46
2.1.2021
Anne Karnında Down Sendromlu Olduğu Kanıtlanan Bebeği Aldırmak/Aldırmamak Üzerine...
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   dr.rock
   Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi'nin araştırmasına göre, "isteğe bağlı kürtaj yapmıyoruz" diyen hastanelerin oranı 4 yılda yüzde 12'den yüzde 54'e çıkmış. İsteğe bağlı olan tarafı bu... Ben down sendromlu bir çok bebeğin bakımında bulundum. Down sendromunun doğal sorunlarından sadece biri olan kalp hastalığı nedeni ile ağırlaşan, boğazına tüp takılan bebeklerin günlük tetkikleri için mecburen sık kan alınır. Derisi sertleşir, sertleşen derisine iğneyi sokarken çıkan "gıcırtı" sesini duydum, içim çekildi resmen, tansiyonum düştü. Canı yanan bebeğin boğazında tüp takılı olduğu için çığlık atamayışını kabullenip, yorulup sustuğu anı ve gözünden süzülen yaşı gördüm. Dramatize etmiyorum, çevrenizde Çocuk Dr'u vardır, anlatırlar... Yaşadığım bu... Bile bile neden aldırmadınız? Diye ailelerine sorduğumda, "günahtır" yanıtını aldım. Bebeği aldırmak kolay bir karar demiyorum. Down sendromlu çocukları çok severim, çok şirinler hepimiz biliyoruz. Ama düşünüyorum, bebek bunca eziyeti hak ediyor mu? Günaha girmeyen kim? Aile Acıyı çeken kim? Bebek Bana adil gelmiyor
    ladyfierce
    Çok hassas bir konu ve kelimesi kelimesine katılıyorum. Eğer tek sebep günah olmasıysa şayet bunun adı tamamen bencillik. Böyle bir zihniyetin çocuk sahibi olması bile yanlış.
     kaaninteyzesi
     Zamanında çalıştığım yerde down sendromlu veya başka bir rahatsızlığı olduğunun söylendiği bebekler olmuştu fakat doğduğunda sağlıklıydi.. şimdi anne karnında mudahele edip hayatını elinden almak ne derece doğru olur bilemiyorum. Çok zor bir karar ama yaşam hakkına girmez mi bu da ? Çok mutlu down sendromlu yaşlılar da var.. bilemiyorum 😥
      cinayetvaraga
      Çocuk sahibi olurken hep bir sorudur akılda, "Acaba bir sağlık problemi olacak mı?" çünkü daha anne karnındayken sorun tespit edilirse karar vermek çok güç. dünyaya gelen çocuğa ayrı eziyet, ileride "günah" deyip aldırmayan aileye ayrı eziyet. ölmeden once hep akılları evlatlarında kalacak, "evladım bizsiz ne yapar?" diye. çok zor karar çok. ama bana en mantıklısı hep, aldırmak geliyor. en azından bu dünyayı görmeden o acıyı çekmeden bitmiş olur acısı.
       mevsimlerdensnbahar61
       Doğup çok büyük hastalıklara yakalanan yavrularımızda var onları yaşatmak için çabalarken doğma hakkı olan bi çocuğu öldürmek onun canına kıymak ne kadar doğru. onun da yaşama hakkı var sonuna kadar savaşılır evlat bu
        ceviz-agaci
        Günah umrumda değil ama ben bebeğimi hee türlü kabul eder ve severdim yani
         vurz
         Uzerine iyice dusunulmesi gereken bir durum da olsa farazi yorum yapmak zor.
          imailahorsilahsu
          Ben de down sendromlu çocukları çoook seviyorum. Günah falan zerre umrumda değil, böyle bir şey gelse başıma çok büyük konuşmayayım ama, aldırırdım büyük ihtimalle. Kimse de çocuğun yaşama hakkı falan demesin. Doğduktan sonra çekilen acıların hesabını kim veriyor? Bir günah lafıdır gidiyor madem, minicik bebeğin çektiği acılara göz yummak günah değil mi?
           ezgizm
           Muhtemelen çocuğum olmayacak ileride ama olursa ve böyle ömür boyu yaşayacağı bir sıkıntısı varsa kürtaj olurum. Yaşam hakkı diyenler, o çocuk böyle sıkıntılarla yaşamanın nesini hak eder? Doğurdunuz ve size bir şey oldu diyelim, o tek başına hayatını nasıl devam ettirebilecek ki? Zihinsel ve bedensel engelli yakınlarım var ve 5 dakika dahi yalnız kalmaları onlar için ölümden beter oluyor. Sizin evlat sevginiz yüzünden onlar neden böyle bir acıyı, sıkıntıyı yaşasın ki?
            karolunita
            doğup acı çekmesi acımasızlık ama aldırmk da bi acımasızlık bence
             palmiye
             Böyle bir şey asla yapmazdım. Sağlıklı doğduğunda çocuğum da sağlığında sorun olunca değil mi. Her türlü benim çocuğum olurdu ve onun iyiliği içinin sağlıklı ya da hasta fark etmeksizin mutluluğunu sağlardım. Çok sağlıklı bir bebek olup doğum esnasında ya da sonrasında da bir anamoli gerçekleşebilir. Bu durumda da canına mı kiyacaz. Anne karnı veya doğum sonrası fark etmez, ne olursa olsun evlat evlattır.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.