"Zeki Ama Çalışmıyor" Denilen Türk Öğrencilerin Hem Ortalamanın Altı Zekaya Sahip Olması Hem de Fazla Tembel Olması Gerçeği
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   okadin
   Bu klişe cümle ya öğretmenleriniz tarafından sizi söylenmiştir ya da yetiştirmekte olduğunuz çocuklar için illaki duymuşsunuzdur bir ya da birkaç kere. E bir öğretmen eğitim verdiği çocuk için ailesine "Çocuğunuz ortalamanın altı zekaya sahip ve fazlasıyla tembel" demeyecektir. Nitekim demiyorlar da. Şimdi bana da genelleme yapma diyeceksiniz ama zaten genel bir durumdan bahsediyorum. Burada her bir Türk öğrenciyi analiz etme ve yorumlama şansımız yok ne yazık ki. Oslo'da eğitmen olarak görev yapan bir arkadaşımla konuşma şansım oldu ona istinaden bu düşünce kafamda daha sağlam yer etti. Bugün bakıyorum etrafımdaki öğrencilere gerçekten tembeller, idealleri yok, hayalleri yok. Elbette sistem, ülke koşulları çok önemli dinamikler ama hep deriz ya "Biraz da öğrencinin içinde olacak" diye işte o yok bizim öğrencilerimizde. Bu ülkede okuyunca ne oluyor diyebilirsiniz. Haklısınız ama ben tembel olma durumunu sadece eğitim hayatı için değil hayatın tamamı için bir sorun olarak görüyorum.
    kania_
    Bende zekiyim ama çalışmıyorum ama zekiyim yani zekiyim tamammı sjsjsjsjsjsjs
     kitaptakikurt
     çocuğunuz gerizekalı demenin kibarcası bu
      moon_night
      Genelleme krizine girdi öldü dersiniz
       _gizem_
       ben çalışsam neler neler yaparım allah zekayı vermiş geliştirmek sana kalmış
        mrlawyerkk
        Önce bu çocuklara hakiki bir eğitim verin sorun bu sorunu -hala varsa- konuşun. Fırsat eşitliği yok, eğitim sistemi yok ne bekliyorsunuz?
         tsukyomi
         Bunu bana da demişlerdi lisedeyken, bilhassa matematik ve fizik hocalarım. 411 puanla aw Marrmara'sını kazanmam dışında bir sorun yok.
          berat-albayrak-official
          Eğitim şart
           karolunita
           Benzeki de değilim çalışmıyorum da bdjdncbgnd
            sedefartuny
            Sen çocuğa çalışma disiplini aşılamazsan. Elini soğuk sudan sıcak suya vurma ben yapayım dersen, el bebek gül bebek çocuk büyütmeyi yanlış yorumlarsan o çocuk herhalde tembel olur. Uzak geçmişe gitmeye gerek yok. Çocuklar her sabah soğukta birlik, beraberlik marşı okumasın denildi bu ülkede. Çalışkanım demesinler istendi. Ne bekliyordunuz ki?
             kisi
             Ben üniversite sınavına pek çalışmadan girmiştim. Yine iyi bir puan aldım. Bundan dolayı zeki olup çalışmadığım sonucuna varmıştım. Sonradan farkettim ki zeki olsaydım çalışmam gerektiğini bilirdim. Demek ki pek de düşündüğüm kadar zeki değilim.
              kisi
              Hafta içi her gün tüm gün bıdı bıdı konuşan birini anlayarak dinlemesini bekliyoruz. Yetmiyor akşamları ve haftasonları ödev yapmalarını bekliyoruz. Yetmedi yazları proje yapmalarını, ödev yapmalarını, tekrar yapmalarını bekliyoruz. Derslerin mantığını benimsetmek yerine her şeyi ezberlettiriyoruz. Gereksiz zor sınavlarla heveslerini kırıyoruz. Sınıftaki üçbeş kendiliğinden ders dinlemeye, çalışmaya meraklı öğrenciye bir şey öğrettiğimizde yeter diyoruz. Görsel, fiziksel kaynaklardan neredeyse hiç faydalanmıyoruz. Öğretmenlere karşı gıklarını çıkarma hakkı vermiyoruz. Hareketli öğrencileri sıkmadan derslere çekmeye uğraşmıyoruz...... Sonra öğrenciye tembel diyoruz. Edit: Mesela açın Walter Lewin'in derslerini takip edin. Sınavları hakkındaki yorumlarını dinleyin. Ondan sonra da biz öğrencilere nasıl eğitim veriyoruz, nasıl sınıyoruz diye kendinize bir bakın. Sömürge dönemi Hintlilere logaritma tablolarını ezberlettiren İngilizlerden hallice eğitim veriliyor. Edit2: Bizim aldığımız eğitim, askeri eğitim. Zamanında çağa uygun olarak bir o varmış onu taklit etmişler. Ama kaç yıl geçti aradan; artık sivilleştirin şu eğitimi. Askeri eğitimi askeri okulda verirsiniz. Hoca girince ayağa kalk, selam verince sağol de, okul alanını asla terketme, tahtaya çıktığında dik dur, hocaya gram itiraz etme, sakın dinlememezlik etme....
               maresalizm
               aslında içimde bir zeki yatıyor ama söylediğim gibi Yatıyor jhdbjhcdsbcjh Ya şunun şurasında 9. sınıf olmuşuz. Uzaktan pandemi ile boğuşurkne şu notları aldım.Annem notların bko gibi diyor. Hatta size daha hoşşik bakın diye sınıf ortalamalarını da koydum.Ben cevap veremeyeceğim bu başlığa. Çünkü büyüklere biz götümüzü dahi yırtsak, yaranamıyoruz.
                gizemino
                Zekayı sadece derslerdeki başarıyla ölçememek gerekiyor. Gerçekten sivri zekaya sahip olup derslere ilgisi olmayan çok sayıda çocuk var
                 asit
                 sadece öğretmen değil veliler de söyler bunu. zeki ama çalışmıyor. amadan sonrası yalandır genelde. Öğrencinin 'zaten ben zekiyim' diyerek kıçını devirip yatmasına sebep olabilir. tehlikeli bir cümledir.
                  peripedia
                  Zeka hususuna katılmıyorum ama evet tembellik biraz genetik sanki bizde. Hatta şöyle bir şey okumuştum. Türk insanının ayakları çok güzeldir çünkü çok az hareket ederler. Bu da tembelliğin bir göstergesi bana göre.
                   alevalevay
                   Herkes neden kendi çocuğunu aşırı zeki ve tatlı sevimli sanıyor ya.....
                    badideasensei
                    Bu resmen bizim çocuk çalışmıyor ama inanın çok zeki deme çabası. Kardeşim hakkında bu politika uygulanıyor. Biz de okulda ayrı evde ayri ders kitabı kemirelim😒
                     detokssuyu
                     Zeki olma ayrı bir şey çalışmak ayrı bir şey ama bir öğrenci olarak katılmak durumundayım. Biraz da eğitimden soğumamızla alakalı covid sürecinden bahsetmiyorum öncesinde de durum böyleydi.
                      pazartesi
                      Bir öğretmen olarak söylüyorum: başarıyı zeka değil çalışmak getirir. Zihinsel bir engeliniz yoksa -ki varsa soyut kavramları algılayamadığınız için emin olun bu durumu farkedersiniz. fatmagülün suçu ne deki abinin en hafif düzeyde zihinsel engelli vardı (durgun zeka)- başarısızlığınıza çalışmamanızdan başka bahane aramayın. Fazla tembel kısmı ise-> KESİNLİKLE! (Çocuğunuz zeki ama çalışmıyor un kabacası şöyle = ulan doğru dürüst ilgilensene şu çocukla. Sabah akşam dizi seyrediyonuz, yetti be!)
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.