40 Bin TL Verip Bedelli Askerlik Yapılır mı?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   1234569
   yıl olmus 2021 hala zorunlu askerlık dıye bı sey var ben neden bunu ıstemedıgım ıcın 40 bin tl vermek zorundayım ? orada tuvalet temizleyip patates soymak bu vatana ne fayda sağlayacak ? eğer paranız varsa verın 6 ay cekılmez.
    veritas-vos-liberabit
    Asgari geçim altı yaşayanlar, mecburi yapacak Asgari düzeyde yaşayanlar, mecburi yapacak Orta kesim, 1 sene sıkıntıya girecek şekilde bedeli yapacak Lüküs kesim, anında yapacak Zengin kesim, şubeye bile gitmeyecek Ultra zengin kesim, paralı asker sağlayacak Kime göre bedelli. Türkiyede askerliğin bedelini sadece zenginler öder.
     sairsel
     40 bin TL nedir? En az 400 bin olmalı!
      oedon
      Askeriyenin zorunlu değil, profesyonel olması gerektiğinin kanısındayım. Aile içinde ve okulda eğitim veremediğin insanlara birde askerde eğitim vermeye çalışıyorsun, yine topluma faydalı bireyler haline getiremiyorsun. Boş 5 bin adam olacağına 100 tane işinin ehli, istekli adam olsun. Ben askerlik sürecinde kocaman insanların nasıl 5 yaşındaki çocuklara dönüştüğünü görüp hayretlere düşmüştüm. Kreş yıllarımı hatırladım adeta. İnsanları etrafınıza toplayan bir karizmanız ve birazda sağlam duruşunuz varsa askerde rahat ediyorsunuz. Herkesin aynı formayı giymesi makam değil biraz testesteron meselesi oluyor. Bu işin ilkel tarafı tabi. Ancak madalyonun diğer yüzünde de gereksiz birtakım detaylar mevcut. Devrecilik gibi. Çoğunluğun aksine daha kırılgan bir yapıya sahip insanlar sırf iyi niyetlerinden dolayı hor görülüp, dalga malzemesi olabiliyor. Ki buda çok acı ve üzücü bir deneyim. Vatani görevini yerine getirmeye geliyorsun ancak kekolara meze oluyorsun. İnsanın bu hayattaki en değerli şeyi zamandır. Değil 6 ay veya 21 gün.. 1 gün bile çok önemlidir. Özellikle aile geçindiren veya sezonluk iş sahibi olanlar için o 21 gün kilit bir rol oynar. Ev sahibi, işveren yada devlet 21 gün beklemez. Tarihi geldi mi ev sahibi nerde benim kiram der. İşveren, işler aksıyor demeye başlar. Devlet, suyunu, elektriğini, doğalgazını keser. 6 aylık sürece girmedim bile. O yüzden yok zorunlu görevmiş, yok benim dedem dört sene yapmış geçiniz bunları. Ayrı zamanların insanlarıyız. Askerlik yapacak bilinçli, disiplinli, törpülenmiş insanlara ihtiyacımız var. Askeriyeye boş gelen, boş gidiyor emin olabilirsiniz. Eve dönüşte anca yaptığı trollükleri anlatıyor. Ancak törpülenmiş ve kendini eğitebilip gelen bireyler de tam aksine kendinden emin ve gurur bir şekilde nizamiyeden çıkıp hayatına devam ediyor. 40 bin verilir mi sorusuna gelirsek.. Cevap herkes için şahsi ve bellidir. Gitmek isteyen her türlü gidecektir zaten. Gitmek istemeyen bir asgari ücretli bile en kötü kredi çekip en az önündeki iki seneyi kendisi için iyice çekilmez hale getirip gitmeyecektir. Yada alternatif olarak 6 ay dişini sıkacak. Orta gelirli biri yine aynı soruları kafasında filtreleyecektir ancak kredi yardımıyla daha rahat bir karara varacaktır. Gitmek istemeyen iyi gelirli bir bireyse gözü kapalı karar verebilecektir. Şunuda göz ardı etmeyin lütfen.. Zengin parasını verir, gitmez kafasıyla tek bir noktadan bakmayın. Varlıklı olup vatani görevini yerine getirmek için gün sayan insanlarda var. Tam tersine üç kuruş gelirle hiç muhattap olmak istemeyende. Günün sonunda en mantıklı kararsa, bence en başta da değindiğim gibi profesyonel askerliktir.
       samyeli90
       6 aya şikayet edenler var benim dedem 4 sene yapmış
        peripedia
        Hayır. Bu ülkemiz erkeklerinin hayatında bir süreç. Bunun bilincinde olmaları ve hayatlarını buna göre planlayıp sorumluluklarını yerine getirmeleri gerek.
         pillowtalk
         paran varsa öyle bi yaparsın ki :D
          okk
          40 bin değil 4 bin olsa bile benim gözümde yapılmaz. Her ne olursa olsun Yapılacak olana bir Vatan görevi var sonuçta işiniz, makamınız, ünvanınız her ne olursa olsun 6 aylık veya 1 yıllık bir sorumluluğun altına giremeyip Askerliği reddediyor ya da bedeli yapmak istiyorsa Askere gidip pembe tezkere alsınlar.
           nickimdebileolmaz
           12 aylık gelirin 40 bin tl in 4 katı ise yapılır yada yaşınız 30 un üstündeyse de verilir.
            bbiology
            Profesyonel askerlik gerekli diyoruz fakat bordo bereli eğitimi ve sat komondosu eğitimi dışında alınan eğitimlerle profesyonel olunmuyor. 21 gün acemi diyorlar zaten bunun 3 günü yol izni 18 gün yapıyorsun total olarak. 21 gün de ne öğreneceksin. Zaten ilk günler rütbeler bot bağlama ile geçiyor son 10 günde aldığın eğitim seni ne kadar iyi bir asker yapar. Bu tartışılabilir. Arkadaşlardan biri patates soymayi da öğrenmen lazım diyor. Temizlik yapmayı da bilmen lazım diyor. Şakacı veya beyni gelişmemiş.. Bu temel işleri bilmeyen insan zaten ne bileyim parazit gibi yaşıyor demektir. 20 küsur yaşlara gelmiş insanlar bunları bilmiyorsa zaten konuşmaya da gerek yok. Çıkıp çocuk yapın demekle olmuyor kaliteli ve karakterli insan yetiştirmek lazım.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.