"Kadınlar Emanetimizdir" Söyleminin Çok Tehlikeli Olması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   sedefartuny
   Yarın kadınlar günü. "Kadınlar bize birer emanettir." söylemlemleri de herkesin dilinde tabii bu vesileyle. En son diyanet "Kadınlar Allah'ın emanetidir." açıklaması yapmış. Bugün Samsun'da boşandığı eşi tarafından erkek şiddetine maruz kalan kadın haberlerini okuduktan sonra bu zihniyet iyice canımı sıktı. Emanet diyorlar arkadaşlar. Emanet, mal algısı yaratıyor bu zihinler için. Eşin, sevgilinin, abinin, kardeşin, babanın malı olduğu düşünelen kadınlara neler yapılıyor hepimiz görüyoruz. Şimdi bu ayet ya da söylem ya da zihniyet adına her ne derseniz kadın düşmanlığı değil de ne?
    vsjvsjvsjv000
    Çevremde ki erkekleri düşününce kim kime emanet bilemedim. 30 yaşında hâlâ "anne" diye ağlayan zuppeye mi emanet olacam? Ayetin derinliği müthiş ama günümüzde sanırım tam tersi.
     kania_
     Biz kimsenin emaneti değiliz malı değiliz bir eşyası deiliz onların herş işini yapacak kölesi deiliz biz kadınların hakları var ve siz bunları ciğnememizi sağlayamassınız.
      sairsel
      Etrafınızda tanıdığınız veya tanımadığınız ne kadar kadın varsa hepsini de koruyun, gözetin ve onları el üstünde tutun demektir bu söylem nesinden rahatsızlık duyuyorsunuz?
       eo110
       TR de halen Adıyaman,Van,Samsun gibi birkaç şehirde daha evlenilmek için para ile satılan kadınlar var.TR nin neresinde yaşarsanız yaşayın kim olursanız olun o parayı verdiğiniz zaman bedelini ödediğiniz kadını alabiliyorsunuz. Bildiğiniz senetli,kredi kartlı satışları var. Senedi ödeyemediğiniz de gelip yanınızdan o kadını geri alıyorlar ve başka birine satış yapabiliyorlar.Bu iğrenç durumu hangimiz yapar hangimiz kabul edebiliriz diyoruz ama bu bizim ülkemizde bizim içimizde yaşayan insanlar tarafından yapılıyor. Maalesef bunlar bizim acı gerçeklerimiz. Bizim mücadele etmemiz gereken sanayi,uzay,ekonomi vs gibi konulardan çok daha ilkel konular. Biz bitmişiz biz iflah olmayız.
        kitaptakikurt
        yasada kadın hakları düzenlenmeli.çomarlığa artık dur denmeli kadınlar mal değildir emanet edilemez satılamaz
         burakb_
         Endişeni anlıyorum. Özellikle bazı heriflerin kafasındaki emanet anlayışı bu tarz bir algı yaratıyor zihinlerde. Yalnız iki ucu olan bir deyim bu. Bazı erkekler için ise sizin korktuğunuzun tam tersi istikamette bir anlam ifade ediyor. Ortalama seviyede aklı olup azıcık empati yapabilen herkes burada neyin kastedildiğini anlar. Ayrıca emanet dediğin şey din için oldukça kutsal bir mevzudur. Burada belki kutsal olarak da addedilmek istemiyor olabilir birisi ama dediğim gibi biraz algı meselesi. "Kadınlar Allah'ın emanetidir." sözü ise herhangi bir inanan için çok kuvvetli bir söz olmalı. Zira dinde herhangi bir kimsenin emanetine hiçbir şekilde zarar verilmez ki burada söz konusu olan Allah'ın emaneti.
          mrlawyerkk
          Öyle tabii biz kadınlar bizim emanetimiz olsun derdi falan gütmüyoruz ayrıca. Kendileri söylüyor kendileri oynuyorlar. Bu bizim için de bir zul ne yazık ki.
           bisosyolog
           Fazlasıyla. Kimse kimsenin emaneti değildir
            keladam
            Kimse kimseye emanet değil herkes kendinden sorumlu hadi yallah
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.