Atatürk Ayasofya'yı Neden Camiden Müzeye Çevirdi?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   1934 yılında Atatürk'ün talimatıyla camiden müzeye çevrilen Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması tartışması gündemin tepesine yerleşti. Peki Atatürk, fethin sembol mekanı Ayasofya'nın müzeye dönüştürülmesini neden istemişti? Prof. Zafer Toprak bunun Atatürk'ün "hümanist bakışı ve uygarlık anlayışıyla" ilgili olduğunu söyledi. Türkiye'nin kororonavirüse karşı mücadelesini sürdürdüğü bu günlerde eski bir tartışma yeniden gündeme geldi; Ayasosya'nın ibadete açılması... Konu; dini, tarihi, hukuki ve siyasi açılardan tartışılıyor. Gözler 2 Temmuz'da Danıştay'dan çıkacak kararda. İstanbul'un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet tarafından kiliseden camiye çevrilen Ayasofya, 1934 yılında Atatürk'ün direktifi üzerine Bakanlar Kurulu'nda alınan kararla ibadete kapatılıp müzeye çevrildi. Peki Atatürk'ü bu karara iten sebep veya sebepler nelerdi? Hürriyet gazetesinden Sedat Ergin, bu soruyu Koç Üniversitesi'nden Prof. Zafer Toprak' a sordu. Toprak şunları kaydetti: "1930’lu yıllarda Cumhuriyet projesinin önemli bir boyutu Türkiye’nin yeni insanını inşa ederken onun geçmişle bağını güçlendirecek açılımlardan geçiyordu. Atatürk de Türkiye’nin tarihini, geçmişini bu topraklardaki bütün uygarlıkları da kapsayan bir derinlik içinde görüyordu. Bu bakış, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşundan önce de Anadolu’da var olmuş bütün uygarlıkları, bu çerçevede Doğu Roma İmparatorluğu’nu da kapsayan bir bütünlük içeriyordu. O yıllarda arkeolojinin ve müzelerin önem kazanması çabaları hep bu bakış içinde değerlendirilmelidir. Müzeler bu bakışın önemli bir aracıydı. Ayasofya’nın müze yapılması kararı bu çerçevede görülmelidir.” Haberin devamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.
   https://onedio.com/haber/ataturk-ayasofya-yi-neden-camiden-muzeye-cevirdi-908401
   https://onedio.com/haber/ataturk-ayasofya-yi-neden-camiden-muzeye-cevirdi-908401
    muzlu-pasta
    Yani sadece %27 si namaz kılan bir ülkedeyiz Ayasofya açılsa max 1-2 hafta gidip heveslerini alıp günahkar hayatlarına geri dönücekler istanbuldaki 16 farklı büyük camiden yararlanmıyorlarda Ayasofyasımı kaldı
     eski_bi_tanidik
     Ne desem bilemedim
      cinayetvaraga
      Menfaatleri için ülkenin hazinesini, zeus tapınağını satan bir zihniyet,millet açken ayasofya'nın üzerinden prim yapacak tabi. Allah diyenin götü kalkıyor bu memlekette. Çok düşünmeyin. Kıymetli bir konu değil. İnsanı, diğayı, tarihi, geleceği yoketmede üstümüze yok.
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.