Amerika'daki İç Savaşta Çin'in Parmağının Olması İhtimali
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   patilik
   Trump'ın attığı "CHİNA!!!" diye bir tweet vardı belki hatırlarsınız. Taaabi Çin'e karşı ırkçı tutumu vs de var. İşte Amerika'da iplerin kopması da hemen hemen bu tweetlerden ve ırkçı söylemlerden sonra oldu zaten. Sıradan bi polise rüşvet verip siyahi birine şiddet uygulamasını veya öldürmesini söylemek Çin için çok zor olmasa gerek... Sonuçta Amerika'yı karıştırmanın tek yolu siyahi meselesi Bilemiyorum kafamda deli sorular. Siz ne düşünüyorsunuz?
    velevkiozge
    Politik örgütlenme pratikleri bakımından dünyadaki hiçbir devletin ABD'deki kadar köklü bir geçmişi (ve dolayısıyla da bu alanda kuracakları networkleri) olduğunu sanmıyorum. Çin'in belki de ABD ile rekabet edeceği tek alan elinde bulundurduğu dolar rezervleri olabilir. Çift kutuplu dünya hegemonyası, yerini kutuplar üstü ittifaklara bıraktı. Belki bundan yüz yıl öncesi benzer çıkarımlar yapılabilirdi ama durum itibariyle Çin'in ABD'deki halk hareketlerini mobilize edecek etkisi olduğunu düşünmüyorum.
     transylvania
     Çin için çok zor bişi. Amerika yahudi lobileriyle dolu . Yahudiler asla amerikayı bir çin uğruna satmaz.. Bu denli büyük olayın çıkma sebebi , sosyal hayata fazlasıyla alışmış toplumların hastalık yada başka bir sebepten evde fazla vakit geçirmesinden kaynaklı diye düşünüyorum . İnsanlar evde bunaldı sıkıldı . Ayrıca eşitsizlik ırkçılık olayı zaten bir fitildi .. Yağma olaylarıda çok büyük bir etken , belki bir kaç ayda tek çift ayakkabı alıcak insanlar nike adidas mağazalarından çifter çifter ayakkabı aldılar, kuyumculardan altınlar pırlantalar çalındı .. Yani kısaca biraz Fakirlerin ayaklanması diyebilirsin. Çin hiç bir zaman amerika ülkesini karıştıramaz. Bunun için yahudileri yanına çekmesi lazım ki bu da imkansız. yapabiliceği en büyük şey doları manipüle etmek onuda zaten her fırsatta dile getiriyor ve tehdidini yapıyor.
      fuind
      ABD'nin neden karıştığı sorusunu onlarca katmanı ve yüzlerce potansiyel katalizörü var. ABD'nin zayıf karnının ırkçılık olduğu ve bu durumu iyileştirmek adına Obama dönemi de dahil herhangi bir iyileşme olmadı. Tüm bunların sebebi bir siyahinin bir beyaz polis tarafından öldürülmesi mi? Sorulan soru aslında bu. Cevap tabi ki hayır. İnsanların toleransları genelde kümülatif olarak aşılır. Yani tek bir olayda değil, birikerek ortaya çıkar. Bunu destekleyen Çin mi? Bence hayır. Trump mı? Neden olmasın :) Trump'ın konuşmaları, üstten bakması, başkalarının fikirlerini kolaylıkla reddetmesi ve kendisi gibi düşünmeyenleri baskı altına alma çabası bana birilerini hatırlatıyor ;) Bizim buralardan bana hatırlattığı kişi de oy oranı sekteye uğradığında radikal, keskin çıkışlarını arttırır ve yetki alanını genişletmeye çalışır. Sanırım biraz ipucu vermiş oldum ne demek istediğim hakkında.
       ayse_
       ABD'deki kaosun, bizdeki gezi ile benzerlikleri var. Şu an çıkış noktasının ötesinde farklı bir boyut kazandı. Trump'ın China yazmasının tamamen algı operasyonu olduğunu düşünüyorum.
        shaheen
        Çin’in o kadar kalıbı varsa Hong Kong, Tayvan ve Doğu Çin Denizinde hakimiyet kursun. Adamlarda güçlü bir dış politika yok. Bir de kimsenin kalıbı değil ABD ile uğraşmak. Belki ileride ama şimdi yemez. Tek bildikleri maddi güçlerini kullanarak ticari ayrıcalık elde etmek. Kafa tutma konusu belki 20 yıl sonra konuşulur ama şimdi değil bence. Ayrıca bir örnek. Jinpin 2013’de swap işlemleri ve ticaretin dolar ekseninden çıkarılması gerektiğini söylediğinde öyle bir tokat yedi ki 4-5 ay sonra dolar rezervi artırarak ABD’den özür diledi resmen.
         alevalevay
         Yok artık bu nasıl bir senaryo böyle. Söylenenler bana fazla ütopik geldi açıkçası. Bir polisin hayatını böyle hiçe sayacağını hiç zannetmem
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.