87
21.5.2020
"Ramazanda Olduğumuz İçin Şunu Yapamazsınız" Diyerek İnsanları Kalıba Sokmak Ne Kadar Doğru
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   patilik
   Her yıl illa ki denk geliyoruz bu zorbalıklara. Çay içti diye bir öğretmenin uyarılması BİLE söz konusu durumun vehametini düşünün artık. Begüm Öner adındaki magazinsel bi birey de eşiyle öpüştüğü bi fotoğrafı koymuş. Gelen yorum da şu: "Ramazan'da niye öpüşüyorsunuz? Siz Hrıstiyansınız"... Yani artık buna ne denilebilinir ki? Senin hayatına müdahale etmiyorsa sana ne arkadaşım istediğini yapar o insan!!!
    amakafamiznasiguzel
    insanların oruçlular diye herkesi kendi gibi sanması sorunsalı. tamam sen tutuyosun eyw Allah kabul etsin ama yani 'only god can judge me' reis ha? sen oruç tutyon diye ben de mi aç kalayım?
     leafgoat
     kanımca bence birazcık gereksiz bir başlık zira insanlar birbirine girebilir :D
      1cerenaltay
      Açıkta bir şey yiyoruz içiyoruz diye aldığımız uyarılar... Aşkım silah zoruyla mi oruç tutturuyoruz? Senin oruç tutman bağlamıyor ki beni. Nefsine sahip çıkacaksan ne fark eder ki önündeki besin. Oruç tutanlara saygıyla alakası yok. Oruç tutanlara zaten saygılıyız istediklerini yapmada özgürler. Bir de ramazan ayındayız diye şov yapmaya hiç gerek yok, diğer 11 ay görüyoruz kimin ne halt ettiğini.
       benita
       Yıllarca tuttum oruç artık tutmuyorum. Tutarken de kimseyi kısıtlamadım ve ya alkol alanları yadırgamadım. oruç benim tercihim ve kendi tercihimden dolayı insanları kısıtlayamam. Çok sevdiğim ünlü bir düşünürün de dediği gibi herkesin hayatına kimse karışamaz.
        alevalevay
        Tabii ki kimse kimseye karışamaz ama sonuçta Müslüman bir ülkede yaşıyoruz arkadaşlar!!! Bazı şeyleri insanların gözüne sokmasak mı acaba???
         tiroyitbezi
         Oruç sözde açın halinden anlamak için tutuluyor. Bunu iddia edenler milyon dolarlık camilerde.
          mevsimlerden-sonbahar61
          Tabiki yanlış bi durum saygı duymak gerekir herkesin yaşayış tarzı kendinedir
           asosyalmedyaci
           Her kişinin yaptığına kimse karışamaz muhabbeti bu :) şaka bir yana aslında Müslüman bir ülkede yaşamıyoruz düzeltmek isterim. Hatta günümüz dünyasında hiç bir insan evladı dinleri yaşamıyor çünkü din bir kurallar bütünü ve hangi din olursa olsun bu kurallara tam riayet edemeyen o dine ters düşmüş sayılıyor kısaca özetlemek gerekirse kendini dindar sanan kafirlerin dolu olduğu bir dünyada yaşıyoruz :) Oruç olayına gelince, önceki argümanlara katılıyorum herkesin kimliğine doğar doğmaz bir din ibaresi konması baştan en büyük yanlış kaldı ki düzeltilmesi gereken o kadar çok yanlış var ki insanlar bu yanlışların içerisinde doğru şeyleri yaptıklarına kendini inandırıp sadece kendini kandırıyor :)
            velevkiozge
            Ramazan, müslümanlar için kutsal bir ay. Ayrıca oruç ibadetinin farz olarak yerine getirildiği de bir ay. Oruç ise nefis terbiyesi için yapılan bir şey. Sen oruç tutuyorsan kendi nefsini terbiye ediyorsundur. Benim tercihim oruç tutmamaksa bu beni ilgilendirmeli. Kimsenin oruçlu bir bireyi acıktırmak, susatmak için karşısında bir şeyler yiyip içtiğini sanmıyorum. Aynı şekilde kimse başkasının öpüştüğü fotoğrafı da oruçluların canı çeksin diye paylaşmıyordur. Dolayısıyla insanlara bu şekilde yüklenilmez. Ayrıca bir metaforla anlatmak isterim. Sen çalışkan bir öğrencisin, sınavlarında başarılı olmak için deli gibi ders çalışıyorsun. Bazaı arkadaşların da ders çalışmıyor, haytalık yapıyor, geziyor, eğleniyor ve sınavlar umurlarında da değil. Sen evde oturup ders çalışacağına onların peşinde gezerek ders çalışmaya çalışıyor bir yandan da onlara höthörlüyorsan bu senin aptallığın arkadaşım. Sen seçmişsin onların peşinde koşmayı. Rahatsızsan takip etme. Rihanna da ramazanda açık saçık dediğin kıyafetleri giyiyor ama takip ediyorsun onu? Ya da instagram direkt müslüman olmayan birinin icadı, kullandığın telefon da öyle. Onları da bırak o halde??
             nobody1
             Ya galiba Türkiyenin resmi dini Islam oduğu için insanlar nerdesye herkesin oruç tutmasıni bekliyolar, ama buda giderek daha az olacak tabii
              ozlemiko_0
              Herkes her şeyi yapmakta özgür ki orucun anlamı nefsi terbiye etmektir. Bende inancım gereği, nefsimi her konuda terbiye etmek için oruç tutan biriyim. İnsanların paylaştığı bir yiyecek içecekten de nefsin çekecekse o zaman tutma ama şöyle bir konu da var benim yaşadığım yerde Ermeniler çoğunlukta ve inançları gereği oruç tutmazlar ama sokakta bir şey de yemezler Ramazan ayında. Eğer herkes birbirine saygı duyacaksa bence oruç tutanlar tutmayanlara, tutmayanlar da tutanlara saygı duymalı.
               meyvesebze
               Ben oruc tutmuorum.Ama yinede tutanlara saygi duyulmasi gerektigini dusunuorum.Sonucta sigarayi birakmaya calisan birinin yaninda sigara icmek hos degil.Buda buna benzer.İbadet yapan kisi o an cok zorlanio olabilir.Gozune sokmak hos olmaz.Alevi bi arkadasim su orucu tutuodu.Suyu kaldirip baska alana tasioduk aklina gelmesin die.Bu kadar ince olunmaz tabi ama soylede bisey var.Ben hic oruc tutanlarin bunu dert ettigini gormedim.Genelde tutmayanlar bunun muhabbetini yapio gibi geldi :) Hem dini bi konu uzerinden bunu konusmakta hos degil.Her alanda her konuda herkes birbirine saygi duymali.Cok zor olmayabilir
                hayatikayanadam
                Kalıba sokmak olarak değerlendirmemek lazım. Bazı şeyler saygı ve hoşgörü ile alakalıdır. Kimse kimseye zorla oruç tutturamaz. Tutmak veya tutmamak kişiye bağlı olan bir şey. Ancak dinin gerektirdiğidir o ayrı bir şey. Ayrıca oruç tutmuyorsun diye de bu senin tutan insanlara karşı saygı göstermemeni gerektirmiyor. Her ne yapacaksan yapmayıver adamın yanında ne olacak ki. Özetle; Kalıbı sokmak değil, saygılı olmak.
                 mertiniz
                 Her inanışa, ibadete ve insana saygım sonsuz. Diyeceğim yanlış da anlaşılmasın lütfen. Ama özellikle müslümanların (herkesi kastetmiyorum) bazı ibadet ya da özgürlükleriyle ilgili çok farklı bir bakış açısı var. Özgürlüğüne müdahale edildiğini düşünüyor ve bence kendi gözlerinde haklılar da. Çünkü onlar tüm dünya müslüman ve kendi gibi düşünüyor, asla kendi görüşünün dışına çıkamaz ve çıktığı saniye kendisinin özgürlük alanını kısıtlayacak gibi düşünüyorlar. Gerçek inanışta böyle bir şey yoktur, her şey Allah ve sizin aranızdadır. Yahu peygamberiniz bile neler yaşamış ama ona rağmen ona zulmedenler hakkında konuşmamış. Sizin bu bencilliğiniz neden?
                  daisyyy
                  Ben yıllardır oruç tutarım. Eşim tutmaz. Birbirimize saygı duymayı öğrendik zamanla. Ayrıca bu baskıyı yapanların da herkesin oruç tuttuğunu zannetmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Yani kendilerini çoğunluk sanıyorlar. Genellikle de çoğunluğun kararları uygulanır ya demokraside de haah işte onun gibi. Oysaki bilemezsin bu yanlış bir algı. Zamanında bizim şehirde ramazan gelince tüm cafeler lokantalar kapatılırdı açmak zaten büyük ayıp olarak karşılandığı için kimse cesaret de edemezdi. Özellikle öğrenci sayısının artmasıyla baktılar oruç tutmayan bir kesimde var. Cafeler, lokantalar açıldı herkes rahatça davranabilir bir hale geldi. Yaşlılar ya da cahil insanlar hala laf ediyorlar ama kimse umursamıyor. Bence insanlar iyi de yapıyor.
                   imailahorsilah
                   Şöyle ki, biz oruç tutanlara herhangi bir baskı veyahutta yargılamada bulunmuyoruz. Onların da buna hakkı yok. Yani 40 derece sıcaklıkta bırakında su içelim,Herkesin hayatına kimse karışamaz.
                    kallasti
                    Zaten günah sayılan bir şeyi ramazanda yapınca deli gibi göze batmasını anlayamıyorum. Zaten günah abicim ramazanda daha günah diye bir şey mi var?
                     samyeli90
                     İsteyen tutar isteyen tutmaz beni alakar etmez insanları da yargılamak kimseye göre değil o onun kararı
                     /
                     0

                     Tarihe Göre

                     İçerik bulunamadı.