118
30.9.2020
Ahlak Kavramı Neyi İfade Eder?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   dilekk-turan
   Kylieyi severim. Yanlış anlaşılma olmasın. :)
    who_am_i
    Ahlak görecelidir bence
     dr.rock
     sex yaptığımızda utanmamız gerektiğini düşünmemizi isteyenlere AHLAK denir. Soyadları genellikle Erdoğan'dırlar. Ahlak ERDOĞAN
      redblack
      İnsanlarin goruslerine, inanclarina, tercihlerine saygili olmayi, durust olmayi, insanlarin emeklerini calmamayi, hatta sadece insan degil dogada var olan her canliya saygi duymayi ifade eder. Ayrica insan icin, işini liyakatle yapmaktir ahlakli olmak benim için (:
       cinayetvaraga
       Ben ahlaksızım. ben demiyorum buradaki bazı erdem, ihsan, ilim irfan sahibi az muhterem çok g*tveren müsveddeler var. onlar diyor.
        fuckerfukara
        Ahlak toplum düzenini sağlamaya yönelik dayatmalardır Hırsızlık birey için faydalıdır ama herkes yaparsa toplumu kaosa sürükler. Bu yüzden hırsızlık ahlaksızlık olarak insanlara dayatılmıştır Kısacası ahlak üst zümrenin alt zümreyi baskılamak için dayattığı doğruymuş gibi lanse edilen kurallardır Ahlak diye bir şey yoktur.
         thetalentedmrripley
         - Şu merdiven başında pazarlık yapan kadın bir fahişe mi? + Hayır. - Peki ya o sokağın başında bacaklarını gösteren? + Hayır. - Peki ya şu kadın? Baksana nasıl da şehvetle bakıyor. + Hayır o da değil. - Burada hiç fahişe yok mu, baksana şu kadınlara nasıl da giyinmişler? + Fahişe nedir, bay Burton? - Tenini parayla satan aşağılıklardır bay Vencanze. + Hayır bay Burton, fahişelik bu değildir. Fahişelik insanların hayatını bilmeden onları aşağılamak ve yargılamaktır. Sokağın sonunda bir berber var bay Burton. Lütfen aynaya bakınız. Orada var olan en büyük fahişeyi göreceksiniz. Ahlak; güçlü fahişelerin kendinde olmayan özellikleri ve yapamadıkları şeyleri KÖTÜ/YANLIŞ, kendinde olan özellikleri ve rahatça yapabildikleri şeyleri ise İYİ/DOĞRU olarak adlandırdıkları ve herkese dayattıkları kurallar silsilesine verdikleri ad.
          duyarplus
          -Dünyada başkalarının da olduğunu bilmektir. -Ben özgürüm kimse bana karışamaz diyerek çevredekileri rahatsız etmemektir. -Kendi çıkarı için diğer canlıların haklarını gasp etmemektir. -Hangi makamda olursa olsun insan olduğunu unutmamaktır. Özet olarak ahlak toplumdaki sorumluluklarımızdır.
           dr.rock
           Bunu ben ekmeksiz yerim
            raselika
            Ahlak insanların kendi değerlerine göre uydurduğu bir kavram bence. Özellikle erkek egemen bir dünyada yaşadığımızı göz önünde bulundurursak ahlak kavramı sadece erkeklerin düzen içerisinde keyiflerine ve kendi çıkarlarına göre belirledikleri şeyden öteye gidemez.
             rarero
             Ahlak kişisel düşünceler bütünün sosyal hayata indirgenmiş hali diye düşünüyorum. Yani evrensel bir ahlaktan söz edilmesi pek mümkün değil. Kime göre ahlaklı kime göre ahlaksız? Hangi kültüre göre? Hangi inanışa göre? Bu bağlamlarda bir cevabı olmadığına göre genel bir ahlaktan da söz etmek mantıksız oluyor. Ama genel geçer doğrular olduğundan söz edebiliriz. Bu ahlaka dahil edilmez.
              roxannee-
              Ahlak kavramı bana göre insanları belli bir kalıba sokmak için uydurulmuştur. Ahlak aynı zamanda soyut ve göreceli de bir kavram. Herkesin ahlakı kendine. Kimi evli bir erkekle birlikte takılır ama kendinin ahlaklı olduğunu düşünür kimi de bir erkekle göz göze geldi,, bakıştı diye kendini ahlaksız olarak nitelendirir. Bu sebeple bana ahlak kavramı çok samimiyetsiz geliyor.
               zeynebio
               Ahlak bir insanın karakteri hakkında kişiliği hakkında çok fazla şey söyler. Oturmayı kalkmayı biliyorsa, nerede ne konuşması gerektiğini biliyorsa, inanan ve bu inancın ona yapmasını söylediği şeyleri yapıyorsa evet ahlaklıdır.
                _umut_
                Ahlak kavramı her bireyde birbirinden farklı olarak, kendi mantığı ve çıkarımları ile kendi içinde oluşturduğu bir doğruluk çitini ifade eder. O çitin dışında kalan bir davranış veya düşünce bireyin kendini vicdanen kötü bir birey olarak yargılamasına dolayısıyla da kendi doğrularını ihlal etmiş olduğu gerçeği ile yüzleşmesine sebep olur. Ben kendimce bir tanım yaptım. Doğru veya yanlış olabilir çok da umurumda değil zaten. Ahlak benim için bu tanım değil tabi ki. Benim için ahlak kendi içimde birkaç kuraldır Kendimi vicdanen rahat hissetmeyeceğim herhangi davranıştan kaçınmak Seçimlerimin ve gerçekten verdiğim sözlerin arkasında durmak Doğruluğuna inanmadığım şeyi herkes doğru dese bile yapmamak Kötülüğü haketmeyen hiçbir canlıya kötülük yapmamak ve zarar vermemek Hepsine uyup uyamadığım tartışılır fakat şimdilik aklıma gelenler bunlar Son olarak. Toplum baskısı ile nesillerdir her kültürde kendini devam ettiren ahlak kurallarını kesinlikle ahlak kuralı olarak görmüyorum ve bence hiçbiri vir diğerinden daha doğru değil daha yanlış da değil. Ben kendimce bunları toplum düzenini sağlamak amacı ile sürdürülen örf ve gelenek olarak görüyorum.
                 ecemovskiii
                 Herkesin ahlak anlayışı kendi dünyasıyla sınırlı. Bir yaratıcıya inanmanıza da gerek yok. Eğer kimsenin bilmediği ve farkında olmadığı anlarda bile kendi içinizdeki ahlak anlayışınıza göre hareket ediyorsanız. Ahlaklı bir insansınızdır.
                  ahpte-pateh
                  Ahlak, başka insanların hak ve özgürlüklerine saygılı olmak ve ihlal etmemektir. İhlal etmeden yaptığınız her şey ahlağa uygundur.
                   precipiece
                   Birçok şeyi ifade eder,şöyle ki;bana göre yalan söylemek de ahlaksızlıktır,biriyle görüşmüyorum deyip hala görüşüyor olmak,sevgili olmama dışında yaşanılan ilişki basit geliyor bana.Bunların her ikisini yapıp bir de yaptığınızın doğru olduğunu savunuyorsanız da benimle muhattap olmayın pls!her birliktelik bana göre saygı ve sevgi içermeli cinsel dürtülerimi bastırayım diye de birşeyler hissetmediğim biriyle olamam,o ilişki basittir düzeysizdir...
                    bolcevik
                    Toplumsal yaşamın erklerinin kendi yarattıkları ideolojik çerçevelerden biridir ahlak kavramı. Yaşayış içerisinde dünya dönüyor ve yeni değerler oluşması gerekiyorken insanlığın çıtası hiç yükselmiyor. Ekonomik alanın hakimleri işlerine geldiği gibi takılırken, yoksullara hep ahlak, dürüstlük, dinine bağlılık ve otoriteye saygı öğütlenmiş. Misal, milyonlarca lirayı cebe atan ya da doğruluk dürüstlükten dem vuranlar hep çeşme başını tutmuş bir azınlık. Sayısı az olan o azınlık kendini yirmiye otuza katlayan insanlara ahlak dersi veriyor. Tam bir parodi. Bu düzlem yani birilerinin ideolojik hakimiyeti altındaki yaşadığımız ilişkiler artık güvenilmezdir. Yeteri kadar masal dinledik, yeteri kadar tekrarlayan sahneleri seyrettik. Sorunun cevabı ahlak öznel bir bakış açısı değildir. Düzenin sırtını yaslayıp şortuyla içkisini yudumlarken altta kalanların uyması gereken yazılı yazısız kurallardır.
                     plazacalisani
                     Toplumların oluşturduğu bir şey. Etiktir önemli olan
                      haletiruhiyeg
                      Kısacası, karakter sahibi olmak.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.