16
17.1.2021
Aşk Acı Çekmek ve Karşımızdakine Acı Vermek Arzusu mu Taşır?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   peripedia
   Yönetmen Zeki Demirkubuz, "Aşk; kendine dönük olarak acı çekmek, ötekine dönük olarak acı vermek arzusu taşır." demiş. Ufak bir linç de yemiş. Toksik ilişkileri övdüğünü, romantize ettiğini söyleyenler olmuş ama bence o kadar doğru bir çıkarım ki. "Aşk; biyolojiktir ve geçicidir." tanımından sonra duyduğum en doğru ikinci aşk tanımı olabilir. Özellikle günümüz aşkları ve ilişkileri için geçerli bir durumdan söz etmiş. Aşkı acı ile normalleştirmeye o kadar alışmış bir toplumuz ki bunun üzerine şarkılar, şiirler yazılıyor, film ve diziler çekiliyor. Acı varsa orada aşk vardır görüşü hakim bizde. Öbür türlüsünde hep bir bit yeniği arıyoruz. Acı çeken biz de olsak karşımızdaki de olsa bir şekilde bu durumdan hoşnut oluyoruz. Adına da aşk diyoruz. Ha bu gerçek aşk mıdır değil midir tartışılır ama en azından toplumdaki aşk tanımının bu olduğu bir gerçek.
    detokssuyu
    Eşittir sadizm mi yani? Anlayamdım? Doğru değil tabii ki. Acı da aşka dahildir ama bilinçli bir şey hele hele bir arzu değildir bu. Acı nasıl bir arzu olabilir hele hele kendine bile isteye acı çektirmek? Böyle düşünen bir zihin sağlıksızdır bence.
     vurz
     Aciymis izdirapmis filan, o kavusamamaktir, ask olsa duramazsin 😍
      ggggggg
      Hiç aşık olmadım neyse ki.
       sedefartuny
       Ötekine acı çektirme arzusu derken? Birçok erkek bu bahaneye sığınıyor zaten daha bugün kadının suratına falçata attılar ya siz ne acısından bahsediyorsunuz? Çok yanlış konuşmuşsunuz. Aşk öyle bir şey değil. Ötekine acı vermek arzusuymuş oldu paşam.
        mrlawyerkk
        Zaman zaman evet, zaman zaman hayır. Acı aşka dahil midir değil midir bilemiyorum ama aşkla dost olduğunu kabul etmek gerekir. Tabii bu fiziksel bir durum değil içsel bir şeydir.
         thetalentedmrripley
         Sanatçı adam bdsm seviyorum diyememiş tabi
          gulfemkaya
          Durduk yere acı çekmeye bu kadar meraklı mıyız gerçekten? Aşkın biyolojik bir şey olduğunu düşünmüyorum. Birileri tarafından sevilme ihtiyacımız var evet buna kesinlikle katılıyorum ama biyolojik bir şey olsa sadece tutkuyla yaklaştığımız, ten uyumuna sahip kişilere aşık olmaz mıydık?
           mrs_furby
           Ben Fuzuli gibi düşünüyorum. Izdırabı kendim çekerim.
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.