12
21.8.2020
'Unutulma Hakkı' Diye Bir Hak Gerçekten Var mı?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   okadin
   Antalya’da 23 yaşındaki G.C.’ye tecavüz ettiği suçlamasıyla tutuklanan ve 23 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan milli güreşçi Recep Çakır ile gündeme geldi 'unutulma hakkı'. O dönemde hakkında çıkan haberlere erişim engeli koydurmuş kendisi 'unutulma hakkı' gerekçesi ile. Bir suçlunun hele hele bir tecavüzcünün unutulma hakkı olabilir mi? Ne dio'sun?
    peripedia
    Bu çok keskin bir konu bence evet tecavüzün unutulma hakkı olmaz ama o adamın cezamı çektim 23 yıl, hayatımı devam ettirmek istiyorum bu nedenle bu haberlere erişimin olmamasını istiyorum tavrını da yadırgayamam.
     utumasasiilekayanadam
     Tecavüz ettiği kişi o travmayı ömür boyu unutamayacaktır. O yüzden bir tecavüzcünün unutulma hakkı olmaması gerekiyor.
      thetalentedmrripley
      Unutulma hakkı olmamalı ise neden hükümlülere iş yerlerinde ek kontenjan açılıyor, neden cezasını tamamlayınca yeniden hayata dönmesi için iş imkanı tanınıyor, bu ve bunun gibi düzenlemeler yapılıyor? Atalım meydana linç edelim, recm cezası verelim. Ama olmaz işte, bizler insan haklarını savunan ve buna değer veren bireyler olmalıyız. Bu konular öyle şu olmalı ya da olmamalı denecek kadar basit konular değil. Bir çok ayağı olan tedbirler silsilesinin sadece bir parçası bu unutulma hakkı. Ki bu durum sadece bir tedbirden ibaret değildir. Suçluların da insan haklarından yararlanma hakkı vardır. Birilerinin insanlıktan çıkmış olması bizim de insani hak ve değerleri bir kenara atmamıza neden olmamalı. O yüzden tabi ki unutulma hakkı herkes için var olmalı. Ha tecavüz gibi suçların sonuçları çok ağırdır. Gerçekten de mağdur hayatı boyunca yaşayacağı psikolojik ve fiziki sıkıntılar çeker, atlatamayacağı travmalar yaşar, küçük yaşta istismar edilenler kimi zaman anne olma hakkını kaybeder. Keza cinayet de öyledir. En temel hak olan yaşam hakkını alıyorsun bir insanın elinden. Eğer ki mevcut durum bu mağduriyetleri karşılamıyorsa, kamu vicdanını rahatlatmıyorsa bunun çözümü anayasal ilkeleri, evrensel hakları kısıtlamak değildir. Ceza ve İnfaz Kanunlarında düzenleme yapmaktır. Kaldı ki bizler vatandaş olarak bu tarz suçlara karşı tabi ki ağır bir öfke duyuyor ve tamamen duygularımızla tepkiler veriyoruz. Bu çok doğal. Ama kanun koyucuların ve hukukçuların salt duyguları ile hareket etme imkanı, yetkisi ve hakkı yoktur.
       detokssuyu
       Bu insanların cezalarını çektikten sonra bir şekilde hayata dönmeleri gerekiyor, ceza kamuyu rahatlatacak düzeyde değilse şayet bu adalet sağlayıcıların sorunu. Ama cezasını adaletli bir şekilde çeken birinin de bir şekilde hayatta kalması gerekiyor. Ama dediğiniz gibi mağduriyet unutulmuyor.Tam bir dilemma bu konu.
        mrlawyerkk
        Hukukta böyle bir hak var. Her durumun bir zaman aşımı süresi olması göz önüne alınarak kişinin haklarını koruyabilmek adına unutulma hakkı faydalı bir hak. Ancak kapsadığı kitle çok önemli. Belirli bir birim cezanın ifa edilmiş olması ve kamu vicdanı denilen durum devreye giriyor bu hususta.
         me_out_bye
         Olmamalı. Yapmamalıydı. Yaptı ise ölene kadar ceremesini çeksin. Sürekli pişman olsun ve bir daha yapamasın. Diğer insanlarada ibret caydırıcı örnek olsun. Yok öyle yaptım geride kaldı ne yapalım işte pişmanım hadi unutalım tamam ? Yok öyle bir şey. O işe uğrayan kişi unutacak mı ? Belki öldü gitti. Belki ömür boyu taşıyacağı zarar gördü. *ptal *ptal yasalar kurallar. Dünyayı berbat hale getiren kafa bunlardır. Bunların eylemleridir. -- Gerçek adalet olsaydı ? Dünya çok daha yaşanabilir bir yer olabilirdi şu an.
          sedefartuny
          Ortada bir tecavüz var. Tecavüz eyleminde bulunan kişi mağdurun hayatında değil kendi hayatında da unutulmaz olan bir iğrençliğe imza atıyor. Öyle google aramalarında adım tecavüzcü diye çıkmasın ne kadar kolay. Yaptığı pisliğin ceremesini çekmeli.
           rotasizkerim
           Yeni bir şeyler öğreniyorum. o yüzden geldim
            eski_bi_tanidik
            Dünya şeref yoksunlarının etrafında dönüyo çünkü
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.