"Zeki Ama Çalışmıyor" Denilen Türk Öğrencilerin Hem Ortalamanın Altı Zekaya Sahip Olması Hem de Fazla Tembel Olması Gerçeği
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   okadin
   Bu klişe cümle ya öğretmenleriniz tarafından sizi söylenmiştir ya da yetiştirmekte olduğunuz çocuklar için illaki duymuşsunuzdur bir ya da birkaç kere. E bir öğretmen eğitim verdiği çocuk için ailesine "Çocuğunuz ortalamanın altı zekaya sahip ve fazlasıyla tembel" demeyecektir. Nitekim demiyorlar da. Şimdi bana da genelleme yapma diyeceksiniz ama zaten genel bir durumdan bahsediyorum. Burada her bir Türk öğrenciyi analiz etme ve yorumlama şansımız yok ne yazık ki. Oslo'da eğitmen olarak görev yapan bir arkadaşımla konuşma şansım oldu ona istinaden bu düşünce kafamda daha sağlam yer etti. Bugün bakıyorum etrafımdaki öğrencilere gerçekten tembeller, idealleri yok, hayalleri yok. Elbette sistem, ülke koşulları çok önemli dinamikler ama hep deriz ya "Biraz da öğrencinin içinde olacak" diye işte o yok bizim öğrencilerimizde. Bu ülkede okuyunca ne oluyor diyebilirsiniz. Haklısınız ama ben tembel olma durumunu sadece eğitim hayatı için değil hayatın tamamı için bir sorun olarak görüyorum.
    kisi
    Hafta içi her gün tüm gün bıdı bıdı konuşan birini anlayarak dinlemesini bekliyoruz. Yetmiyor akşamları ve haftasonları ödev yapmalarını bekliyoruz. Yetmedi yazları proje yapmalarını, ödev yapmalarını, tekrar yapmalarını bekliyoruz. Derslerin mantığını benimsetmek yerine her şeyi ezberlettiriyoruz. Gereksiz zor sınavlarla heveslerini kırıyoruz. Sınıftaki üçbeş kendiliğinden ders dinlemeye, çalışmaya meraklı öğrenciye bir şey öğrettiğimizde yeter diyoruz. Görsel, fiziksel kaynaklardan neredeyse hiç faydalanmıyoruz. Öğretmenlere karşı gıklarını çıkarma hakkı vermiyoruz. Hareketli öğrencileri sıkmadan derslere çekmeye uğraşmıyoruz...... Sonra öğrenciye tembel diyoruz. Edit: Mesela açın Walter Lewin'in derslerini takip edin. Sınavları hakkındaki yorumlarını dinleyin. Ondan sonra da biz öğrencilere nasıl eğitim veriyoruz, nasıl sınıyoruz diye kendinize bir bakın. Sömürge dönemi Hintlilere logaritma tablolarını ezberlettiren İngilizlerden hallice eğitim veriliyor. Edit2: Bizim aldığımız eğitim, askeri eğitim. Zamanında çağa uygun olarak bir o varmış onu taklit etmişler. Ama kaç yıl geçti aradan; artık sivilleştirin şu eğitimi. Askeri eğitimi askeri okulda verirsiniz. Hoca girince ayağa kalk, selam verince sağol de, okul alanını asla terketme, tahtaya çıktığında dik dur, hocaya gram itiraz etme, sakın dinlememezlik etme....
     kitaptakikurt
     çocuğunuz gerizekalı demenin kibarcası bu
      mrlawyerkk
      Önce bu çocuklara hakiki bir eğitim verin sorun bu sorunu -hala varsa- konuşun. Fırsat eşitliği yok, eğitim sistemi yok ne bekliyorsunuz?
       moon_night
       Genelleme krizine girdi öldü dersiniz
        kania_
        Bende zekiyim ama çalışmıyorum ama zekiyim yani zekiyim tamammı sjsjsjsjsjsjs
         gizemino
         Zekayı sadece derslerdeki başarıyla ölçememek gerekiyor. Gerçekten sivri zekaya sahip olup derslere ilgisi olmayan çok sayıda çocuk var
          maresalizm
          aslında içimde bir zeki yatıyor ama söylediğim gibi Yatıyor jhdbjhcdsbcjh Ya şunun şurasında 9. sınıf olmuşuz. Uzaktan pandemi ile boğuşurkne şu notları aldım.Annem notların bko gibi diyor. Hatta size daha hoşşik bakın diye sınıf ortalamalarını da koydum.Ben cevap veremeyeceğim bu başlığa. Çünkü büyüklere biz götümüzü dahi yırtsak, yaranamıyoruz.
           sedefartuny
           Sen çocuğa çalışma disiplini aşılamazsan. Elini soğuk sudan sıcak suya vurma ben yapayım dersen, el bebek gül bebek çocuk büyütmeyi yanlış yorumlarsan o çocuk herhalde tembel olur. Uzak geçmişe gitmeye gerek yok. Çocuklar her sabah soğukta birlik, beraberlik marşı okumasın denildi bu ülkede. Çalışkanım demesinler istendi. Ne bekliyordunuz ki?
            tsukyomi
            Bunu bana da demişlerdi lisedeyken, bilhassa matematik ve fizik hocalarım. 411 puanla aw Marrmara'sını kazanmam dışında bir sorun yok.
             _gizem_
             ben çalışsam neler neler yaparım allah zekayı vermiş geliştirmek sana kalmış
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.