"Korkmayan" İnsanın Ölümcül Bir Hastalığı Olabilir
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dr.rock
   Size ilginç bir konudan bahsedeyim. Bizim yenidoğan sinir-kas-iskelet sistemi değerlendirmesinde kullandığımız "moro refleksi" isminde bir muayene yöntemi var. Bu refleks KORKU temeline dayanır; Yüksekten düşme korkusu. Belki yaşamışsınızdır, rüyanızda bir yerden düşer ve son anda korkuyla uyanırsınız, evet bu! Ağaç tepelerindeki atalarımızın düşerken uyanabilmelerini sağlayan bir savunma güdüsünden hatıra olduğunu belirten evrimciler var. Refleks anne karnında başlıyor ve 4 aylıkken kayboluyor. Bu reflekse yani KORKUYA sahip olmayan yenidoğan bebeklerde (insanlarda) ciddi bir problem olduğu düşünürüz (Allah korusun). Daha da önemlisi bu irkilme durumu bebeklerin solunum merkezini uyararak bir çok durumda hayatta kalmalarını sağlıyor, anlık soluk durmalarında bebeği uyarıp, uyandırıyor. İşin felsefe boyutu ise şu (Felsefeden...Organiğe); Hayata KORKARAK başlıyoruz ve korkmak bizi hayatta tutuyor ! İntirisan bu bilgiyle ne yapmak istiyorsanız onu yapın bebeksikülarisler.
   https://www.youtube.com/watch?v=ozXoZ6n8-iY
   https://www.youtube.com/watch?v=ozXoZ6n8-iY
    eski_bi_tanidik
    Reflex önemli. Yanan elini sobadan refleksle cekersen yanmaktan kurtarırsın. Alın bu bilgiyi bakarsanız yapın 😅
     caresizcare
     Bunu biliyorum ben ya
      amakafamiznasiguzel1
      e bunu bilmeyen kaldı mı dak ya. myclonic diyomuşsunuz hatta doktorlar olarak. ayrıca başka bir inanış da tam derin uykuya geçiş sırasında ruhun bedenden ayrıldığı ve kısa bir süre sonra tekrar döndüğü üzerine. geri döndüğü sırada irkiliyormuşuz güya. yersen tabi 🤷🏻‍♀️
       benita
       Bi cahil benmişim pü
        asit
        'ben düşerken yükseklerden uçurumlara' şarkısına ilham kaynağı olmuştur bu durum
         vsjvsjvsjv000
         Bu reflekslerin belli aylara gelince kaybolması gerekiyor. Kaybolmaması da büyük sorun değil mi dr.
          patronicee
          Bu refleksi gösteren bebekler ürkütücü geliyordu bana ilk başta. Poposundan ve ensesinden kavradığım bebeklerimi yukarıdan aşağıya orta hızla düşüyor hissi vererek indirince ürkütücü bir hal alıyorlar. Korkuyla gözlerini açıp elleriyle yukarıya doğru bir tutunma refleksi gösteriyorlar.
           nickimdebileolmaz
           Korkusuz olmanın ölümcül olduğu bilinen bir gerçek.
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.