59
16.8.2020
“Nafaka Erkeği Mağdur Ediyor” Meselesi
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   mrlawyerkk
   Son zamanlarda üzerine en çok tartışılan konuların başında nafaka geliyor. Boşanılan eşe nafaka ödemenin mağduriyet yarattığını iddia eden erkeklerin kurduğu platformalar hergün basına demeçler veriyor. Diğer taraftan kadın cinayetlerinde nafaka mevzunun önemli bir etken olduğu düşünülüyor. Görüşlerini alalım.
    ashihna
    Bunlar 2-3 hafta önce twitterda "Nafaka cinayet sebebidir" başlığıyla gündem olmuşlardı. O günden beri ciddiye almıyorum ben bunları. Aralarında tedavi edilmesi gereken ruh hastası çok fazla.
     ilsasilem
     Erkeğe mağduriyet yaratma çabaları vol 131414. Yes canım, çok mağdursunuz yazık sizeee
      ozanesi
      Eğer kadın çalışıyorsa tabii ki erkek nafaka ödememeli. Çocuk varsa da yine kadının çalışma durumuna göre masraflar paylaşılmalı kesinlikle
       buse01
       Hiçbir şey olmaz hiçbir şey
        burakb_
        Utanmıyorlar da şu nafakayı savunmaya bazı yüzsüzler. Süreli nafaka neyse gene, evli kalınan süreye bağlı olarak oranlanabilir diye düşünüyorum ama süresiz nafakayı makul görenlere söylenebilecek çok şey var. Eski zamanlarda kadınların evlilikten mağdur olduğu doğru. Şimdi ise her kadın neredeyse üniversite okuyor ve iş olanakları daha iyi. Süresiz nafakanın veya direkt olarak nafakanın manası nedir ?
         meyvesebze
         Evliliklerde genelde kadin somuruluo Eee ataerkil toplumuz erkek ustun die bas bas bagirilioda zaten.O yuzden erkek nafaka odemeli.Kadini gucsuzlestiren sindiren bu toplum erkegin nafaka odemesini cok gormemeli İsinize geldigi yerden cikintilik yapmayin :)
          djsinemovic
          Bence bu konuda evliliğin dinamikleri çok önemli. Bir kadınla bir sene evli kaldı diye adamın hayatı boyunca ona bakmak zorunda olması sömürücülük ve gurursuzluk yani. Ama bazı evlilikler var, kadın adam için kariyerini hayatını bırakmak zorunda kalıyor, belki bir işte çalışmıyor ama evde resmen adama hizmet ediyor. İşe gitmediği için ortak çocukların bütün sorumluluğunu üstüne almak zorunda kalıyor. Böyle bir hayatta kadın hiçbir güvencesi olmadan adamdan çok daha ağır şartlarda çalışıyor aslında. Bu tarz hayatlar maalesef ülkemizde var olduğu için bu kadınların hakları nafakayla bir şekilde korunmalı bence. Diğeri saçmalık dediğim gibi
           serpil-so
           Erkekler eğer nafaka ödemek istemiyorlarsa, kadınların kendileriyle eşit yaşam haklarına sahip olduklarını kabul etmeliler. Okumaları, meslek sahibi olmaları önünde engel olunmamalı, ev işi, çocuk bakmanın kadının görevi olduğu düşünülmemeli, sosyal hayatlarına, bireyselliklerine kendi özelleri kadar saygı duymalılar. Erkekler kadını kendilerinin bir adım gerisinde düşünmemeli, kadın onu bunu yapmaz diye sınırlandırmamalı, kadının fikirlerine "kadın aklı" ayrımcılığı yapılmamalı, iki meme iki bacak görünce de gözleri dönmemelidir. Kendi ailesindeki kadınları kendi hemcinslerinden korumaya çalışırken kızgın, başkasının ailesindeki kadınları kendi hemcinslerini önemsemeden farklı değerlendirecek kadar azgın olmamalıdır. Nafakanın tek sebebi yukarıda yazdıklarım yani erkeklerin kendisidir. Kendilerini düzelttiklerinde nafaka ödemeyeceklerini tez zamanda kabullenirler umarım. yorumlara baktığınızda iş güç sahibi eğitimli kendine güvenen kadınların boşandıkları eşlerini zerre umursamadıklarını ve kuruşlarında gözü olmadıklarını da okuyabilirler. ağır kusur tazminatı dışında (hem kadın hem erkek için), evlilikle alınan malların ortaklığı ve varsa ortak çocukların masrafları dışında başka maddi durum boşanmada söz konusu olmamalıdır. Bunun için de toplum genelinde kadının yeri erkeğin bir adım gerisi değil, yanı olmalıdır. önce bizi yanınıza alın sonra nafakayı hallederiz beyler. (büyükşehirlerdeki 5-10 eğitimli kadını görüp "yeea nafaka boş şey, kadınlarda çalışıyor" demeyi iyi biliyorsunuz ama anadolu da kadınların hala mal gibi görüldüğünü görmek istemiyorsunuz ya, siz iki kat ödeyin o nafakayı.)
            eski_bi_tanidik
            Bence erkek bırakıp gittiyse zor durumda bıraktıysa veya aldattıysa vs ödemeli. Ama ankaşmalı veya suç kadınınsa ödememeli. Yanı kadın bıraktıysa vs. Ama belki erkek sorunludur. Bu yüzden kadın boşanmak istiyordur. Ödesin bi zahmet. Ama kadının mesleği varsa ödemese de olur. Mesleği yoksa zor durumda bırakılmamalı. ☝️😌 Işlerine geldiği zaman benim eşim çalışmasın demesini biliyorlar
             roxannee-
             Bir bu konuda mağdur değildi erkek. Merak etmeyin yakında biz size nafaka öderiz.!
              zeynebio
              Acun'u mağdur ettiği bir gerçek evet.
               rotasizkerim
               Ediyor yani ne diyelim. insan gibi nafakalar istenmiyor. hayır haksız kazançtan yatacak yeri yok bazı kadınların...
                aynenbileader
                evlenmemek en iyisi çünkü güvensizliklerle dolu bir hayatın çemberinden geçtim ne olacağı belli olmaz evlenirsem eğer bir aksi durumlarda bu parayı vermem o yüzden herkes kendi parasını rahat rahat yesin kardeşim!
                 daisyyy
                 Benim bir tanıdığımın 37 yıllık evliliği bitti 3 yıldır boşanamıyor. Nafaka bağlansa 500-600 tl olacak. Bu mu 37 yılın karşılığı?
                  sozdedegilgozde
                  Doğruluk payı olduğu durumlarda var. çünkü bu konuda çirkinleşen kadınlarda gördüm ne yazık ki...
                   paarantez
                   Azıcık da mağdur olun lan, bir zahmet ödeyin, bir zahmet bir şeyi de hayıflanmadan becerin
                    pillowtalk
                    e*kekler kadınları her açıdan mağdur ediyor dostlar
                     yahyacandedee
                     nafaka alacak kadar aciz hissetmek kadın ya da erkeksel değil tamamen karakter meselesidir.
                     /
                     0

                     Tarihe Göre

                     İçerik bulunamadı.