Anneliğin Kutsanmasının Kadınlara Uygulanan Bir Psikolojik Şiddet Olması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   Öncesinde de zaman zaman konuşuluyordu bu konu ama Hazal Kaya'nın çıkışı ile gündemi bir hayli meşgul etti. Anneliğin, anne olmanın süslenmiş, abartılmış ve kutsanmış olmasını eleştirdi kendisi. Dediğim gibi öncesinde de anneliğin bu denli abartılmasının kadına psikolojik şiddet olduğu birçok kez konuşuldu. Anne olamayan ya da olmak istemeyen kadınların daha az kadın olduğu hatta tam anlamıyla bir kadın bir anne olmaması görüşünden kaynaklanıyor bu eleştiriler aslında. "Doğurmak istemeyebilirdim. Bu beni daha az kadın yapmazdı." diyor Hazal Kaya ki haklı. Ne yazık ki toplumda anne olanın daha değerli bir kadın olduğu görüşü oldukça hakim. "Anneliğin kutsanmasından çok rahatsız oluyorum. Bunun da kadınlara bir baskının yolu olduğunu düşünüyorum." diyor ve evet bugün her evli çifte özellikle kadınlar üzerinden "Çocuk ne zaman?" sorusu bunun kanıtı. Çocuğunuz olduğunda daha değerli olacağınız, hayatınızın anlam bulacağı ve benzeri görüşlerle temelleniyor bu durum da. Tüm bunların yani anne olanın kutsanması kadının üzerinde bir yük oluşturması çok normal değil mi? Bu da bir psikolojik şiddet değil mi?
    ali-vercetti
    böyle düşünen 3 iq gerizekalılar varsa hemen engel atsın
     sedefartuny
     Her kadın anne olmak durumunda değildir her anne de kutsal değildir ama anne olamanın bilincine erişmiş, yavrusuna bu tavır ile yaklaşan anneler tabii ki çok değerli ve önemlidirler. Sorun kutsal sözcüğü ise tamam kullanmayalım ama bu duyguya erişmeden de yorum yapmak sağlıklı olmaz.
      thetalentedmrripley
      Ama siz de neye alınacağınızı şaşırdınız
       yagmurals
       gayet doğru ve yerinde bir tespit. bir kız çocuğu - evet kız çocuğu diyorum 18 yaşından küçük - saçma bir video çekiyor ve altındaki yorumlarda sık sık "bunlar ileride anne olacaklar" yazılıyor. hiçbir erkek çocuğunun altında "bunlar ileride baba olacaklar" eleştirisini görmedim. anne olacaksın düzgün dur safsatasını geçelim. isterse olur, isterse olmaz. kime ne!
        benita
        Her şeyi sorgulayalım derken bazen de bokunu çıkarmıyor muyuz acaba?
         mrlawyerkk
         Yok artık. Değerli kadın arkadaşlar biraz abartmıyor musunuz? Tamam Türkiye'de ve hatta dünyada kadın olmak çok zor ama annelik kutsal olunca nasıl bir mağduriyet yaşıyorsunuz? Anne olmak istemeyebilirsiniz ama bu durum toplumların anneler tarafından şekillendiğini değiştirmez ki.
          patronicee
          Konu annelikse eğer İbonun söyleyeceği şeyler vardır eminim.
           kuvvetmira
           Çocuğu olmayanlar napsın bazılarının genetik bozuklukları var ve çocuğu olmuyo o zaman onlar kadın değil mi
            secretagentzero
            Bu cahil eski kafalı insanların nesli tükenmeden mümkünü yok ne Türkiye ne de dünya kurtulabilir ve maalesef şimdi büyüyen gençlerin de beyinleri yıkanıyor şu saçmalıklarla
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.