Afganistan'daki Olayları Tam Olarak Anlayan Var mı?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   gezgin.dodo
   Taliban amerika ve ingiltere hepsi orda afganlarda bizim ülkede Taliban kim kim kiminle savaşıyor 3.dünya savaşı başlamış gibi hissettiriyor
    me_out_bye
    Suriyeye benzer. Afgan kendi içinde örgütler kurdu. Sonra eylemler düzenlemeye başladı. Sonra amerika işin içine girdi. Oraya gittiler, savaş ortamı var diye diğer bir kaç ülke daha girdi ingiltere misal. Öyle işte. Karman çorman topraklarına sahip çıkamayan birlik olmayan örgütlere çetelere kalmış bir toprak. Suriye senaryosu ile benzer. Anlamayacak bir şey yok. Başıboş topraklar ve örgütler yani. Devlet gücü diye bişe kalmamış. - Herkes bişeler koparıp bu arada kar etmenin peşinde. Ve bu düzenden bir haber VAHŞİ ilkel psikolojileri bozuk insanları ülkeme doldurttular. Türkiye Cumhuriyetine.
     merutsukun
     CCCP'nin çekilmesinden güç bulan Şeriatçı afgan teröristler Taliban'ı kurdu, 1990'a kadar afganistanın %80'i şeriata geçti. 2001 yılında ikiz kuleler olaylarının sorumlusu olarak Taliban'u tuttu ve Afganistan'a asker gönderdi hatta zamanın Taliban lideri Usame bin Ladin'i saklandığı köşkte öldürdü. Zamanla BM olaya karıştı ve Afganistan savaşı tamamen başladı. Bu yıl da ABD askerlerini geri çektiği için Taliban tekrar güç kazandı ve ülkenin yarısını tekrar şeriat kanunlarına geçirdi.
      farkedmez
      Amerika bölgeyi istikrarsızlaştırmak için girdi ve rusyanın karşısına bir terörist devlet yaratıp bıraktılar. dışarıdan bakınca amerika başarısız oldu diye düşünülebilir ama rusyaya karşı alınmış bir önlem olarak görüyorum. yoksa talibanı en başından yok etmek amaç olsaydı yok edilirdi. yıllardır afganistanda istikrarı sağlamak isteyen liderler birbir öldürüldü. en sonunda teröre teslim oluncak noktaya getirildi ve gemiyi ilk önce fareler terk ediyor. amerikalılar ve ingilizlerin geri çekilmesinden sonra başladı malum göç.
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.