Amme Hizmeti: Ertesi Gün Hapları ile İlgili Kimsenin Anlatmayacağı Bilgiler
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   roxannee-
   İlk olarak şunu belirtmem gerekir ki; kimse bir kadının bedeniyle ilgili verdiği kararları sorgulayamaz. Doğum kontrol yöntemlerinin hepsi de bir kadının hayatında olmazsa olmazlarındandır. Bunlar arasında da en etkili olarak görülen doğum kontrol yöntemi de ertesi gün haplarıdır. Ertesi gün hapları yüksek dozda progesteron hormonu içerir. Bu hormonda yumurtanın sperm tarafından döllenmesini büyük oranda düşürür. Peki kullanmak için en doğru zaman ne zaman? İlişkinin hemen ardından da içilebileceği gibi 72 saat içerisinde de kullanılabilir. Ancak ilk 24 saatte koruyuculuk oranı %90 iken zaman ilerledikçe bu oran düşmektedir. Bu haplar yüksek oranda hormon içerdiği için düzenli kullanmak ya da ayda iki kere kullanmak yan etkilere sebep olmaktadır. Tüm hormonal dengenizi bozabilir. En sık görülen yan etkileri; karın ağrısı, lekelenme, bulantı ve kusma olabilmektedir. Ayrıca içtikten sonra 3 saat içinde kusarsanız tekrar içmek durumunda kalınabilinir. Sürekli kullanımda adet bozukluğundan kalp damar rahatsızlığına kadar birçok sağlık problemine sebep olabilir. Kendinizi korumanın bir gereklilik olduğunu unutmayın. İstenmeyen durumlardan kendinizi koruyun. Sevgiler :)
    redblack
    Ara kanama en cok gorulen ve telaşa neden olan yan etkisi, eğer günde 4 pedi dolduracak kadar oluyorsa bir jinekoloğa gorunun ve unutmayin ki binde iki kadar dahi olsa gebe kalma ihtimaliniz var. Ayrica aylik döngü icinde birden fazla kullanilmasi hormonal duzen acisindan cok buyuk sorun yaratir.
     roadruner
     Korunma yetersiz kaldığında ilk akla gelen kurtarıcı yöntem. Lakin kulaktan dolma bilgi olmakla beraber sık kullanılması, kısırlığa yol açıyor diye duymuştum. Lakin araştırmadım, doğru yalan bilmiyorum. Genel olarak zor durumda kalmadığım sürece kullanmayı tercih etmiyorum. Korunmak kesinlikle tek taraflı olmamalıdır. Kadın da erkek de bu duruma dikkat etmelisdir.
      dr.rock
      Bahsedilen yan etkiler nadir yan etkilerdir. Ertesi gün hapları cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz ancak doğru kullanımda gebelik riskini %98 önler. Gebelikten korunmada Prezervatiften daha etkindir.
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.