10
17.12.2020
"Önümüzdeki Hafta Çarşambadan İtibaren Aşılama Başlayacak"
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   dio-gundem
   Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, Çin menşeli koronavirüs aşısının önümüzdeki hafta çarşamba gününden itibaren sağlık çalışanlarında uygulanmasına başlanacağını söyledi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, koronavirüs aşısının bu kadar kısa sürede üretilmesinin, pandeminin sonlandırılmasında çok ciddi bir dönemeç olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çalışkan, aşının tek çare olmadığını; ancak aşıyla toplumsal bağışıklık düzeyinin yüzde 60'ın üzerine çıkmasıyla normal yaşama bir miktar daha erken dönmenin sağlanabileceğini kaydetti. Prof. Dr. Çalışkan, Çin menşeli aşının Türkiye 'de sağlık çalışanları öncelikli olmak üzere uygulanmasına gelecek haftadan itibaren başlanacağını belirterek, "Sonrasında 65 yaş üstü ve ek hastalığı olan bireylerimiz aşılanacak. Sonra 'kilit personel' dediğimiz öğretmenlerimiz, bakım hizmetinde olanlar, teması yüksek meslek gruplarında çalışan bireyler aşılanacak" dedi. Aşılama planını il sağlık müdürlüklerinin yapacağını belirten Prof. Dr. Çalışkan, "Her ilde sağlık personeli öncelikli aşılanmaya başlanacak. Önümüzdeki hafta çarşambadan itibaren yeni yıla aşılanma hızlı bir şekilde, aile hekimleri de 65 yaş üstü vatandaşlarımızı, ek hastalığı olan vatandaşlarımızı davet ederek aşılamaya başlayacaklar. Biz aşılama hizmetlerinde Türkiye olarak çok güçlü bir ülkeyiz. Aşı takip sistemimiz son derece iyi çalışıyor. O nedenle herhangi bir izdihama yol açmadan randevu ile aşılarımızı çok hızlı bir şekilde günde 1 milyonun üzerinde kişiye yapabilecek şekilde ilgili genel müdürlüğümüz, halk sağlığı genel müdürlüğümüz çalışmalarını tamamlamış durumda. Çok kısa bir süre içerisinde yeni yılın ilk ayı içerisinde aşılamalar hızlı bir şekilde yapılacak" dedi.
    dr.rock
    Yani çip takılmaya başlanacak
     busrawashere
     önümüzdeki hafta çarşambadan itibaren çipleneceğiz çip'in ç'si ve çarşamba'nın ç'si sübhanallah
      fuzbing
      oh güncellencez. her yıl güncellemesi olacak mı <3 çipmiş tövbe yareppim.
       dr.rock
       bide hakketten çip takıyolarmış sora bütün cahiller bizle tşk geçiyomuş :))))
        cinayetvaraga
        ilk parti olsun da bakalım çin malı aşılara. ters tepen bir şeyler olcek mi acep.
         cokbilmisdegilcokbilen
         Of asla emin olamıyorum hangisinden yaptırılacak diye. Sanırım bir süre bir köşede sinsice izleyeceğim
          bisosyolog
          Çin aşısına daha çok güveniyorum. Soğut sistemi normal grip aşılarına daha çok benziyor.
           peripedia
           Umuyorum ciddi yan etkiler ile falan karşılaşmayız. İlk aşılamanın sağlık çalışanlarına yapılacak olması çok çok büyük bir risk aslında. Aşıya bu denli güveniliyor demek ki.
            betpapel
            Aşı'ları Covid kurallarını destekliyoruz!😷😷😷
             gencfbli_07
             Aşı iki dozdan oluşuyor. Sadece 25 milyon kişiye yapılabilecek. Aşının daha ne etki göstereceği bilinmiyor. Yanlış bir şey varsa o gözlemlenecek, düzeltilecek vs. Uzun iş yani. Üstelik salgının bitmesi için ülkenin yüzde 65 kısmına aşı yapılması gerekiyor. Yani kimse sanmasın, yarın aşı geliyor sonraki gün herkes yaptıracak.
              bright-wizard
              dr.rock sıra sana gelecek 😃
               mrlawyerkk
               Ciddi ciddi aşılanıyoruz. Hayaldi gerçek oldu. Hüloğ. Bu aşı meselesi daha çok su kaldıracak. Zerre güven duymadığımız bakanlık ve bilim kurulunun tercih ettiği aşı başımıza hangi çorapları aşacak acaba. Çipçi değilim ama yan etki mevzusundan korkuyorum yalan yok.
                gizemino
                Artık başlayalım ya başka türlü kurtulamayacağız bu beladan
                 issizmadaaam
                 Şaka bi yana yaptırcak mısınız? Çoğunluk yaptırıyosa ben de yaptırcam da
                  redblack
                  Güncel sürümlü çip taksalar bari
                   odamdakimelek
                   Sağlık çalışanlarına yapıldı bile
                    roar
                    Aşılamanın yan etkileri umarım korkutucu düzeylerde olmaz. Ama çoğu kesim olma eğiliminde. Umarım biran önce normal hayata geçeriz.
                     pillowtalk
                     Bize sıra gelene kadar yaz mevsimi gelir o zamana kadar da artık kapmamış olursam kesinlikle aşı falan olmam. Zaten önce bi antikor testi yaptırmaları gerekiyor gibime geliyor.
                      hogwartsmektubugelmeyen
                      Ben yaptıracağım. Başka türlü sürü bağışıklığı kazanmamız mümkün değil
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.