'Sus Amca Kızıyor Bak' Cümlesi İle Büyümüş Nesil
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   okadin
   Annenlerimizin sosyal ortamlarda bize kızdıkları zaman başvurdukları ile cümle buydu. 'Sus, ancak kızıyor bak', 'Sus, şimdi teyze sana kızacak'. Neden böyle bir yönteme başvururlardı hala anlamış değilim. Bugün ben çocuklarıma tanımadığı birinin ona kızabilecek olmasını asla anlatamam. Soru yağmuruna tutarlar beni. Bizim çok soru sormamız da hoş karşılanmazdı gerçi.
    badideasensei
    bana direk kızarlardı uyarıya gerek görmeden
     fuckerfukara
     Nedeni basit çomarlık.
      sedefartuny
      Hala bunu yapan anneler var. Ben de o cümledeki birazdan susmayan çocuğa kızacak olan teyze oluyorum. Önce bir neye uğradığımı şaşırıyor akabinde kaşlarımı çatmak sureti ile çocuğun gözlerinin içine baka baka kızgın teyze rolüne bürünüyorum.
       benita
       Beni de böyle korkuturlardı ama hiçbir teyze ya da amca gerçek anlamda azarlayıp kızmazdı. Aşırıya kaçıp travma yaratmadan biraz korkutmak gerektiğini düşünüyorum ben. Şu sıra ‘benim çocuğuma kimse kızamaz, istediğini yapar benim yavrum’ kafasında çok anne baba görüyorum, sonra o çocuk tepelerine çıkıyor bir güzel
        mevsimlerdensnbahar61
        Öğretilmiş korku diyorlar bu duruma çocuğun aklında amca vs teyze kavramı korkulacak birine dönüşüyor hiç onaylamasam da bazen oluyor işte öyle durumlar
         detokssuyu
         Hiç unutmam bir kere markette bir hayli huysuzlanmıştım annem başlıktaki cümleyi kurdu. Kızması gereken amca bana o kadar güzel tebessüm etmişti ki hala gözümün önündedir. O zamanki ilişkilerin temizliği ile alakalıydı. Bu biraz da çocuk çok ses çıkarıyor, size rahatsızlık veriyor, farkındayım, çözmeye çalışıyorum demekti yetişkinler arasında.
          peripedia
          Baya etkili bir yöntemdi ben de bu cümleyi duyduğum zaman çok utanırdım, gerçekten bana o amcalar teyzeler çok kızacak sanırdım.
           sinek_valesi
           Tek onunla büyüsek iyiydi.. Hep bir bastırılma duygusu...
            luciferin_kizkardesi
            Çok saçma ve hâlâ eski kafalı annelerin uyguladığı bir uygulama
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.