"Şiddete Uğruyorum, Yardım Et" İşaretinin Yetkili Makamlarca Dikkate Alınmaması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   "Şiddete Uğruyorum, Yardım Et" işareti, şiddete uğrama ihtimaline karşı kadınların birbirlerine destek olmak ve yetkili mercilere en kestirme yoldan ulaşmak için geliştirdikleri ortak bir haraket. Teknik olarak aile içi şiddete maruz kalan kadın, şiddet gördüğünü anlatmak istediği kişiye avucunu gösterdikten sonra baş parmağını avuç içinde tutup, elini yumruk yapıyor. Şiddet gören kadınların kullanabileceği bu el işareti, şiddet mağduru kadınların çevresinden güvenli bir şekilde yardım istemesini sağlıyor. Buraya kadar her şey çok anlamlı ve çok doğru ama bu işaretin sosyal medya fenomenleri tarafından suistimal ediliyor olması ve bu gibi ciddi bir meselenin toplum nezdinde kabul görmemesi sorun. Bahsettiğim kişi Youtube'da 5 milyon takipçisi olan ve İstanbul'da yaşayan Ümmü Seif değil. Ondan önce de birçok kadın bu işareti videolarında kullandı. Ümmü Seif bu işareti yaptı, Youtube Türkiye trendlerine girdi, insanlar Seif'in yardım istediğini, şiddet gördüğü kabul etti. E ne oldu peki? Yetkili mercilerden bir açıklama ya da eylem yok. Ümmü Seif'ten ses yok. Bu hareket ciddiye alınmıyor demek ki. Sen 30 saniyelik bir video çek, yardım iste, videoyu paylaş, milyonlarca insana ulaş, sonuç? Sonuç yok. Bu kadın bu hareketi ilgi çekmek için yapmış olabilir ama gerçekten yardıma ihtiyacı da olabilir. Ancak öldüren kadın haberleri ile karşılaştığımızda bu durumu ciddiye alıyoruz, örgütleniyoruz, sonrasında yine unutuyoruz. Nasıl çözeceğiz biz bu durumu?
    detokssuyu
    İnsanlar ister istemez bu videonun neden yakın arkadaşlarla ya da aile ile değil de Youtube'dan paylaşıldığını sorguluyorlar. Benim aklıma gelen ilk soru bu oldu maalesef. Umuyorum tek sorunu izlenmek ve takipçi kazanmaktır gerçekten şiddet görmüyordur.
     sedefartuny
     E burası Türkiye. Burada kadın ancak öldüğünde ya da öldürdüğünde o yetkililerin dikkatini çekiyor. O zaman haber değeriniz oluyor çünkü. Bir kadının sessiz yardım çığlığı hiçbir şey ifade etmiyor. Şimdi bu kadının başına bir şey gelse sorumlusu kim?
      asit
      apaçık katil zanlıları bile aylar sonra tutuklanıyor. Vicdana gelip de tutuklayan olursa o da. İnşallah dikkate alınır
       caresizcare
       Allah yardım etsin inşallah
       /
       0

       Tarihe Göre

       İçerik bulunamadı.