134
23.12.2020
"Türkçe İbadet ve Namaz Caiz Değildir"
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   dr.rock
   Türkçe ibadet and namaz caisn't dır. By Diyanet Diyanet demiş, ne demiş "Arapça takılacaksınız" demiş, neden demiş? Kimse anlamasın diye mi demiş, sümme haşa, bizim cennetimiz için demiş, bizi kurtarmak için demiş. "Ema anlamıyor ben hodja" diyenede gönül gözünle oku demiş. Zaten gönül gözün tıkalıysa cumburlop hell bro. Allah Türkçe bilmiyor mu? Tövbe ! Biliyor elbet ama git Arapça öğren demi, çünkü değişir anlamı çeviride, e ama hadis? O sayılmaz ! Lafı geveleme, rusla fingirdeşmek için Rusça kasıyon ama, pis münafık. Neee Neeee Arap siyaseti mi? Bırakın bu işleri kardeşim, siz nerede gördünüz dinin siyasete alet edildiğini. Rica ediyorum düşünün, sayın CB'mız kürsüden kutsal kitabımızı göstermedi mi? Namaz kılarken fotoğraf çektirmedi mi? Demek ki müslüman, kesin ve iyi bir insan, ahlaklı bir insan, KESİN ! Ben mesela kız olsam bir erkek müslüman olsa hemen soyunurumki yanında , hiç korkmam, müslüman lan bu müslüman ! Boru değil, dönüp sana bakar mı ?! Heheeyt be inşallah evren liderimiz ve müslüman brothers ler sayesinde gavurları dize getireceğiz. The Nüvispepır:
   https://onedio.com/haber/diyanet-ten-turkce-ibadet-ve-ezan-aciklamasi-caiz-degil-948476
   https://onedio.com/haber/diyanet-ten-turkce-ibadet-ve-ezan-aciklamasi-caiz-degil-948476
    amakafamiznasiguzel1
    allah türkçe bilmiyor muymuş?
     absurdizm
     puhahahahahahahha. yine mi lan
      gilad-pellaeon
      Yanlış söylemiş eğer kuran evrensel ise bütün dillerde okutulması gerek Şimdi siz ortaçağda yaşıyorsunuz mesela japonyaya İslam'ı yaymak istiyorsunuz nasıl yaparsınız? Kuranı japonca okutup japonca anlatırsınız yoksa onlar Arapçadan ne anlayacak? Aynı şekilde Allah Türkçe bilmiyormu?
       cinayetvaraga
       Kalp, niyet, dil hiç önemli değil mi yani?! çünkü bu din hoşgörü dini! burda herkese kucak açma var! burda ayrım yok! burda sevgi var! var da, kılavuzluk edenler kişiliksiz işte. sonra insanlar neden tepki gösteriyor. gösterir tabi!
        absurdizm
        IBAN hatiplerden sonra diyanet kapansın.
         tsukyomi
         Her şeye kadir olan Allah'ın Türkçe'ye garezi olması... Sıksa Türkçe konuşmayı da yasaklayacaklar, onların ırklarının dili Türkçe değil çünkü. Ama sıkmıyor işte.
          redblack
          Namaz cikisi parayi da arapca istesin neden Türkce istiyor? Ayrica arap kutsal bi irk olsaydi tanri bile bu kadar peygamber gonderip dürtmek zorunda kalmazdi. Arap denen ırk riyakardır, iki yuzludur, utanmazdir, arsizdir. Bkz. "Ben arap değilim, arap benden değil (Hz Muhammed)"
           killforyou
           peygamber diyanete gelse dini öğretir yollarlar adamı.
            a.l.p.o.l.l.o.n
            Orijinalindeki oluşan frekans ve manayla başka dildeki frekans ve mana bir değildir. Ayrıca şunu demek isterim ki ⬇
             tc-murat-gumus
             peki neden kur-an da geçiyor mu kur-an ı türkçe okumayın diye ayet mi var.... islam ı reyizin elinden alırsan içi devlete ait paralarla dolu bavullar la katar a tüyer amk
              monaiman
              Sizin Tanrınız bu kadar mı, sizin bile bildiğiniz dili yaratır(güyya) ama anlamaz? O zaman sizin Allah'ınızla benim Allah'ım bir değil, sizin bahsettiğiniz tüm sıfatlardan çok daha üstün, çok daha başka. O hâlde sizin inancınızla benim inancım da bir değil. Araplaşmış, yoz, cahil, zavallı insancıklar. Siz daha çook sömürülürsünüz.
               dlny81
               Bu insanları anlamıyorum ülkede aç insanlar var amk buna bir çözüm bulalım ya da ışık tutmamız gerek demek yerine takıldıkları noktaya bak afferim şimdi cennete girersiniz. Allah okuuu diyor okuuu Emir ve yasaklarını öğren diye ister arapça ister Çince oku ama anla ne anlatmak istiyor düşün Sad suresi 29 ayet: ayetleri düşünüp anlasınlar ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye, sana indirdigimiz mübarek bir kitaptır. ( bunlar bu kesime girmiyorlar galiba)
                ugurg
                tek amaç dün konuşan a.k. partisinin genel başkanına arka çıkmak, başka bir şey değil.
                 ali-vercetti
                 eh be hocam kuranın "makam" ve kafiye yolunu kullanarak insanın duygularına hitap ettiği gerçeğini de mi bilmiyorsunuz? türkçe meali çok eksik çevirilere sahip. sonuçta orjinali tanrı yazımı ama türkçe çeviriyi insan yapıyor..
                  fuzbing
                  Boktan bir hale getirmeye çabalıyosunuz burayı, bu konu din düşmanlığından başka bi sikim değil. Ben müslüman olarak biliyorum ki namaz arapça kılınır. Dinimiz öyle buyurduysa öyle yaparız. E arapça okumakta sünnet zaten. Kuranı tabii ki anlayacaksın türkçesini okuyup bileceksin, ama arapça da okuyacaksın. Sevabı ayrıdır sünnettir. Sizin gibilere gel müslüman ol bunları bil demiyoruz ama, piçliğinde dinimize laf etmeninde luzumu yok. Siktir olup gidip hristiyan forumlarında yapabilirsiniz hristiyansanız, yada bi inancınız yoksa yeterince inançsız her dine laf eden platformlar var. yeter artık. Burası din savaşlarının siyaset savaşlarının olacağı yer değil, gülelim diye geliyoruz piç,leş kelamlarınıza maruz kalıyoruz. Saygı duymayı bilmeyen insan mı olur?
                   alys
                   enjoy yourself
                    furkanbozkurt
                    Diyanetin Şeyma Şubaşı karakterinden pek de farklı olmadığını düşünmekteyim. İkisi de gündemde olup konuşulmak için elinden geleni yapar.
                     gizemlicikolat
                     Allah ile kul arasındaki bu duruma bir kulun karışması kadar saçma bir dünya da yaşıyoruz.
                      gulun
                      Din ile siyaset karıştırıldığı için bazen yalan yanlış fetva verdiği için asla desteklemiyorum şu adamı..ama sırf o dedi diye de doğru olan birşeye yanlış diyemem.evet arkadaşlar Kuran-ı kerim Arapça olarak inmiştir.ve ibadetlerde kitabı bile özgün dilinde okumak isteyen biz Arapça olarak söylememiz gerekir şarttır.-yanlış anlaşılmasın dualar gönlünde olduğu gibi yapılır derdini istediğin dilde anlatabilirsin.söylediğim kuran-ı Kerim için geçerli.bilemeyenler için;kuran-ı Kerim dua değildir.hz Allah’ın kelamıdır.- Ve en geniş en zengin dil Arapçadır.bu konuya baya hakimim.bir harfin yerine göre 14 manaya geldiğini biliyorum.türkçeye tam olarak çevrilmesi imkansız.yanlış çevirenler yüzünden zaten saçma anlamlar çıkaranlar kafasına göre bilip bilmeden yorum yapanlar yüzünden islam yanlış anlaşılıyor.Tabi ki manasını bilmemiz gerekir.şifreli kimsenin anlamayacağı bir dil değil ki bu.şahsen ben bu konuya önem verdiğim için Arapça dil bilgisi vs öğreniyorum.gayette benim gibi dinini önemseyen bilgiyi doğru öğrenmek isteyen Arapça öğrenebilir.ama ben üstten bilsem de olur diyorsan meal var zaten.yani tamamen Türkçe olmasını veya ibadetin bu şekilde yapılmasını istemek..dini kendine uydurmaktan başka bir şey değil.günümüz siyasetçileri gibi... Türkçenin bile neredeyse yarısı Arapçayken doğru düzgün çevrilemez.dilde karşılığı yok .mümkün değil.saçma bir istek.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.