1937 Yılında Niğde'de Çekilen Bebek Fotoğrafı
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   baldbritney
   Ara ara çeşitli sosyal medya mecralarında da paylaşılan, 1937 tarihli bu bebek fotoğrafı neyin nesi? nsdap hükümetinden kaçıp cumhuriyet türkiyesi'ne ilticasından sonra ankara üniversitesi'ne gelen çocuk hastalıkları profesörü eckstein'ın albümünden bir fotoğraf bu. buradaki olay bir nazar ritüeli. kara çalmak da deniyor. islam öncesi türklerde oldukça popüler şamanist bir inanış olan nazar değmesine önlem almak için yapılıyor. sık hastalanan ve sürekli huysuzlanan çocukların çok güzel oldukları için nazara geldiğine inanılıyor ve bu sebepten dolayı bebekler çirkin gösterilmeye çalışılıyor. kültür bakanlığı chucky'ye telif atsa iyi para kaldırır bence. anadolu'da nazara karşı yapılan uygulamalardan sadece birisini yansıtan bir fotoğraf bu. başkasının gözünün değmemesi için insan, hayvan ya da eşyaya uygulanan bir çok yöntem vardır eskiden beri. mesela: mavi boncuk, muska, maşallah yazılı altın veya gümüş, yedi delikli boncuk, kendiliğinden delinmiş taş, hurma çekirdeği, yumurta kabuğu, kurban gözü, geyik boynuzu, çörek otu, kuru karanfil, üzerlik, beş parmağı açık el çizimi, akik taşı, nal, kurbağa kabuğu, hayvan kafatası, koç boynuzu, çan, şap sarılı bez, yumurta kabuğu, iğde ağacı yaprağı, çocukların yüzüne is ve kül sürme, çamaşırı ters giydirme, çengelli iğne, kurşun dökme, köz söndürme, tütsü ve tuz patlatma sayılabilir. bazı yörelerde nazar eden kişi konuşurken popo kaşınır ve parmaklar çıtlatılır. siz ne düşünüyorsunuz? tamamen batıl inanç mı yoksa hakikatli bir koruma oluşturuyor mu?
    imcherry_
    ay çok şirin
     -lucy-
     Tövbe estağfurullah..
      karolunita
      ben diyorum bebekler normal canlılar değil korkunçlar diye
       badideasensei2
       Tamamen batıl inanç, ben de bebekken sıcak demir basacaklarmış vücuduma babama yaptıkları gibi, annem son anda almış ellerinden ne oluyor diye Bu kara çalma işini de babannem yapıyor ama gördüğüm kadarıyla yemek yemeyen çocuğun ağzına sürüyorlar kömürü.
        kania_
        Öncelikle bismillah bune ya tövbe tövbe
         kafatamircisi
         (Alıntıdır) Nazarın bilimsel tanımı ise gözdeki fotoreseptörlerin kasılması sonucu açığa çıkan negatif ve pozitif göz akım dalga ışınımıdır. Üç türlü ışınım etkisi olduğu radyoloji ilmiyle bağdaştırılarak laboratuvarlarda ispatlanmıştır. Bu ışınımlar Alfa (sarsıcı), Beta (kırıcı, yıkıcı), Gama (yakıcı) ışınları olarak adlandırılır. Nazar değen insanda bilimsel olarak beynin orta bölümü olan (Mezensefelon) kısmında nöronlar (sinirler) harekete geçerek göz küresini büyütür ve esnemeye başlar. İnsana nazar değdiği bilimsel olarak fizyolojik açıdan esneme ve göz küresinin büyümesinden anlaşılır.
         https://evrimagaci.org/a/11321
         kaynak
          bay_tonymontana
          Üzerlik otunu kaynatıp içince iyi kafa yapıyor
           ulanayca
           tövbe tövbe bu nedir ya
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.