Astrolojinin Kadim Bir İlim Olması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   Dün Fatih Altaylı'nın Teke Tek programı dikkatimi çekti. Programın tamamı astrologlara ayrılmıştı ve çok ciddi konular konuşuluyordu. 2020'de salgın öngörüleri doğru çıkan astrologlar toplum nezdinde rüştlerini ispatlamış oldu ama astroloji bir şeyleri bilmek ve klasik fal, kehanet sisteminden ibaret değil. Çok uzun yıllar burç yorumlarına indirgediğimiz astroloji ilimi tarımdan, sanayiye birçok alan için referans kaynağı. Astroloji kökleri Babil ve Eski Mısır’a dayanan kadim bir bilgi sistemi olarak tanımlanıyor. İslam Dünyası, Rönesans, Aydınlanma Çağı ve Modern Çağ'da da astroloji iliminden ciddi anlamda faydalanıldığını biliyoruz. Astroloji büyük ölçüde matematik biliminden yararlanıyor. Kainatın işleyişi hakkında matematiksel bir dil olarak kullanılıyor. En basit tanımı ile "Gökte ne varsa yerde de o vardır" temeline dayanıyor astroloji. Vücudumudaki hormonların bile ayın hareketlerine tabi olduğu söyleniyor. Fotosentez güneş yıldızının etkisi ile oluşuyor. Gök yüzündeki yıldızlar yaşamdan bağımsız değil aslında. Bu gün en büyük tarım şirketleri ayın hareketlerine dikkat ederek ekim yapıyor ve balık çiftlikleri döllenmeleri ay hareketlerine bağlı olarak kontrol ediyorlarmış. "Evrenin dünyadaki yaşama yansıması yani biyoloji, fizik, kimya ve astrolojinin sentezlendiği yüce bir bilgidir." diyor uzmanlar. Aynı zamanda her birimizin, doğduğumuz andaki evreni yansıttığı ve o anın bedenlenmiş halleri olduğumuzu ifade ediyorlar. Yani astroloji magazin ünlülerinin birbirleri ile uyumu, fal ya da burçlardan ibaret değil. Çok uzun zaman benim için de astroloji burcumdan ibaretti ama biraz okuyunca, araştırınca düşüncelerim değişti. Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir." sözünün de Türk havacılığından daha çok astroloji ilimine bir referans olduğu konuşuluyor bugünlerde. Bu konuda çekimserim ama astrolojinin bizim tanımladığımızdan çok çok daha önemli olduğunu düşünüyorum.
    amakafamiznasiguzel1
    Ben bayaa bayaa hepsini izledim dün onun. Cidden de tutuyor bazı yorumları. Ama astroloji kadim bir ilim mi? Tartışılır tabii
     cansevim
     Genel olarak hepsi merkürün bok yemesi
      ezgizm
      Gezegenlerin kuvveti vs. deyip yüzeysel olarak bir şeylerin önceden fark edilebilmesini anlarım ama her bokun da buna bağlanması bence bağnazlıktan öte bir şey değildir.
       detokssuyu
       Ona kalırsa Güneş bir dönemler insanların Tanrısı idi. Bu astrolojiyi gerçek bir bilim ya da tarım için siyaset ya da ekonomi için bir kaynak olarak tanımlamaz bence. Olasılıklardan konuşuluyor ve bu bir ilim ya da bilim olduğu anlamına gelmez. Olasılıkların her daim gerçekleşme durumu var çünkü. O zaman Simpsonslar da bir bilim onlarda biliyor her şeyi. Çünkü onlarda olasılıklar üzerine mizah yapıyor ve gerçekleşen olasılıklar oluyor. Ben gerçek bulmuyorum.
       /
       0

       Tarihe Göre

       İçerik bulunamadı.