406
15.10.2020
31 Çekmek Deyimi Nerden Geliyor?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   egeboi
   Efendim dünya dillerinde mastürbasyon kelimesinin binlerce argo karşılığı var. Güzel dilimizde bile çavuş tokatlamasından tutun cacık yapmaya kadar onlarca ilginç deyim üretilmiş. Ancak en yaygın kullanımı 31. Pekii otuz bir, halk arasındaki kullanımıyla 'osbir' sadece bir sayı mı yoksa bir anlamı var mı? "Amaan elimize mi yapışır?" diyerek yanıtlamaya çalışalım... Dan diye söylüyoruz: 31 aslında el demek. Bildiğimiz el. Pekiii... Bunun bir herhangi bir doğal sayıyla alakası ne? Cevaplayalım. Deyim taaa Osmanlı İmpataratorluğu'na kadar dayanıyor. Osmanlıca'da ise mastürbasyonun argo olmayan kullanımı istimnâ etmek. Kulağa hoş geliyor değil mi? Ancaak 31 sayısının bu istimna fiiliyle alakası yok. 31 çekmek fiilinin gerçek anlamı el çekmek. Nasıl mı? Mastürbasyon, istimna, el çekmek her ne derseniz deyin bu tip söylemler ulu orta söylenemediği için el kelimesini ebced hesabı denen harflere sayı verme yöntemiyle kodlamış insanlar. (Görsel aşağıda) Ebced hesabında 'el' kelimesini kodlamak için en önce başa gelen lam harfini alıyoruz. Daha sonra da e harfine tekabül eden elif harfini alıyoruz. (Görsel aşağıda) Veee şifreli sayımıza ulaşıyoruz! Osmanlı döneminde istimnâ kelimesi kullanılmaktan imtinâ edilip böyle bir şifreli sayı üretilmiş. Şu inceliğe bakar mısınız? :D
    utumasasiilekayanadam
    Aminakodumun Osmanlı buna kafa yoracagina başka şeylere kafa yorsa idi şu an belki çok başka olacaktı. Ecdada bak mk
     semih-kurnaz
     Nerede yarak kürek işler var hep bizimkilerde zaten
      buse01
      Konuştuğum biri vardı şey demişti 31i çekmeyi 31 kere sayarak çekmek olarak bilmiyosun di mi demişti şokkk olmuştum 31 kere saymıyorlarmış bunu da 3 4 hafta önce öğrendim ://
       roxannee-
       Şu an bir aydınlanma yaşadım. Ama yine de saçma geldi. Neden bu kadar doğal olan bir durumu anlatmak için matematiksel bir denklem kurmuşlar ki? Bu alanda bu kadar ince olunacağına başka alanlarda daha başka incelikler üretilebilirmiş gibi geldi. Yine de bir şey öğrenmiş olduk.
        mehmet_08
        31 ve 69 neden toplayınca 100 ediyor
         ahmetsakar
         "kendi eline vermek" demek varken gereksiz yere şifre koymuş canım atalarımız. kıyamam. işte sizin torunlarınız 31 çekmek yerine şunları söylüyor; çavuşu tokatlamak :( geçmişte de 31 çekmek yerine yeniçeri ağasına bili bili yapmak diyorlardır eminim ama kanıtlayamam
          ozymandiase
          Yani demek ki cinsellik o zamanlardan beri bastırılmış ve utanılacak bir şeymiş gibi algılanıyormuş. Gizlemenin bile gizlisini yapmışlar. Düşününce bu kadar utanmanın ve gizlemenin bir yararı olmuş mu diyorum. Osmanlı'daki cinsellik olaylarını biraz araştırsanız hiç de işe yaramadığını aksine sapkınlıkların fazlasıyla olduğunu görmemiz de mümkün. 31 çekmek kaba bir tabir zaten. Mastürbasyon hem daha tıbbi hem daha normal bir şey gibi geliyor söylerken.
           rarero
           Ebced hesabından biraz bahsetsek fena olmaz sanki. Ebced veya Ebuced, Arap alfabesindeki harflerin kolaylıkla hatırda kalması için düzenlenen bir harf dizisi ile bu harf dizisinin her birine tekabül eden bir rakam değeri sistemi ve diziyi oluşturan sekiz kelimenin ilkinin adı aslında. Yirmi sekiz harften ibaret olan Arap alfabesi, Emevi Halifesi Abdülmelik bin Mervan zamanına kadar Ebced hesabıyla okunur ve yazılırdı. Abdülmelik bin Mervan zamanında Nasr bin Asım ile Yahya bin Ya’mer el-Udvani’den kurulan bir ekip, Arap alfabesinin harf sırasını değiştirdi ve birbirine benzer harflerin ard arda sıralanması esasına dayalı “huruf-u heca” denilen ve bugün kullanılan alfabeyi oluşturdu. Yazı dilinde bu alfabe kullanılmaya başlandı. Arap alfabesinin ebcet düzenine göre dizilmesi Hazreti Adem’e kadar dayanıyor. Ebced hesabında her harfe bir sayı veriliyor ve bu sayıların değerlerine alimler, edebiyatçılar ve şairler tarafından çeşitli anlamlar yükleniyor. İşte bu sistem ebced olarak geçiyor. Yani aslında harflerin kolay hatırlanması için yapılan bir hesaplamadan bastırılmış cinselliği bastırılmış bir şekilde en naif biçimiyle söylemenin yolunu bulmuşlar. Helal olsun. Cinselliğe dair şeyler sonuçta her zaman vardı değil mi?
            kisidegildisiii
            31 demişken, genel kültürümü bir sergilemek isterim. III. Selim'di galiba. Ayağında takunyalarla hamamda cariye kovalarken düşüp hakkın rahmetine kavuşmuştu. Öyle bir uçkur düşkünüymüş kendisi. Diğer padişahların ya da Osmanlı ahalisinin de ondan farklı olduğunu düşünmüyorum. Cariyeler, haremler... Muhtemelen alt tabakaya da el kalıyordu. Napsın zavallılar
             eraycinar
             Amk dünya ayndınlandı bu bilgiyle
              peripedia
              Ay ben şok. Hep düşünürdüm neden diye. Lisede bu ay kaç çekiyor diye bilinçli bir şekilde soran ve benim saf saf ‘31 çekiyor’ dememle dalga geçen ergen erkek arkadaş travması yaşadığım zamanlarda çok düşünür ve nefret ederdim. Girip bir araştırsaymışım keşke. Öğrenmiş oldum, teşekkürler.
               assortie
               Gizli kalmış bı gerçek vardır ama çoğu hemcinsim bunu itiraf edemez, ben dahil 🤭
                cinayetvaraga
                olum bir de zıbık var. bildin mi? Zıbıkçılar varmış eskiden.
                 mrlawyerkk
                 Vay arkadaş, kodlar, sayılar, harfler işin sonunun buraya çıkacağını asla tahmin etmemiştim. Üzerine düşünülmüş, çalışılmış. Herhangi bir şey deselerdi de olurdu aslında.
                  raselika
                  Mastürbasyonun şifreli hali. Cinselliğin tabu olduğu başka bir durum daha. Kadını erkeği yok o zaman 31 çekmenin. Yani kadınlar dediğinde hayvan gibi tepki verilmesine de gerek yok yani. Gerçi kadınlar olarak kime söyleyebiliyoruz ki biz böyle bir şeyi?
                   dr.rock
                   bide bu şarkıyı dinleyin lan çogiii reggae-rock-rap-pop-rnb, müzik dersi gibi mk
                   https://www.youtube.com/watch?v=Pw-0pbY9JeU&list=RDEMr9ZkDmyg4Y39GwnbPKJlLA&index=3
                   https://www.youtube.com/watch?v=Pw-0pbY9JeU&list=RDEMr9ZkDmyg4Y39GwnbPKJlLA&index=3
                    dr.rock
                    Böyle aydınlatıcı öğretici ve ufuk genişletirken geyik yapıcı başlıklardan gerek bize
                     dr.rock
                     Ben 31 çekmem Çektirtirim koskoca dr um ben bu saatten sonra tavuk döner mi yiyim
                      bilemiyorum-altan-bilemiyorum-
                      amerika'daki karşılığı = başkanla el sıkışmak :):):):):):):):):)
                       bahadir-kislalioglu
                       millet 31 yazsında gülsün diye 26+5
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.