Anneliğin Kutsanmasının Kadınlara Uygulanan Bir Psikolojik Şiddet Olması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   Öncesinde de zaman zaman konuşuluyordu bu konu ama Hazal Kaya'nın çıkışı ile gündemi bir hayli meşgul etti. Anneliğin, anne olmanın süslenmiş, abartılmış ve kutsanmış olmasını eleştirdi kendisi. Dediğim gibi öncesinde de anneliğin bu denli abartılmasının kadına psikolojik şiddet olduğu birçok kez konuşuldu. Anne olamayan ya da olmak istemeyen kadınların daha az kadın olduğu hatta tam anlamıyla bir kadın bir anne olmaması görüşünden kaynaklanıyor bu eleştiriler aslında. "Doğurmak istemeyebilirdim. Bu beni daha az kadın yapmazdı." diyor Hazal Kaya ki haklı. Ne yazık ki toplumda anne olanın daha değerli bir kadın olduğu görüşü oldukça hakim. "Anneliğin kutsanmasından çok rahatsız oluyorum. Bunun da kadınlara bir baskının yolu olduğunu düşünüyorum." diyor ve evet bugün her evli çifte özellikle kadınlar üzerinden "Çocuk ne zaman?" sorusu bunun kanıtı. Çocuğunuz olduğunda daha değerli olacağınız, hayatınızın anlam bulacağı ve benzeri görüşlerle temelleniyor bu durum da. Tüm bunların yani anne olanın kutsanması kadının üzerinde bir yük oluşturması çok normal değil mi? Bu da bir psikolojik şiddet değil mi?
    thetalentedmrripley
    Ama siz de neye alınacağınızı şaşırdınız
     yagmurals
     gayet doğru ve yerinde bir tespit. bir kız çocuğu - evet kız çocuğu diyorum 18 yaşından küçük - saçma bir video çekiyor ve altındaki yorumlarda sık sık "bunlar ileride anne olacaklar" yazılıyor. hiçbir erkek çocuğunun altında "bunlar ileride baba olacaklar" eleştirisini görmedim. anne olacaksın düzgün dur safsatasını geçelim. isterse olur, isterse olmaz. kime ne!
      mrlawyerkk
      Yok artık. Değerli kadın arkadaşlar biraz abartmıyor musunuz? Tamam Türkiye'de ve hatta dünyada kadın olmak çok zor ama annelik kutsal olunca nasıl bir mağduriyet yaşıyorsunuz? Anne olmak istemeyebilirsiniz ama bu durum toplumların anneler tarafından şekillendiğini değiştirmez ki.
       benita
       Her şeyi sorgulayalım derken bazen de bokunu çıkarmıyor muyuz acaba?
        sedefartuny
        Her kadın anne olmak durumunda değildir her anne de kutsal değildir ama anne olamanın bilincine erişmiş, yavrusuna bu tavır ile yaklaşan anneler tabii ki çok değerli ve önemlidirler. Sorun kutsal sözcüğü ise tamam kullanmayalım ama bu duyguya erişmeden de yorum yapmak sağlıklı olmaz.
         samyeli90
         Mesela ben anne olmaya uygun değilim hala ya da teyze olmaya daha uygunum bunun kararını kendim verdim ve mutluyum
          pazartesi
          Annelik kutsaldır diyenlere tek bir sözüm var: sevgilisinin 1,5 yaşındaki çocuğuna tecavüz etmesine izin veren annenin de anneliği kutsal mı?
           detokssuyu
           Her anne kutsal mıdır peki? Kutsallık annelere özgü bir şey değil o insana has bir durum olabilir ancak. Düşmanın yapmayacağı kötülükleri çocuğuna yapan anneler olduğu gibi çocukları için dünyaları karşısına alan anneler var.
            ukela
            Yine kadınlar kendi at gözlükleri ile bakıp olayı gayet güzel ajitasyon sınırına dayamışlar , tebrikler. Sizi kontrpiyede bırakacak bir durumdan bahsedeyim , biraz kafanız karışsın. Ben erkeğim ve babayım , evlendiğimde çocuk istemiyordum , başta eski eşim ve aileler çocuk kadının hakkıdır , hormonları , toplumsal duruşu vs. diye diye zorla çocuk yaptırdılar. Ve çocuğun doğumundan bir sene sonra ayrıldık. Hiç lagara lugara yapmayın bu toplumda asıl çocuk çocuk diye yırtınanlar kadınlar , benim çocuk istememe durumumda erkekler bir şey demedi , ama kadın tayfası buna psikologlarda dahil burnumdan getirdi. Bu konuda kadınların mağduru oynamaya hakkı yok asıl erkekler mağdur. Ha bir kaç istisnai durum olabilir ama bu kaideyi bozmaz , çocuk konusunda toplumun dayatmacı kesimi kadınlardır , yaşadım gördüm ve kimse bana erkekleri suçlu gibi gösteremez.
             tayfun-aktoprak
             Sizi bilmem ama benim annem benim için kutsaldır. İstisnasız şu an dünyada yaşayan herkesten daha önemli benim için.
              suha-cakir
              Cidden şu cinsiyetçilik başlığı altında ne saçma şeyler okudum ama bu da bambaşkaymış. Ne alaka yani? Annelik kutsal gibi bir cümle duyunca tüm kadınlar anne olmalıdır ya da anne olmayan/olamayan kadınlar daha az kadındır gibi bir şey mi anlıyorsunuz? Neye saracağını şaşırdı iyice herkes.
               kuvvetmira
               Çocuğu olmayanlar napsın bazılarının genetik bozuklukları var ve çocuğu olmuyo o zaman onlar kadın değil mi
                kisi
                Annelerin çocuğu tasarlayıp proses aşamalarını geliştirip üretmiş gibi davranması bu durumu destekliyor. Yapmayın etmeyin. Seviştiniz ve vücudunuzun içinde kendiliğinden oluştu işte bebek. Yemene içmene ve sağlık kontrollerine dikkat ettiysen onunla övünebilirsin ancak.
                 senem-sengul
                 Ben zaten sırf insan nesli tükenmesin diye doğuran annelere saygı duyamam, daha doğrusu bunun için anneliğe saygı duymuyorum.
                  pillowtalk
                  Çocuk doğurmak fizyolojik olarak doğaüstü bir şey olabilir. Ama anne olmak kişinin kendi isteğidir. Toplum baskısına karşı her türlü dik durmak lazım.
                   ahpte-pateh
                   Evebeynlik genel olarak kutsaldır, ana veyahut baba ile ilgili değil. O yüzden herkes anababa olmamalıdır. Bu kutsama da ne kadına ne de erkeğe şiddet falan değildir.
                    secretagentzero
                    Bu cahil eski kafalı insanların nesli tükenmeden mümkünü yok ne Türkiye ne de dünya kurtulabilir ve maalesef şimdi büyüyen gençlerin de beyinleri yıkanıyor şu saçmalıklarla
                     ali-vercetti
                     böyle düşünen 3 iq gerizekalılar varsa hemen engel atsın
                      apollonia-corleone
                      Çocuk tutmasını bile beceremeyen ve çocuk sevmeyen biri olarak çocuk sahibi kim varsa nasıl yağne çocuk sevilmez mi çocuğun olunca bunlar hep değişir canikom vs gibi sözlerle psikolojik şiddet boyutunda sayılır mı bilmem ama sürekli karşılaşan biriyim.Psikolojik şiddet boyutundan çok bir çok kadının ayrıcalık görmek için anneliği kullandığını düşünüyorum.Ay ben onu yapamam anneyim,anne olduğum için çok dikkat etmem gerekli gibi cümlelerle kendisini yüceltmemizi pamuklara sarmamızı bekleyen garip bir kitle söz konusu.Nufusun yarısı diğer yarısından sperm bulunca çocuğu çıkarabildiği için kutsallık bana anlamsız geliyor.Kutsallıkta ısrar edilmesi de rahatsız edici
                       yalcin-soysevinc
                       Annelerimiz değerli ve kutsaldır , ama annelik görevinin her kadına yüklenmesi kutsallık değil bir mecburiyet görev filan gibi bişidir,,,,her kadın anne değildir mesela,,,,8 mart günü anneliğin öne çıkarılması gibi mesela
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.