9
20.7.2020
Almanya Modeli Örnek Alındı: 11 Maddelik 'Sosyal Medya Düzenlemesi' Bu Hafta Meclis'e Sunulacak
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   dio-gundem
   AKP, 11 maddelik 'sosyal medya' düzenlemesine ilişkin teklifi, bu hafta Meclis'e sunacak. Almanya modelinin örnek alındığı düzenleme ile Türkiye'den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye'de temsilci bulunduracak. Teklif ile yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95'e kadar daraltılacak. DHA'nın aktardığına göre, AKP grubu, hazırladığı teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu. Son şekli verilen 11 maddelik ‘sosyal medya’ düzenlemesinin Meclis tatile girmeden yasalaşması planlanıyor. MHP’ye de gönderilen teklifin, yarın da muhalefet partilerine iletileceği öğrenildi. İnternet hızları düşürülecek Bu hafta Meclis Başkanlığı’na sunulacak teklif ile yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak. Sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmak zorunda olacak. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler ile erişim engelleme veya içerik çıkarılması kararlarının uygulanmasına ilişkin rapor bildirimi yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere para cezası verilebilecek. Temsilci bulundurmak zorunlu olacak Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’de temsilci bulunduracak. Yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak. Kişiler tarafından da sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması ya da erişim engellenmesi başvurusu yapabilecek ve bu başvurulara belirlenen saat içerisinde olumlu ya da olumsuz yanıt verilmek zorunda olunacak. Başvuruları yanıtsız bırakan ağ sağlayıcılarına para cezası verilebilecek. Doğan zararlar siteler tarafından karşılanacak Hukuka aykırı olduğu mahkeme kararıyla saptanan içerik, sosyal ağ sağlayıcıya bildirilecek, bildirime rağmen belli bir saat içinde gereğini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcı, doğan zararların karşılanmasından sorumlu olacak.
    noobzac
    Ne gerek var düzenlemeye falan? Bırakın otoritemizi hiçe saysınlar. Bizi insan yerine koymayıp kâle almasınlar. Biz de böylece gayet medeni ve özgürlükçü olalım ;).
     mertiniz
     İnterneti kapatın komple hepimiz kurtulalım:)
      velevkiozge
      Almanya'nın örnek alınan kısmıyla ilgili bilgi sahibi değilim ama 1. Dünya Savaşı da unutulmamalı sanki 😝
       redblack
       Bunun gercekten terör, taciz, dolandiricilik vs icin kullanilacagini bilsem eyvallah diyecegim hadi... İktidar karsiti her elestiri, kadin cinayetlerinin veya kadina siddetin, tacizin, cocuk istismarinin, hayvanlara kotu muamelenin, yapilan yolsuzluklarin, adam kayirmalarin, sit alanlarinin imara acilmasinin, ormanlarin talan edilmesinin sosyal medya araciligi ile duyulmasini engellemek için kullanmayacaklarsa ben de bir şey bilmiyorum.
        utumasasiilekayanadam
        Almanya'dan ala ala bunu mu örnek aldık lan :(
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.