" Kadın Yaşam Özgürlük" 'Mahsa Amini'
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   _sofia_
   Tahran’da ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümüne kadınlar başta olmak üzere İranlıların tepkisi büyüyor. Pek çok kentte başörtüsünü çıkarıp yürüyen ve türbanını yakan kadınlar, “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganları attı. “Uluslararası basının İran’da faaliyet göstermesine izin verilmediği için, sosyal medya İranlıların sesinin duyulmasını sağlıyor. Burada BBC yok, CNN yok, hiçbiri yok. Sadece rejimin propaganda yapan televizyon kanalları var. Ancak sosyal medya kullanıcıları saçlarını keserek protesto ediyorlar.” Bize hiç de uzak görünmeyen sonuçlara benzemiyor mu?
    sairsel
    Rejimine soktuğumun pislikleri! Bizde de var bunlar gibi yobazlar ama benim gençlikten ümidim var, bunları silip süpürecekler!
     icarus_fall
     Bu arada örtünme ile ilgili vahiy, (birçok farklı rivayet de var tabiki) bir kadının gerdanlığını çaldırması sonrasında; özetle kadınların ziynetlerini göstermemeleri şeklinde gelmiştir. Tabi Kuran’da kullanılan Arapça o kadar derin ve geniş anlamlıdır ki (her ne kadar defalarca açık bir beyanat olduğu tekrarlanıp yorumlamaya açık olmasa da) bu işi yorumlayanlar kadının saçını da ziynet eşyası sayarak saçlarının da kapatılmasının gerektiğini savunur. İslamiyet gördüğümüz değil aslında, Kuran’ı eğer doğru kaynaklardan istifade ederek ve özellikle hangi olaylardan sonra ayetlerin geldiğini de değerlendirerek incelersek emin olun bambaşka bir yaşam ve düzen kitabı olduğunu görür, diğer din veya öğretilere göre çok daha özgülükçü çok daha insancıl çok daha adil bir düzen amaçlı bir beyanat olduğunu anlayabiliriz. Örtünme ile ilgili ayette en başta ziynet eşyalarınızı göstermeyin derken bizim örtülü kadınlarımız maşallah bütün bileziklerini mücevherlerini milletin gözüne sokarlar. Sadece bu örnekten dahi dini yaşıyor olduklarını zannedenlerin ne kadar yanlış yolda olduğunu görebiliriz.
      _sofia_
      Bu başlıkta ve internette gezinen dalyarak yorumlara ithafen; " öyle yazıp yazıp silmek adamlık değil" Vasıfsız, kötü bir zihniyete sahip, yetersiz, bilinci mağaradan çıkmamış bir yavşağın aptal kültürü ile iyi geçinmek zorunda değilim.Siyasal islam denen bok siktir olsun gitsin bu dünyadan. Tıpkı bizim ülkemizdeki gerizekalılar gibi dinimizi yaşamıyoruz dediler geldiler İran'ın anasını siktiler. 21.yy'a yakışmayan mide bulandırıcı bir rejim. Öldür, yak, yık, herkesin yaşama özgürlüğünü elinden al. Neymiş " dinimizi yaşayamıyoruz " Sen dinini yaşama kardeşim rica ediyorum. Bizler yabancı değiliz bu duruma.En iyi biz tanırız bunları. Acaba neden.....? "O" başörtüsünü yakan, direnen, mücadele eden kadınların çoğu sırf bunu yaptıkları için sonlarının aynı olabileceğinin farkında ve hâlâ da direnişteler. Bu kadınlar hapis ve kırbaç cezası, ölüm pahasına 'Beyaz Çarsambalar' eylemlerini yapıyorlar bir yıldır. " Dıj güşlerin oyunu " değil mk. Bakın bu cesarettir. İşte Türkiye'yi çevirmek istedikleri yer, ortam, manzara bu. Bizi ilgilendirmediğini sananlar büyük yanılgıya düşer. Aynı coğrafya, aynı din, aynı kültürün insanlarıyız. Komşuda pişecek bize de düşecek. Zalimin cesareti artacak. Türbana özgürlük diye geldiler, herkes ekonomik ve sosyal sıkıntıların ve adaletsizliğin zindanında işkence görüyor. 0-6 yaşındaki bebeler bile türbanlı. Ordu, polis, hukuk, devlet sustu ve yozlaştı. İranlı kadınların Türk kadınlarından çok daha ağır baskı altında yaşadığını ama özgürlüğün değerini Türk kadınlarından çok daha iyi bildiğini gösteriyor bu olaylar bize. Şeriatın nasıl bir lağım olduğunu, İslamın insan elinde ne çirkin ve kirli bir şeye dönüştüğüne bakıp silkelenin ve İran'ı ibret alın. Halinize şükredeceğinize, kolunuzdan tutup sizi o çukurdaki balçığa, o sonu gelmeyen işkenceye çekenlerin elini ayağını koparın. Özellikle gençler, bu şartlarda bile en temiz en doğru en objektif bakabilme yetisine sahip gençler ellerinden alınan geleceğin hesabını sormalılar! Özgürlük için hayatını riske atan insanları küçümseyip, " o direnişten bir şey çıkmaz " , " başörtüsü tâbiî ki doğru düzgün takılacak " " onlar zaten ayda bir direnişe girip bastırılıyor " gibi saçma sapan her yerde göbeğini kaşıyarak yorum yapacağınıza aç sefil halinize ağlayın. Büyük ve sert bi kayayı kırmak öyle kolay bir eylem değildir. Defalarca kez denemek gerek. Bazen dinlenir, toparlanırsın sonra eline o balyozu alıp tekrar kırmaya çabalarsın. Balyoz bazen elinde kırılır, bi yerine gelir, zarar görürsün, iyileşir kaldığın yerden devam edersin. Biz devam etmeyi bilmiyoruz. Bknz:Gezi... umarım gördüğümüz dev bir değişim ateşidir. Bu direnişin sonuç vermesi için silahlanmalılar, alanları asla boşaltmamalılar çünkü sayı azaldıkça polisi askeri,bir bir direnişçileri avlayıp bastırıyor isyanı. İnsanlar da bir süre daha geri çekiliyor. Sonuç alana kadar devam edilmeli. Kendimi buradaki ve ülkedeki dincilerden daha yakın hissediyorum o kadınlara, daha benden, daha içeri.
       _sofia_
       Eren, Medusa metaforuyla direnişi çok güzel resmetmiş.
        thetalentedmrripley
        Saçının teli kıymetliyse canından, daha yirmikisinde kefene sararlar kadını. Toprağa koyarken artık gözükmüyor saçları derler kanlı ellerini ovuşturarak. Masumlar altında zalimler üstünde ise toprağın altını üstüne getirme zamanı çoktan gelmiş demektir. Eğer bir tek masumlar için cehennem ise bu dünya varsın yansın kavrulsun, gök çöksün denizler taşsın 😡😡😡
         catherine-earnshaw
         Aynı yaştayız... Hak ve özgürlüğü savunmak neden hep bir masumun ölümünden ve dökülen kanlardan sonra aklına geliyor insanların? Eylem yapmaları, seslerini duyurmaları çok güzel bir şey, geç bile kaldılar bence. Bu, bir kadın ölmeden de mümkün olabilirdi. Zurnanın zırt dediği yerde açıldı insanların gözleri.
          icarus_fall
          Kadın öldürmek için polise gerek yok ülkemizde…
           thetalentedmrripley
           Virüs temalı yüzlerce film vardır. Bir virüs gelir ve insanlığı neredeyse yok eder. Artık aslında insanlığın hızla yayılan, gittiği yerdeki tüm doğayı ve canlıları yok eden, hızla yayılıp her yeri işgal eden bir virüs olduğunu düşünüyorum. O kadar habis bir virüs ki kendi mutasyonları arasında bile saldırgan ve zararlı. Kendi türüne dahi acıması yok. Evet Dünya'da kendi halinde bir yaşam varken bu virüs türedi, hızla çoğaldı, tüm doğayı ele geçirdi. Ve bence artık bu virüsün yok olma zamanı geldi de geçti bile.
            bukafelos
            34 yasima geldim, inanin su ezberimi bo-za-mi-yo-rum. Mustafa Kemal, Senin ben tasaklarini boynuma dolayayim pasam. Harbi buyuk adamsin.
             icarus_fall
             Karşıt görüşler iyidir, kendi görüşünüzün varsa eksiklerini görür gerekli parçaları ararsınız. Bulursanız tamamlanır, bulamazsanız da yanlış olup olmadığını sorgularsınız. Sorgulamak her zaman daha doğruya götürür. Eksik yoksa da kendi görüşünüzün doğruluğunu teyit etmiş olup karşı tarafın kendini sorgulamasını sağlarsınız. Münazaralar da bu yüzden vardır. Tabi münazara için tarafların belli bir seviyede bilgi ve birikim sahibi olması gerekir. Bu tarz ortamlarda görüş sahiplerinin hangi bilgi ve birikime sahip olarak görüş bildirdiğini bilemeyiz. Hepimiz ortaya konuşuyoruz. Buranın da amacı bu sanırım. Karşıt görüş hoşumuza gitmiyor hatta bize iğrenç geliyor olabilir. “Sadece benimle aynı fikirde olanlar cevap yazsın.” derseniz saygı duyan karşıt görüşlüler cevap yazmaz, cevap yazanlara siz karşılık vermezseniz ve görmezden gelirseniz kimse rahatsız olmaz. Özgürlükçü düşünce sahiplerinin en çok sevdiğim yanları da karşısındaki görüş ne olursa olsun karşısındakini aşağılamaz. Nedense burada böyle arkadaşlara denk gelmek çok zor. Eğer bir iki cevaplaşmadan sonra karşı tarafın görüş bildirmekten, tezini savunmaktan çok sizi sinir etmeye çalıştığını düşünüyorsanız “Bu konuları seninle tartışmak bana fayda getirmeyecek” diyerek ya da demiyerek muhabbeti sonlandırabilirsiniz. Burada şahit olduğum beni en çok üzen ve rahatsız eden kendini daha çağdaş, daha medeni görenlerin karşısındakine saygı duymaması, anlamaya çalışmaması. Aslında çağdaş ve medeni olduğunu düşünen arkadaşların daha sabırlı ve saygılı olmasını beklerim. Anglosaksonlar işgal edemedikleri topraklarda genelde zihniyetleri işgal eder. Kültürleri işgal ederler. Kimseyi beğenmeme hissini iliklerinize kadar sokarlar. Buna izin vermeyin; ırkınızı ve kültürünüzü dahi iyi öğrenin, araştırın, anlamaya çalışın. Hepimiz aynı topraklarda aynı kültürde doğduk ve doyuyoruz, anlaşmak bu kadar zor olmamalı… Son olarak; haddimi aşarak bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Eğer karşımdaki beni anlayamayacak bir seviye görüyorsam “Ortadoğu Çocukları” demem, ima etmem, anlamaz. Direk “OROSPU ÇOCUĞU” derim ağız dolusu böyle daha anlaşılır bence. “Ortadoğu Çocukları” sözünü üzerime alınmasam da görüşleriniz çoğunluğuna katılsam da aşağılayıcı dil kullanan ağzınıza eşekler duhul etsin. Film Önerisi: The Man From Earth
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.