Antioksidan Seviyesi En Yüksek Meyve Türkiye'de Yetişiyor
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   emrebuyuk
   Yapılan araştırmalarda üzümsü bir meyve olan Aronya (Aronia Melanocarpa)’nın Kuzey Amerika menşeili olduğu tespit edilmiştir. Sağlık yönünden birçok faydasının olma olasılığı Almanya’dan sonra Rusya’ya getirilip yetiştirilmeye başlamasına vesile olmuştur.1940’lardan itibaren Rusya’da yaygın olarak üretiliyor olmasına karşılık 1950’lerde Avrupa’nın doğusunda ticari amaçla yetiştirilmektedir. Aronya üretici için alternatif bir meyve olabilir. Sağlıkta, pastacılıkta yaygın olarak kullanılıyor. Ayrıca meyve suyu olarak tüketiliyor. Antioksidan oranının yüksekliği nedeniyle çok talep gören bir meyve” Bu bilgiler ışığında bireylerin sağlıklı beslenme tercihleri ve gastronomi sektörüne ilişkin bakış açısı düşünüldüğünde, aronyanın kişilerin beslenme alışkanlıkları içerisinde önemli bir yere sahip olabileceği açıktır. Aronya zengin içeriği ile sağlık ve beslenmeye faydaları nedeniyle aronya “süper meyve” olarak tanıtılmaktadır. Aronia meyveleri hakkında yapılan araştırmalar bu türün aşağıdaki potansiyellere sahip olabileceğini gösteren kanıtlar sunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kardiyovasküler fonksiyonu iyileştirir. Kalp sağlığını artırır. Beyin sağlığını iyileştirir. İdrar yolu enfeksiyonlarını önler. Kanser riskini azaltır. Diyabetle mücadele eder Organ sağlığını destekler. Yüksek tansiyonla mücadele eder. Bağışıklık sistemini güçlendir. Beyin ve sinir sistemini besler. Yaşlanma ile mücadeleye yardımcı olur.
    jarlvarg
    her gün yeni bisi cikiyor faydali diye birakin ya, bi dünya meyve sebze ye proteinin icin et ye , hepsini yapsak direkt obeziz amk. Ha bi de caylar zart zurt aman yaa
     mrlawyerkk
     Ben bunu bir Aronya yetiştiricisi ile tanışınca öğrendim. Gerçekten inanılmaz faydalı bir besin. Lipton sanırım çayını da yapacakmış. Yeni olayımız Aronya yani hazır olun. O da popüler kültürün bir nesnesi haline gelecek.
     /
     0

     Tarihe Göre

     İçerik bulunamadı.