Annelerin "Sınavda O Diziden Mi Soru Gelecek?" Tezinin Çürümesi: KPSS Atiye Sorusu
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   sedefartuny
   KPSS Ortaöğretim sınavında "Göbeklitepe hangi ilimizdedir?" sorusu gelmiş arkadaşlar. Netflix'in Atiye dizisinden hareketle sınava katılanların büyük çoğunluğu soruyu çok kısa bir süre içerisinde cevaplandırabilmiş. Atiye dizisini izlemedikleri takdirde Göbeklitepe'nin Şanlıurfa'da olduğunu asla bilemeyeceğini iddia edenler var. Bununla birlikte annelerimizin "Sınavda o diziden/filmden mi soru soracaklar?" tezi de çürümüş oldu.
    asit
    göbeklitepe yine iyi ya, Çin Seddi nerededir? vakası vardı bi ara 😄😛
     mrlawyerkk
     Tarihin sıfır noktası olan Göbeklitepe'yi bir diziden öğreniyor olmak acı verici ama popüler kültür böyle bir şey işte. Atiye dizisi ile birlikte ortaya çıkan Göbeklitepe turizminin de katkısı büyük. Güzel pazarlandı. Bir bilgiyi öyle ya da böyle insanların hafızasına kazımak güzel bir şey. Bir soru bir sorudur değil mi? :)
      absurdizm
      Bunu anneme söyleyem
       okadin
       Küçümsenmeyecek bir durum bu bence. Bu olayı çok doğru okumak gerek. Ben ülkemiz insanının büyük çoğunluğunun görsel hafızalı olduğuna inanıyorum. Kurgu ve hikaye çok şey öğretebilir. Azra Kohen'in Aeden kitabında bunu çok daha net gördüm. Akademik makalelerde yer alan birçok bilgiyi bir hikaye ile çok net öğretti okuyucularına. Burada da aynı şey söz konusu. Eğitimin temeli de buna yaslanmalı bence. Nedenler, sonuçlar, hikayeler bir şeyi öğrenmek için çok gerekli.
        detokssuyu
        Vay arkadaş. Ağlasam mı gülsem mi bilemedim. Twitter'da herkes Atiye'ye minnettar şu an. Hayatın bir gerçeği işte. Tarih öğretmenlerimizden öğrenemediklerimizi dizilerden öğrenir olmuşuz demek ki.
         peripedia
         Üniversitede Türk Siyasal Tarihi diye bir dersim vardı. Hocam tüm dönem slaytlardan ezber cümleler okumak yerine. Filmler ve romanlardan ilerletmişti dersi. Romanlarla o dönemin toplumsal hayatından, giyimine, siyasal sorunlarına kadar her şeyi çok daha net öğrenebileceğimizi gördük. Dizi ve filmlerde aynı işlevi yapıyor.
          lydia-bad-mood
          Bu seneki lisans kpss'de Osman Hamdi Bey'in en pahalı tablosunu sordular.Çoğunluk kaplumbağa terbiyecisi yaptı.cevap Kur 'an Okuyan Kız olacaktı ben doğru yaptımda ne oldu istediğim puanı alamadım 😭
          /
          0

          Tarihe Göre

          İçerik bulunamadı.