıştır... 1789 ihtilali, karl marks ideolojisi, 1017 ihtilali, sonrasında aratürk’ün şarkta yaptıkları dünyaya yön vermiştir... Bu nedenle atatürk için dünya lideri diyebiliyoruz.
        veritas-vos-liberabit
        bu kadar nankör olduğunuzu bilmezdim
         berat-albayrak-official
         Bunu bazılarının (badem balbazar) görmesi gerek
          gloom
          aynı yemekleri sevdiğimizi bilecek kadar. bamya hariç :)
           gramada
           Inkılap dersinde öğrendiğim kadar
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.