10.000 Saat Kuralı
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   okadin
   Kısaca 10.000 saat kuralı bir konu üzerinde uzmanlaşılması için 10.000 saat çalışılması gerekliliğine değinir. Malcolm Gladwell'in 'Outliers' kitabında bahsettiği bu tez hakkında sen ne dio'sun? Bir şeyi 10.000 saat yapmak ya da sadece bunu yaparak profesyonelleşmek mümkün mü?
    benita
    Saatten ziyade kişi ve çalışma şekline göre değişen durumdur bana göre, öğrenmeye açık olmayan biri ile açık birinin elde ettiği aynı olmaz.
     me_out_bye
     Saati bilmem. Pratik ve tekrar etme mükemmelleştirir. Öğrenme becerisinin temel yöntemidir. Her şey tekrar ede ede deneye deneye öğrenilir.
      cansevim
      ben katılmıyorum ya da bu kural eksik. tanıdığım bir firmada 13 yıldır aynı işi yapan bir makine operatörü var ve parçayı tablaya koyup start butonuna basmak dışında hiçbir şey bilmiyor, öğrenmek istememiş de olabilir. Yani önemli olan o 10.000 saati nasıl değerlendirdiğin. Eğer işe iyi oryante edilirsen 1.000 saat bile yeterli olabilir kanımca. tabii bu işin spektlerine de bağlı. Aksi durumda 10.000 saatin sonunda iş körlüğünden başka bir şey elde edilemez.
       sedefartuny
       Beden gücü gerektiren işler için geçerli bence bu durum elin alışması diye bir şey söz konusu, onun dışında 10.000 kuralının uzmanlık getireceğine inanmıyorum.
        rotasizkerim
        bir şeye zaman biçmeye gerek yok olursa olur olmazsa olmaz.
         mrlawyerkk
         10.000 saat ve üzeri yaptığım şeylere bakıyorum. Uzmanı mıyım asla. Başarı ve profesyonelliğin bu kadar basit bir şey olduğunu düşünmüyorum.
          detokssuyu
          Sanmıyorum, 21 gün kuralına da inanmıyorum. Bunlar tamamı ile kişisel şeyler. Başarı ya da alışkanlıkların değişimi kişi ile doğrudan alakalı.
           callingmetocomehome
           Zaman ile sınırlı tutulması bölümüne katılmıyorum ki pek çok kişi hayatından bu durumun aksi yönünde örnekler vermiş. Galiba yapılacak işi öğrenme arzusu, isteği bu durumda belirleyici oluyor, zamandan ziyade.
            noobzac
            Üniversiteye dek okuyan herkes ortalama 40880 saat eğitim görüyor. Hepsi üniversite sınavında tam puan alabiliyor mu?
             peripedia
             Ben katılıyorum, annelerimizi, yılların ev hanımlarını düşünün. Tüm ev işleri dahil olmak üzere, yemeğinden, ütüsüne gözleri kapalı yapıyorlar neredeyse. Bu kural mavi yakalılar için daha uygulanabilir tabii. Zihin emekçisi neyi 10.000 saat yapacak?
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.