36+4 Tekniği Gerçekten Aşkın Formülü Olabilir mi?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   detokssuyu
   Son zamanlarda sıklıkla karşıma çıkıyor bu sosyal medya tartışması. Aşk kontrol edilebilir mi? Edilemez mi? Daha önce hiç karşılaşmamış, birbirlerini hiç tanımayan iki insan birden bire (36 soru ile) bir aşka sürüklenebilir mi? Stony Brook’taki New York Devlet Üniversitesi’nden Arthur Aron ve ekibi 1997 senesinde bunu başarmış. Birbirlerine bu sorularının tamamını cevaplama ve ne kadar özel olursa olsun dürüst olma kuralı da bulunan 36 soruyu soran çift aşık olmuşlar. Sorular bittikten sonra tam 4 dakika birbirlerinin gözlerinin içine bakmaları gerekiyormuş. Yani 36+4 aşkın formülü diye geçiyor arkadaşlar. Bu arada bu çift 6 ay sonra evlenmiş. Şimdi sosyal mecralarda bu 36+4 tekniğini deneyenler hayatlarının aşklarını bulduklarını falan yazıyor. Şaşırtıcı ama gerçek olabilir. Bu 36 soruya da bir bakın isterseniz, 1) İstediğin kişiyi davet edebilecek olsaydın, akşam yemeğine kimi çağırırdın? 2) Ünlü olmak ister misin? Ne şekilde? 3) Birine telefon açmadan söyleyeceklerinin provasını yapar mısın? Neden? 4) Senin için ‘mükemmel’ bir gün nelerden oluşur? 5) En son ne zaman kendi kendine şarkı söyledin? En son ne zaman başkasına şarkı söyledin? 6) 90 yaşına kadar yaşayabilecek ve son altmış yılını 30 yaşındaymış gibi geçirebilecek olsan neler yapmak isterdin? 7) Nasıl öleceğine dair gizli bir önsezin var mı? 8) Senin ve karşındaki kişinin üç ortak özelliğini sayabilir misin? 9) En çok ne için hayata minnettar oldun? 10) Yetiştirilme biçimindeki üç unsuru değiştirecek olsan, bunlar neler olurdu? 11) Dört dakika düşün ve karşındakine hayat hikâyeni olabildiğince detaylı şekilde anlat. 12) Yarın bir yetenek kazanmış olarak uyansan, bunun ne olmasını isterdin? 13) Bir kristal küre hayatın, geleceğin ve geri kalan her şey hakkında gerçeği söyleyecek olsa neleri öğrenmek isterdin? 14) Uzun süredir hayalini kurduğun bir şey var mı? Peki onu neden gerçekleştirmedin? 15) Hayattaki en önemli başarın nedir? 16) Arkadaşlıkta en çok neye değer verirsin? 17) En kıymet verdiğin hatıran hangisi? 18) En berbat hatıran hangisi? 19) Bir yıl içinde aniden öleceğini bilsen, şu anki yaşama biçiminde herhangi bir şeyi değiştirir miydin? Neden? 20) Arkadaşlık senin için ne anlama geliyor? 21) Sevgi ve şefkat senin hayatında nasıl bir rol oynuyor? 22) Sırayla, karşınızdaki kişinin olumlu bir karakter özelliğini söyleyin. Toplamda beş ayrı özellik sayın. 23) Ailenin fertleri birbirine ne kadar yakın ve içtendir? Çocukluğun diğer insanlara göre daha mutlu geçtiğini düşünür müsün? 24) Annenle ilişkin hakkında ne hissediyorsun? 25) İkiniz de ‘biz’le başlayan üç hakiki cümle kurun. Örneğin “İkimiz de bu odadayız ve ‘.....’ hissediyoruz.” 26) Şu cümleyi tamamlayın: “Keşke kendisiyle ‘.....’ paylaşabileceğim birisi olsaydı.” 27) Karşınızdakiyle yakın arkadaş olacak olsanız, onun senin hakkında neyi bilmesinin önemli olacağını anlatın.
    garavel_usta
    Bu 36 soru ile 36 başlık açılırdı amq
     tsukyomi
     Şu sorulara verdiğim cevapları duyan adam ya da kadın kaçar benden be, ne aşkı? Mülakat bu bildiğin. Aşka da mülakatla düşeceksek geçelim bu hayatı.
      cinayetvaraga
      Aşk kontrolsüz olduğu için anlamlı ve güzel. şu yazanlar zırvalıktan ibaret.
       madlisa
       ben hak verdim birisiyle karsilikli bu sorulari durustce cevaplasak asik olurum ben
        plazacalisani
        Annem o kadar uzun ki .. biri bana bunlsrı sorsa uyur kalırım
         blondewitch
         Yani 36 soruyla gerçekleşir mi bilemiyorum ama iki insanın birbirinden etkilenmesi için göz teması ve duygusal paylaşımlar tabii ki etkili olur.
          bisosyolog
          Aşk bir anda çarpabilir zıt biriyle olunabilir dünyanın en kötü insanına bile duyulabilir. Böyle ısmarlama sorularla olacağını sanmıyorum ben
           bright-wizard
           Aşk sevmem
            makeup_melis
            29) Karşınızdakine hayatta sizi en çok utandıran anları anlatın. >>> Utandığım bir anım yok ama sokakta yürürken ayağımın bir şeye takılıp düşmem olabilir. 30) En son ne zaman bir başkasının önünde ağladın? En son ne zaman kendi kendine ağladın? >>> En son çocukluğumda kendi kendime ağladım. Abimin bana istediğim oyuncağı almamasından dolayı. 32) Öyle bir şey varsa, ne hakkında şaka yapılmasını uygun bulmazsın? >>> Kişilik, toplumsal hakkında, şakayla da olsa bunun üzerine şaka yapılmasından hoşlanmam. Örnek veriyorum; yapmadığım bir şey için sanki ben yapmışım gibi bunun üzerine bana şaka yapılması. 33) Bu akşam kimsenin haberi olmadan ölüverecek olsan, hiç kimseye anlatamadan hayata gözlerinizi yumduğun için en çok üzüldüğün şey ne olurdu? Neden kimseye anlatmadınız? >>> Anlatmadığımdan dolayı üzülmezdim. Neden evlenmek istemediğim olabilir ama ve bunun detayları 34) Sana ait her şeyi barındıran evinin yandığını farz et. Sevdiklerini veya evcil hayvanlarını kurtardıktan sonra son bir defa eve girebilme ve tek bir nesneyi kurtarma şansının olduğunu düşün. Bu ne olurdu? Neden? >>> Eskide olsa, fotoğraflarım olabilir. 35) Ailende kimin ölümü seni en çok sarsar? Neden? >>> Anne ve babamın ölümü tabii ki.
             makeup_melis
             3) Birine telefon açmadan söyleyeceklerinin provasını yapar mısın? Neden? >>> Birine telefon açmadan önce söyleyeceklerimin provasını her zaman yaparım. Konuşma esnasında kafa karışıklığı, söylemeyi unutmak ve benzeri durumlar yaşamak istemediğimden dolayı ve daha iyi, sağlıklı bir görüşme olsun diye. 5) En son ne zaman kendi kendine şarkı söyledin? En son ne zaman başkasına şarkı söyledin? >>> Arada sırada kendi kendime şarkı söylerim. Telefonumda veya bilgisayarımda çalan şarkıya eşlik etmeyi severim. özellikle Türkçe veya İngilizce Rap müziklerine eşlik etmeyi daha çok seviyorum. 7) Nasıl öleceğine dair gizli bir önsezin var mı? >>> Önsezim yok ama ağır bir hastalığa yakalanıp ölmek olabilir. 12) Yarın bir yetenek kazanmış olarak uyansan, bunun ne olmasını isterdin? >>> Zihin okuma yeteneği kesinlikle. 14) Uzun süredir hayalini kurduğun bir şey var mı? Peki onu neden gerçekleştirmedin? >>> Uzun süredir hayalini kurduğum sadece bir şey değil, çok şey var. Bir orkestrayı yönetmek, film için senaryo yazmak, pasif gelir yöntemine sahip olmak, zengin olmak, kendime ait bir evimin olması, Elektrikli bir otomobile sahip olmak ve ait olduğum bedende yaşamak. Birde kar amacı gütmeyen bir kuruluş kurup LGBT kavramı içerisinde zor durumda olan insanlara yardım eli uzatmak. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. 19) Bir yıl içinde aniden öleceğini bilsen, şu anki yaşama biçiminde herhangi bir şeyi değiştirir miydin? Neden? >>> Bir yıl içinde aniden öleceğimi bilseydim, tüm mal varlığımı kar amacı gütmeyen kuruluşlara bağışlardım. Ben öldükten sonra gerçekten ihtiyacı olan insanların elinde olmasını isterdim. Yaşama biçimimde hiç ölmeyecekmişim gibi hiçbir şeyi değiştirmezdim. 23) Ailenin fertleri birbirine ne kadar yakın ve içtendir? Çocukluğun diğer insanlara göre daha mutlu geçtiğini düşünür müsün? >>> Çocukluğum diğer insanlara göre mutlu geçmedi ama kötü de geçmedi. 26) Şu cümleyi tamamlayın: “Keşke kendisiyle ‘.....’ paylaşabileceğim birisi olsaydı.” >>> Keşke kendisiyle hayatımı paylaşabileceğim bir kadın olsaydı. 27) Karşınızdakiyle yakın arkadaş olacak olsanız, onun senin hakkında neyi bilmesinin önemli olacağını anlatın. >>> Karşımdaki ile yakın arkadaş olacak olsaydım ve o da saygı duyacaksa ait olduğum bedende yaşamayı ve bununda sonsuza dek böyle devam edeceğini bilmesini isterdim.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.