"Önümüzdeki Hafta Çarşambadan İtibaren Aşılama Başlayacak"
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, Çin menşeli koronavirüs aşısının önümüzdeki hafta çarşamba gününden itibaren sağlık çalışanlarında uygulanmasına başlanacağını söyledi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, koronavirüs aşısının bu kadar kısa sürede üretilmesinin, pandeminin sonlandırılmasında çok ciddi bir dönemeç olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çalışkan, aşının tek çare olmadığını; ancak aşıyla toplumsal bağışıklık düzeyinin yüzde 60'ın üzerine çıkmasıyla normal yaşama bir miktar daha erken dönmenin sağlanabileceğini kaydetti. Prof. Dr. Çalışkan, Çin menşeli aşının Türkiye 'de sağlık çalışanları öncelikli olmak üzere uygulanmasına gelecek haftadan itibaren başlanacağını belirterek, "Sonrasında 65 yaş üstü ve ek hastalığı olan bireylerimiz aşılanacak. Sonra 'kilit personel' dediğimiz öğretmenlerimiz, bakım hizmetinde olanlar, teması yüksek meslek gruplarında çalışan bireyler aşılanacak" dedi. Aşılama planını il sağlık müdürlüklerinin yapacağını belirten Prof. Dr. Çalışkan, "Her ilde sağlık personeli öncelikli aşılanmaya başlanacak. Önümüzdeki hafta çarşambadan itibaren yeni yıla aşılanma hızlı bir şekilde, aile hekimleri de 65 yaş üstü vatandaşlarımızı, ek hastalığı olan vatandaşlarımızı davet ederek aşılamaya başlayacaklar. Biz aşılama hizmetlerinde Türkiye olarak çok güçlü bir ülkeyiz. Aşı takip sistemimiz son derece iyi çalışıyor. O nedenle herhangi bir izdihama yol açmadan randevu ile aşılarımızı çok hızlı bir şekilde günde 1 milyonun üzerinde kişiye yapabilecek şekilde ilgili genel müdürlüğümüz, halk sağlığı genel müdürlüğümüz çalışmalarını tamamlamış durumda. Çok kısa bir süre içerisinde yeni yılın ilk ayı içerisinde aşılamalar hızlı bir şekilde yapılacak" dedi.
    meyvesebze
    Tamam Nerde bulusalim?
     bright-wizard
     dr.rock sıra sana gelecek 😃
      dr.rock
      bide hakketten çip takıyolarmış sora bütün cahiller bizle tşk geçiyomuş :))))
       redblack
       Güncel sürümlü çip taksalar bari
        busrawashere
        önümüzdeki hafta çarşambadan itibaren çipleneceğiz çip'in ç'si ve çarşamba'nın ç'si sübhanallah
         dolarkactl
         Umarım sonu iyi olur ne diyim ki
          rarero
          Bu kadar hızlı olması umut verici bir gelişme. İkinci eğitim dönemi bu gidişle yüz yüze olabilir gibi duruyor.
           hogwartsmektubugelmeyen
           Ben yaptıracağım. Başka türlü sürü bağışıklığı kazanmamız mümkün değil
            pillowtalk
            Bize sıra gelene kadar yaz mevsimi gelir o zamana kadar da artık kapmamış olursam kesinlikle aşı falan olmam. Zaten önce bi antikor testi yaptırmaları gerekiyor gibime geliyor.
             roar
             Aşılamanın yan etkileri umarım korkutucu düzeylerde olmaz. Ama çoğu kesim olma eğiliminde. Umarım biran önce normal hayata geçeriz.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.