Afrikalılara Acıyıp Elmas Kullanmayanların Çin Mallarını Görmezden Gelmesi
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   cinayetvaraga
   Vakit bulmuşken şu konuyu da açayim dedim. Etrafımda ciddi sayıda kadın elmas aksesuar ve yüzük istemiyor. Sebebi ise bu elmas için yaşatılan zulüm ve eziyet. "Kanlı Elmas" filmi de bunları gösterir nitelikteydi. Kesinlikle tasvip ettiğim bir uygulama değil. Hepsinin de böyle olduğunu düşünmüyorum tabi. Gelelim Çin mallarına. Her şeyin orada üretilmesinin temel sebebi düşük maliyet. Bunun gerekçesi ise sendikal hareketlerin Çin' de olmaması ve işçilerin rekabetten ötürü yok pahasına çalışmak zorunda(!) hissetmesi. Bu durum da afrikadaki gibi içler acısı durumda. Ordan sıkça ithalat yapan bir adam olarak irtibatta olduğum iş ortaklarimızdan aldığımız, duyduğumiz geri dönüşler beni üzüyor lakin içinde bulunduğumuz düzen gereği ayak uyduruyoruz. İş yapmak için alternatif yok. Sizce de ortada bir riyakarlık yok mu? Elmasa karşı olan kesim çin malı teknoloji aletleri ve daha nice malzeme kullanıyor. Gık demiyorlar. Yoksa mesele pahalı malzemeyi almamak için üretilmiş bir bahane mi?
    nobodyy1
    Mesele ne bilmiyorum ama hiç denecek kadar az para alan işçilere, çalışmak zorunda olan işçilere burdan sesleniyorum : Haklısınız, Hayat çok adaletsiz...
     roxannee-
     Güzel bir noktaya değinmişsin. Bana kalırsa birçok insan neden tüm üretimin Çin'de yapıldığını bilmiyor. Hep Çin malına kalitesiz gözüyle bakılır ama neden kalitesiz bunları yapan işçiler ne şartlarda çalışıyor bilmiyoruz. Mesela Unilever büyük bir isim. Çok fazla şey okudum. Özellikle çocuk ve kadın istihdam ettiğini ve çok zor şartlarda çalıştıklarını okuduğumda daha unilever ürünlerini almayacağım dedim ama neredeyse tümm markalar onlara ait. Ee hal böyle olunca bir yerden sonra insanda şaşırıyor ne yapacağını bu da başka bir sorun sanki tüketim kültürü içinde.
     /
     0

     Tarihe Göre

     İçerik bulunamadı.