Afgan Gazeteci: 'Atatürk'ün Yolundan Gitseydik Bunları Yaşamazdık'
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   Pentagon sözcüsüne "Cumhurbaşkanım nerede?" diye sorarak dünya gündemine oturan Afgan Gazeteci Nazira Karimi "Keşke Atatürk'ü daha çok dinleselerdi, onun yolundan gitseydi. O zaman bunları yaşamazdık" dedi. Pentagon sözcüsüne 'Cumhurbaşkanım nerede?' diye sorarak dünya gündemine oturan Afgan Gazeteci Nazira Karimi'nin
   https://www.cnnturk.com/dunya/dunyanin-konustugu-isim-cnn-turkte-keske-burada-ataturku-daha-cok-dinleseydiler
   CNN Türk'e verdiği röportajda
   bir kez daha gündeme oturacak şeyler söyledi. Afgan halkının ve Afgan kadınlarının sesini duyurmaya devam edeceğini söyleyen Karimi'nin Atatürk vurgusu ise röportajın en dikkat çekici yanı oldu. Karimi röportajda özetle şunları anlattı: "Taliban'dan çok çektim" "Ben Taliban'dan çok çektim. Ülkemden kaçmak zorunda kaldım. Şimdi Taliban değiştiğini söylüyor ama ben buna inanmıyorum. Oradaki kadınlarla konuştum. Hepsi çok üzgün, korkmuş durumda ve gelecekleri konusunda umutsuzlar. Pentagon sözcüsüne sormuştum. Şimdi tekrar soruyorum: Eşref Gani nerede? Cumhurbaşkanımız nerede? Taliban her şeyi kontrol altına aldı. Yeni bir ülke kuracağız diyorlar. Oysa bizim bir başkanımız bile yok. ABD'ye soruyorum: Bize yardım edecekler mi? Afgan kadınları çok güçlüdür ama şu anda orada olanları düşününce ağlıyorum, ölüyormuş gibi hissediyorum. "Karanlık bir döneme girdik" Doha'da müzakerelere katıldı. ABD ile yakındı. Her şey çok iyi olacak demişlerdi. Gani hep barışçıldı. Kendisi ülkede olsa Taliban bu kadar kolay gelemez ve rejimi değiştiremezdi. Şimdi kimse ne olduğunu bilmiyor. Afgan kadınlarla irtibat halindeyim. Şu anda büyük bir sessizlik var. Ancak bu barışçıl süre kısa olacak. Taliban açıklama yaptı ve kadınlara şeriat yasaları dahilinde polis, doktor, öğretmen olma hakkı vereceğiz dediler. Peki ya diğer kadınlar? Başka meslek seçmek isterlerse ne olacak? Biz de Müslümanız ancak ben bunların kafasındaki şeriat kavramını anlamıyorum. Binlerce kişi, kadınlar ve çocuklar Kanada'ya, ABD'ye kaçmak istiyor. Peki kaçamayanların kaderi ne olacak? Bunları gördüğüm için çok üzgünüm. Afgan halkı bu gördüklerinizden ibaret değil. Karanlık bir döneme girdiler, ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bir gazeteci olarak bunu görmek beni çok üzüyor. Taliban'ın değişeceğine inanmıyorum, verilecek uluslararası destek onları değiştirmeyecektir. Taliban'a mesaj yollamak istiyorum. Değiştiyseniz bunu gösterin, ideolojinizi de değiştirin. Afgan kadınları vazgeçmeyecek ve haklarını korumaya devam edecek. Ben de uzakta bile olsam onların sesi olmaya devam edeceğim. Madem değiştiler bayrağımıza dokunmasalardı. Onlar Afgan bayrağını indirdi. Eğer değiştilerse Afgan bayrağı ve kendi bayraklarını yan yana assınlar. Afganistan bayrağı benim kimliğim, o bayrak benim! Şimdi de yanımda ve onu öpüyorum. " Atatürk vurgusu "Ben Atatürk'ü çok iyi hatırlıyorum. Türkiye ve Afganistan arasındaki iyi ilişkileri hatırlıyorum. Keşke Atatürk'ü daha çok dinleselerdi, onun yolundan gitseydi. O zaman bunları yaşamazdık."
    faruktekin
    ben en çok şeriatı isteyen kadınlara üzülüyorum. mesela bir kadın 20 sene boyunca eğitim almış geliştirmiş kendisini. sonra bir gün şeriat geliyor ve hiçkimse oluyor. bir tane terörist kolundan tutup bir odaya sokuyor o kadını ve ömür boyunca hiçbir hak tanımıyor. şiddet, tecavüz, aşağılama. bu ülkenin kadınları Atatürk'e çok şey borçlu. hepimiz çok borçluyuz ama gerçekten en çok kadınlar borçlu.
     me_out_bye
     Tünaydınnnnnn
      silmarillion
      Ama şimdi de perinçekim çoban yıldızım tv ye çıkıp taliban eşittir Atatürk diyor? Afgan gazeteci daha akıllıymış
       sihirbaz
       Siz daha çok Atam'ın dediklerine , söylediklerine gelcekseniz de umarım işler daha kötüye gitmez
        honeybee
        Ah diyorum Atam ya vallahi sen nerelerdesin, vallahi kötü oldum ben.
         peripedia
         Ah be Atam, canım Atam. Her geçen gün daha iyi anlıyoruz seni ve yokluğunu o kadar içimizde o kadar derinde hissediyoruz ki. Artık can yakmaya başladı bu özlem benim için hele hele böyle şeylerle karşılaşınca.
          detokssuyu
          Bir tuhaf oldum. Buruk bir mutluluk yaşadım, kızdım ama bize. Biz de koruyamadık, sahip çıkamadık.
          /
          0

          Tarihe Göre

          İçerik bulunamadı.