"Evin Reisi Babadır! "sözü Hakkında Ne Dio'sunuz?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   real.n.
   Bir evde bir evlilik varsa evlilikte olduğu gibi bu konuda da iki kişinin fikirleri hatta çocuk varsa onlarında fikri alınır. Evde kim yaşıyorsa evi ile ilgili bütün kararları konuşararak karara bağlamalılar bence. Annelerinin/kadınların bazı zamanlarda duygusal olduklarını, düzgün ve mantıklı karar veremediklerini ve bu yüzden evin reisi olmayacaklarını iddaa edenler var. Biz zaten anneler reis olsun demiyoruz ki. Kimse üstün hissetmesin kendisini. Bu iki konu hakkında ne Dio'sunuz? Gerçekten de kadınlar bazı dönemlerde doğru düzgün karar veremeyecek kadar duygusal mı oluyor? Bence doğru değil. Bu kadınlara deli muamelesi yapmak gibi bir şey.
    nobody1
    Valla o konudan konuya değişiyo. Ama bence anne ve baba birlikte ve aynı şekilde karar vermeli, yoksa işler karışır. Bide "evin reisi babadır" sözü çok eskiden kalma. Adalet var arkadaşım adalet. Hangi yüzyılda yaşıyoruz yaa...?
     dr-zet
     Bence güzel bir söylem. Tabi “reis” kavramını açmak lazım. Konu babalıktan açıldığı için olayı bu yönüyle ve bence olması gerektiği gibi değerlendiriyorum: Baba dediğin cumhurbaşkanı gibi olmalı (tarafsız olanından), her konunun detayında olmayan ve veto yetkisi bulunan. Dış ilişkilerde ailenin görünen yüzü olmalı. Anne başbakan gibi olmalı. Özellikle iç işlerde yürütmenin amiri. Çocuklar muhalefet gibi olmalı. İstemeli, tartışmalı, fikirlerinin peşinden gidebilmeli. Ortaya çıkan kararda en son babanın veto yetkisinin de bir hükmü olmalı. Ama günümüzde kültür dengemiz şaştığı için evlilikler de şaşmış vaziyette. Gelin cumhurbaşkanı, anası/kaynanası başbakan, damat da çevre ve şehircilik bakanı olursa, o evlilik de olsa olsa sömürge olur, kabile devleti olur.
      hesapsilindi00
      Türk toplumuna özgü bir durumdur. Başka bir millette aynı durum söz konusu değildir
       nunukafasi
       Reis kelimesi son birkaç yıldır ülkemizde daha da anlamlı hale geldi ve bana kalırsa özellikle iş hayatında kendine bir yer bulamayan erkeklerin erkekliklerini inşa ettikleri alan da tam olarak ailede reis olmak diye düşünüyorum. Bu sebeple aile reisi kavramının geçmişte kaldığını düşünmüyorum. Evet belki yeni yapılan evliliklerde bu kavrama yer olmayabilir. Ancak otoritesini gösterdiği alan olmasından dolayı, ev erkek için daha önemlidir diyebiliriz.
       /
       0

       Tarihe Göre

       İçerik bulunamadı.