"Ramazanda Olduğumuz İçin Şunu Yapamazsınız" Diyerek İnsanları Kalıba Sokmak Ne Kadar Doğru
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   patilik
   Her yıl illa ki denk geliyoruz bu zorbalıklara. Çay içti diye bir öğretmenin uyarılması BİLE söz konusu durumun vehametini düşünün artık. Begüm Öner adındaki magazinsel bi birey de eşiyle öpüştüğü bi fotoğrafı koymuş. Gelen yorum da şu: "Ramazan'da niye öpüşüyorsunuz? Siz Hrıstiyansınız"... Yani artık buna ne denilebilinir ki? Senin hayatına müdahale etmiyorsa sana ne arkadaşım istediğini yapar o insan!!!
    tiroyitbezi
    Oruç sözde açın halinden anlamak için tutuluyor. Bunu iddia edenler milyon dolarlık camilerde.
     velevkiozge
     Ramazan, müslümanlar için kutsal bir ay. Ayrıca oruç ibadetinin farz olarak yerine getirildiği de bir ay. Oruç ise nefis terbiyesi için yapılan bir şey. Sen oruç tutuyorsan kendi nefsini terbiye ediyorsundur. Benim tercihim oruç tutmamaksa bu beni ilgilendirmeli. Kimsenin oruçlu bir bireyi acıktırmak, susatmak için karşısında bir şeyler yiyip içtiğini sanmıyorum. Aynı şekilde kimse başkasının öpüştüğü fotoğrafı da oruçluların canı çeksin diye paylaşmıyordur. Dolayısıyla insanlara bu şekilde yüklenilmez. Ayrıca bir metaforla anlatmak isterim. Sen çalışkan bir öğrencisin, sınavlarında başarılı olmak için deli gibi ders çalışıyorsun. Bazaı arkadaşların da ders çalışmıyor, haytalık yapıyor, geziyor, eğleniyor ve sınavlar umurlarında da değil. Sen evde oturup ders çalışacağına onların peşinde gezerek ders çalışmaya çalışıyor bir yandan da onlara höthörlüyorsan bu senin aptallığın arkadaşım. Sen seçmişsin onların peşinde koşmayı. Rahatsızsan takip etme. Rihanna da ramazanda açık saçık dediğin kıyafetleri giyiyor ama takip ediyorsun onu? Ya da instagram direkt müslüman olmayan birinin icadı, kullandığın telefon da öyle. Onları da bırak o halde??
      alevalevay
      Tabii ki kimse kimseye karışamaz ama sonuçta Müslüman bir ülkede yaşıyoruz arkadaşlar!!! Bazı şeyleri insanların gözüne sokmasak mı acaba???
       imailahorsilah
       Şöyle ki, biz oruç tutanlara herhangi bir baskı veyahutta yargılamada bulunmuyoruz. Onların da buna hakkı yok. Yani 40 derece sıcaklıkta bırakında su içelim,Herkesin hayatına kimse karışamaz.
        mertiniz
        Her inanışa, ibadete ve insana saygım sonsuz. Diyeceğim yanlış da anlaşılmasın lütfen. Ama özellikle müslümanların (herkesi kastetmiyorum) bazı ibadet ya da özgürlükleriyle ilgili çok farklı bir bakış açısı var. Özgürlüğüne müdahale edildiğini düşünüyor ve bence kendi gözlerinde haklılar da. Çünkü onlar tüm dünya müslüman ve kendi gibi düşünüyor, asla kendi görüşünün dışına çıkamaz ve çıktığı saniye kendisinin özgürlük alanını kısıtlayacak gibi düşünüyorlar. Gerçek inanışta böyle bir şey yoktur, her şey Allah ve sizin aranızdadır. Yahu peygamberiniz bile neler yaşamış ama ona rağmen ona zulmedenler hakkında konuşmamış. Sizin bu bencilliğiniz neden?
         meyvesebze
         Ben oruc tutmuorum.Ama yinede tutanlara saygi duyulmasi gerektigini dusunuorum.Sonucta sigarayi birakmaya calisan birinin yaninda sigara icmek hos degil.Buda buna benzer.İbadet yapan kisi o an cok zorlanio olabilir.Gozune sokmak hos olmaz.Alevi bi arkadasim su orucu tutuodu.Suyu kaldirip baska alana tasioduk aklina gelmesin die.Bu kadar ince olunmaz tabi ama soylede bisey var.Ben hic oruc tutanlarin bunu dert ettigini gormedim.Genelde tutmayanlar bunun muhabbetini yapio gibi geldi :) Hem dini bi konu uzerinden bunu konusmakta hos degil.Her alanda her konuda herkes birbirine saygi duymali.Cok zor olmayabilir
          nobody1
          Ya galiba Türkiyenin resmi dini Islam oduğu için insanlar nerdesye herkesin oruç tutmasıni bekliyolar, ama buda giderek daha az olacak tabii
           leafgoat
           kanımca bence birazcık gereksiz bir başlık zira insanlar birbirine girebilir :D
            lylftmksc
            Gösteriş için tutuyor çoğu insan. O yüzden gelip sana da soruyorlar kaç sevap point kastın diye. Çünkü kendi sp si ile hava atacak. Waaoow demen lazım ki tatmin olsun Çünkü Allah ı göremediği için taktirini göreceğine de inanmıyor. Bari sen taktir et. Babama demiştim dinde zorlama yoktur diye, o da bana, dinde değil ama ibadette zorlama var demişti. Biz, komşu hanım, annemizi babamızı kınamasın diye oruç taklidi yaptık. Kınamak onların haddineymiş gibi.
             kallasti
             Zaten günah sayılan bir şeyi ramazanda yapınca deli gibi göze batmasını anlayamıyorum. Zaten günah abicim ramazanda daha günah diye bir şey mi var?
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.