"Sana Vurana Sen de Vur" Diyen Ebeveyn
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   rarero
   Maalesef çok yanlış bir iletişim modeli ancak istisnai durumlarda kullanılması gereken bir hal aldığını da söylemek mümkün çünkü bizzat şahit olduğum bir durum var. Kuzenimin oğlu ilkokul 3. sınıfta ve her gün eve akranlarından, sınıf arkadaşlarından dayak yemiş bir halde geliyor. Annesi öğretmeni ile birkaç kez konuştu, babası gidip çocuklarla konuştu ama hiçbiri sonuç vermedi. Kuzenim de öyle garip annelerden değildir çocuklarıyla ilgili bir aile zaten ama asla yaptıklarından bir sonuç alamadılar. Çocuk 2 3 güne bir dövülmüş halde geliyor. En son benim de olduğum bir gün eve geldi bu. Yine kavga etmişler ve bizimki dövülmüş. Karşılık vermedim konuştum ama anlamıyorlar falan diyor. En son babası dedi ki konuşma. Sana vuruyorlarsa sen de vur. Korkma. Çocuk başta bi şaşırdı. Sonra babası anlamıyorlarsa konuşmaktan onlar gibi davran sen de korkma sakın dedi. Aradan bi hafta geçti. Bizimki biraz hırpalanmış ama gayet keyfi yerinde bir şekilde gelmiş eve. Anlatmış. O bana vurunca ben de ona vurdum. Çok korktu bana fazla vuramadı falan demiş. Sonra uzun bir süre bizimkinden bir vukat haberi gelmedi. Öğretmeni de fark etmiş kendine güveni gelmiş diğer çocuklar yanaşamıyormuş artık. Çocuğun derslerdeki başarısı falan arttı. Sadede gelecek olursam ne yazık ki siz çocuğunuzu iyi bir şekilde yetiştirseniz de bazı aileler öyle olmuyor. Şiddet meyilli çocuklar yetiştiriyor ve çocuğunuza akran zorbası yapabiliyor. Bu sebeple bazen olması gerekenden ziyade ne olacaksa o olsun diyebilmeyi de öğretmek lazım.
    caresizcare
    Yok benim çocuklarım kibar
     vsjvsjvsjv000
     Hayır doğru olan "sana vurana sen de vurma, sana vuran karşısında kendini savun evlâdım"
      vurz
      Kesinlikle onaylamadigim bir yontem ama cocuga faydasi olmus ilginc bir sekilde. Fakat endisem simdi kazandigi bu zafer ilerde ona nasil dönecek?
       ceviz-agaci
       Önce benim çocuğa neden vuruyolar ona bakarım. Şiddete şiddet uygulanmaz
        tsukyomi
        Babam bana ''dilinin altında bıçak taşı cherven'' derdi. Ben de bana vurana gül verdim, kokladıklarında bıçakları girdi. Adam bana fiziksel şiddet yerine psikolojik şiddeti önerdi, hangisi daha kötü bilemiyorum. Saldırmaktan ziyade savunmayı öğretmek lazım.
         nickimdebileolmaz
         Kendini savunma ile zorbalık arasındaki farkı öğretirlerse sorun kalmaz.
          mrs_furby
          Mal değneğidirler.
           kaaninteyzesi
           Ben bı çocuğu dövduğümde ebeveyni beni döverdi küçükken 🙄
            badideasensei
            Haklıysan ezdirme kendini kaybedeceğine de bulaşma der her konuda
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.